Fikir alışverişine ihtiyacım var arkadaşlar!!!

O zaman sayaç markasını öğrendikten sonra çözümler biraz daha aydınlanacak.Bu arada Fahri Bey aralıkları kısmayı denemedim.Çünkü 2 taraftan da yüzde değer ilerliyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Çok fazla al/çıkar olmadığı sürece,aralığın kısılmasının sakıncalı olacağını sanmıyorum.Sabi-
tinizinde, akım trafosundan önce konduğunu varsayıyorum.

Bende yaklaşık 1,5 yıldır komp. işiyle uğraşıyorum 100 lerce panoya arızaya baktım ancak ben kendi çalıştığım fabrikada asla sabit grubu saate yazdırmadım yani sabit grubu saatten önce bağladım. Sizde sabit grubu saatten önceye bağlarsanız bi sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

Sonebadboy
bahsettiğiniz trafolar küçük güçlü trafolar sanırım
çünkü bildiğim kadarıyla 630KVA ve üzeri abonelerin OG den ölçüm yapması gerekir .Dolayısıyla sabit gurubun sayaçtan önce bağlanması mümkün değil .

siz 24 amper çekiyorken, %60 endüktif oranı varmış. Demek ki, 14,4 kvar endüktif/saat harcıyormuşsunuz.
Fakat kapasiteyi 5 kvar daha artırdığınızda, 9,4 kvar endüktif çekmeniz gerekirken, yani , %19 kvar endüktif / saat yazması gerekirken, aşırı kapasitif yazıyormuş.

Bu durumun matematiksel olarak bir açıklaması yok görünüyor.
Mantıklı bir açıklama şu şekilde olabilir belki:
cosinüsfi niz, 1 iken, power factorünüzün de 1 olabilmesi için, sisteminizde hiç harmonik olmaması gerekiyor.Eğer sisteminizde aşırı harmonik var ise( ki 800 kva bir trafodan 24 amper akım çekmek demek, oransal olarak harmoniğin aşırı olması demektir, yani THD nin yükselmesi demektir) sizin cosinüsfi niz, 1 olsa bile, thd niz 1 den farklı olacaktır, ama asla 1 ya da 1 e yakın olmayacaktır.
diyelim ki, thd niz 0,30 olsun. bu durumda pfniz 0,91 olacaktır. siz azıcık bir kondansatör ekleyip, cosinüsfiniz, 1,00000001 kapasitif dahi olsa, bu sefer de kapasitif yönde pf 0,91 olacaktır ve kapasitif yazacaktır.

Uzun lafın kısası, sayacınız değerleri cosfiyi baz alarak değil de, PF yi baz alarak kaydediyor olabilir. ABB marka sayaçların bazı modellerinde PF baz alınıyor ( kesinlikle kötü bir şey değildir ve yasaldır da, ancak, bizim sistemlerimiz kötü olduğundan, karşımıza çok büyük bir sorun olarak çıkıyor)

Sonebadboy
bahsettiğiniz trafolar küçük güçlü trafolar sanırım
çünkü bildiğim kadarıyla 630KVA ve üzeri abonelerin OG den ölçüm yapması gerekir .Dolayısıyla sabit gurubun sayaçtan önce bağlanması mümkün değil .

Bir hafta önce 2000 Kva 2 ad. trafo panosu yaptık projelerinide firmamızın gizlilik ilkesi dolayısı ile paylaşamıyorum ancak onlardada sabit grubu şalter grişine bağladık. Ancak pano üzerinde ölçüm yapmıyoruz zaten ssadece bilgi amaçlı Şebeke analizörü bağladık. sizinde dediğiniz gibi ölçüm og. tarafından yapılıyor. Teşekkür ederim.

Ayrıca çok sık yaşadığım bir sorundur Aklıma geldi Akım trafo markalarınız da çok önemli bağlantınızda yanlış olabilir (k ve l uçları) Eğer akım trafolarınız Usta marka ise bir sn düşünmeyin değiştirin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mustafa Bey verdiğim yüzde değerler net yüzde değerler değildir.Ben farazi konuştum açıklayıcı olması bakımından.Yani 10kvar yetersiz kaldı.15kvar çok geldi.12.5kvar da öyle bir değerde kaldı ki bu defa 2 side yüksek kaldı.Ortasını bulamadık.Bu arada sistemde harmonik incelemesi yaptım.Harmonik gözükmedi sistemde.Günümüzde de sayaçların çoğu ve reaktif rölelerin çoğu zaten pf ye göre işlem yapıyor.O konuda da bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.Herhalde Fahri Bey'in dediği gibi akım trafoları çok büyük kaldığı için röle küçük akımları algılayamıyor.

Mustafa Bey verdiğim yüzde değerler net yüzde değerler değildir.Ben farazi konuştum açıklayıcı olması bakımından.Yani 10kvar yetersiz kaldı.15kvar çok geldi.12.5kvar da öyle bir değerde kaldı ki bu defa 2 side yüksek kaldı.Ortasını bulamadık.Bu arada sistemde harmonik incelemesi yaptım.Harmonik gözükmedi sistemde.Günümüzde de sayaçların çoğu ve reaktif rölelerin çoğu zaten pf ye göre işlem yapıyor.O konuda da bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.Herhalde Fahri Bey'in dediği gibi akım trafoları çok büyük kaldığı için röle küçük akımları algılayamıyor.

ama bunlar hesap kitap işi, farazi değerlerle olmaz ki. Sabit grup ayarlaması zordur tabii. sonuçta oranlarla uğraşıyoruz ve payda oldukça küçük. Sizin verdiğiniz değerlere göre aklıma hemen harmonik geldi.Fakat, bağladığınız sabitlere bir tutarsızlık oluyorsa, akım trafosundan önce bağlandığı için, akım trafosu ile alakası olmaması lazım.

peeki arkadaşım 24 a çeken alıcı nın özelligi nelerdir ve hangi evreler de çalışmaktadır

arkadaşım ben sana şöyle bi öeneri sunayım ilk önce tesisinde devamlı çalışma var ise sabit gurubu hiç koyma gerek yok birde tesisin akımı sürekli değişmiyorsa akım trafolarını değiştir ikinci olarak olarak bir kompanzasyon panosu daha yapın ufak bir pano tesisin akını az olduğunda bu panoyu devreye al askeri birlikte bu tür sorun vardı ben bu şekilde hallettim şimdi ise değerler %3 ve %4 gidiyor ben sana bu önerileri söyleyeyim röle konusuna gelincede entesi kullan derim piyasadaki en iyi marka bence

Forum istatistikleri

Konular
128,578
Kullanıcılar
450,582
Son üye
724elektrikci

Yeni konular

Geri