Frekans konvertor ile kontrol edilen motora termik role koruması gerekli mi?

eren130

Üye
Klima santrali içindeki motoru ABB frekans konvertorü ile kontrol ediyorum.Normalde her motorun beslemesine termik role koyarak motoru koruyoruz.Bilindiği gibi termik rolenin amacı, motorun cekecegi anma akımının üzerindeki akımlarda motor sargılarını korumak.Çünkü bazı motor yükünün fazla olması gibi durumlarda çekilen fazla akım sigortaları attıracak kadar değil ama sürekli bu halde çalışırsa motora zarar verecek düzeydedir.Termik role bunu korur.

Bugün frekans konvertorlu motor surme panolarında da frekans konvertoru beslemesine termeik role koyuldugunu gordum.Konvertorden once sıgorta koyulması yeterlı değil mi sizce? Termik role koyulmasının ne gibi faydası var?Konvertor zaten motru koruyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Klima santrali içindeki motoru ABB frekans konvertorü ile kontrol ediyorum.Normalde her motorun beslemesine termik role koyarak motoru koruyoruz.Bilindiği gibi termik rolenin amacı, motorun cekecegi anma akımının üzerindeki akımlarda motor sargılarını korumak.Çünkü bazı motor yükünün fazla olması gibi durumlarda çekilen fazla akım sigortaları attıracak kadar değil ama sürekli bu halde çalışırsa motora zarar verecek düzeydedir.Termik role bunu korur.

Bugün frekans konvertorlu motor surme panolarında da frekans konvertoru beslemesine termeik role koyuldugunu gordum.Konvertorden once sıgorta koyulması yeterlı değil mi sizce? Termik role koyulmasının ne gibi faydası var?Konvertor zaten motru koruyor.
Sigorta koymak yeterlidir çünkü invertörün kendi ayarlarında aşırı akım koruma vardır.Motorun akımına göre invertör çıkış akımını ayarlarsınız invertör girişine invertör giriş amperine göre uygun bir sigorta bağlarsınız.

Tabi bu illa ki uyulası gereken bir şart değildir isterseniz termik röle de koyabilirsiniz ama maliyeti gereksiz yere artıracaktır bir sigorta markasına göre 15-20 tl iken termik manyetik şalter 45-50 Tl.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri