FM Verici-Anten

Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra yine forma döndüm...
Bu seferki sorum FM yayın yapıcam burada 90.00 mhz-106.000 mhz arası boş ve ben bu firakansların birince yayın yapacağım arabayla giderken dinlemek istiyorum yayın yapacağım yer evim evimde çatıdan 360 derece görüyor engel yok her yer gözüküyor ben de burada yapamayacağım devreyi satın alacağım ne alabilirim anten ve fm verici alacağım bana önere bileceğiniz ne var 600 tl bütçem var verici olarak bunu (http://www.ebay.com/itm/ST-15B-86-1...US_Ham_Radio_Transmitters&hash=item2a428792a9) buldum işimi görür mü ? her türlü tavsiyenizi göz önüne alacağım cevaplarınızı bekliyorum.

Öncelikle almayı düşündüğünüz cihaz %99 gümrükte takılır.

Frekanslar boş olsa bile kaçak yayın yapmak suçtur 15 Watt büyük bir güç biri şikayet ederse kesin yakalanırsınız.

Anten fiyatları pahalıdır, en iyi çözüm dipol anten.

Telsiz konusuna gelince, tüm dünya ile görüşmeniz için hava durumu hakkında çok iyi bilgi sahibi olmalı ve HF bandını kullanmalısınız. Bu bantta ses kalitesi çok bozuk ama mesafe uzundur. VHF, UHF bantlarında tüm dünya ile görüşemezsiniz. Baktığınız sabit merkez telsizi tahmin ettiğim cihazsa o cihaz çok pahalıdır amatör telsizciliğe çok merakınız yoksa çöpe atılan paradır.

Saygılar...

merhaba radyo verıcılerınde uzun mesafe istiyorsanız HF bandında örnek 27 mhz veya daha aşağısı kı amatör bandı 27 mhz dır sayın alperbuğra nın yazdığı gıbı bırıncı etken hava şartları bir örnek vereyim eskişehirde evımın balkonuna antenı koyduğum 27 mhz analoğ 5 watt telsizim vardı :) hala duruyor kullanmıyorum o başka arada bir amatörce çevrıme gırıyordum bir gun eskişehirden diyarbakir da bir kamyon şöforuyla iletışıme gırdım aradaki mesafe kuş uçuşu tahmınım 1000 km aslında normal HF verıcıler FM vericiler gıbı değil yayınları atmosfere çıkıp gerı yansıyor FM verıcıler kizilötesi işik gıbı HF gibi uzak mesafeye ulaşmıyor denılsede şahit olduğum bir olay var bilecik te gorevlıydım siyah beyaz lambali televızyon tamırı yaparken rus televızyonu yayınını yakaladım gun içinde 3-4 saat yayını aldım hava şartlarına gore bu değişiyor bir arkadaşim radyo amatörü ben şahıt olmadım ama telsiz antenı sattığını bılıyorum almanyadan türkiyeyle iletışım kurduğunu telsizde kullandığı antenı almanyaya sattığını soylemıştı 27 mhz de anten çok önemlı sever ayarı dıye bır ayar var anten için ben bu ayarı pratık olarak led ıle yapıyordum ledın bir bacağını anod katod farketmez elime alıyordum dığer ayak boşta telsizde gönderme yaptığımda led işildıydu hatta bır anım var:) 486 bilgisayarım vardı 2-3 metre yakınında telsizin gönderme mayk a batığımda bilgisayarım resetlendı windovs kuruluydu format atıp yenıden yüklemek zorunda kalmıştım

Öncelikle almayı düşündüğünüz cihaz %99 gümrükte takılır.

Frekanslar boş olsa bile kaçak yayın yapmak suçtur 15 Watt büyük bir güç biri şikayet ederse kesin yakalanırsınız.

Anten fiyatları pahalıdır, en iyi çözüm dipol anten.

Telsiz konusuna gelince, tüm dünya ile görüşmeniz için hava durumu hakkında çok iyi bilgi sahibi olmalı ve HF bandını kullanmalısınız. Bu bantta ses kalitesi çok bozuk ama mesafe uzundur. VHF, UHF bantlarında tüm dünya ile görüşemezsiniz. Baktığınız sabit merkez telsizi tahmin ettiğim cihazsa o cihaz çok pahalıdır amatör telsizciliğe çok merakınız yoksa çöpe atılan paradır.

Saygılar...
Öncelikle yasal yapmayacağımı belirtmiştim ve arkadaşımın arabasında olan yaesu telsiz ve orjinal anteni ile çoğu ülkeyle konuşmuşluğumuz var hava yanlış hatırlamıyorsam yağmurdan sonrayı ve parazit yoktu gayet güzel bir şekilde konuştuk hiç bir problem çıkmadı arkadaşına ruhsatı olduğu için hiç problem olmuyordu asıl amacı afet ile ilgili olduğu için satış yasak müzik yayını yasak ama kişisel konuşmalar serbest...
Ve alacağım cihaz gümrükte takılmayacak büyük bir ihtimalle cünkü daha öncede böyle siparişlerim oldu mail üzerinden satıcıyla konuşuyorum ve Telsiz ismi altında yollamıyor mal elime geldiğinde evrağın fotoğrafını atarım saygılar.

sayın sercanb yazdığın gıbı yurt dişindan geliyor banada geldı ptt ıle geldı hem postacı zile bastı paketın var dedı diş kapıya ınene kadar biraktı gitti hiçbir evrak fılanda imzalatmadı demek ıstedığımı anlamışsınızdır :) ben şanslıydım adresime sağsalım geldı yolda kaybolsa hıçbir hak ıddıa edemezsın gelen kargonun uzerındede hediyedır kaşesı vardı

Bekliyoruz gelince mutlaka burdan paylaşın ayrıca anten bağlamadan sakın çalıştırmayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri