format problemi

YSMT

Üye
Merhaba,

elimde toshiba marka bir laptop var..
boot ayarlarında birincil olarak cd drive yapmama rağmen cd'den ön yükleme yapamadım. Bunun sebebi nedir?
birde ben normal bilgisayar açıkken cd drive daki windows cd sini autorun yaparak windows xp yi yükledim..
ancak biraz karıştım ve yanlışlıkla hem d sürücüsüne hemde c sürücüsüne xp prfessionalı yükledm.
halbuki ben sadece c de yüklü olsun istiiyorum.. komut sistemi yöntemi ile d yi biçimlendiremiyorum..
hemde kablosuz ağa bağlanamıyorum.. sizce ne olmuş olabilir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Hoşçakalın,

windovs cdsini taktıktan sonra pcyi yeniden başlatın.sık aralıklarla f8 e basın( bilgisayara göre değişebiliyor) ve çıkan menüden cd yi seçip entere basın.windows cdsi açılınca,size yapmak istediğiniz işlemi sorar.Önce d yi silin.(eğer hala orada önemli bilgileriniz yoksa,windows kurduğunuza göre,silinmiştir zaten) sonra c ye windows kurun,çıkan formatlama seçeneğine de,normal formatı seçin,biraz uzun sürer ama,saha iyi silinir.

laptop sorunu içinde aklıma gelen bazı laptopların formatları cd üzernden değil kendi hafızalarından atılıyor. açılışta f10 (değişebilir) basıldıktan sonra direk yönlendirme menüsü açıyor ve ona göre farmatlıyorsunuz. bana gelen bi acer vardı ancak servisin bu uyarısıyla format atabildim...

arkadaşım cd yi başa aldığım halde okumuyor demişsin... peki "boot from cd" gibi bir yazı geçtiğini gördünmü hiç.

eğer gördüysen ve açmadıysa cdromun cdyi okuyana kadar boot ekranını atlıyor demektir. sana tavsiyem (en kolay yolu) cd ni daha kaliteli bir cdye (örneğin philips) kopyala kopyalama hızın 16x olsa bence idealdir. şimdiden kolay gelsin...

saygılarımla...

arkadaşlar elimde fujitsu sıemens laptop var her türlü cdyi okuyor windows cdsini okumuyor deli olacam

sn ilhan_mkp_ilhan
her turlu cd yi okuyo windows cd sını okumuyo dedınız.. sorun wındows cdsınde olabılr. cızık weya cd bozulmus olabılır

sayın ilhan_mkp_ilhan arkasaşım. birkaç çeşitli alternetifi sayıyorum...

bios ayarlarında (bazen) boot seçenekleri için ayrılan süre belirtilir bu süre çoğu zaman sıfıra ayarlıdır. bazı bilgisayarlarda iseböle bir ayar seçeneği daği yoktur. size tavsiyem "boot menü"den boot işlemini başlatmanızdır(bios ekranı değil). pc den pc ye farketmekle birlikte çoğu bilgisayarda F8 veya F6 tuşuna sürekli basıldığında pcnin boot edebileceği cihazlar listelenir ve ardından istediğin birinden (cdromdan) boot edersin. bu işin esprisi şudur. listeyi saçar ve bir süre cdromun cd yi okuması için ona süre verirsin ve onaya bastığından boot işlemi başlar. özellikle piyasadaki birçok süper xp tam xp otomatik xp gibi dolaşan çakma (kırılmış oynanmış) cd/dvdler de bahsettiğiniz sorunlarla daha çok karşılaşılıyor...

sorun devam ederse ayrıntılı olarak bilgi verin daha iyi yardımcı olmaya çalışırım ....

saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri