Fantastik Fikirler

Elektrik Elektronik müh. de okuyan 4 arkadaşız aramızda okul 1. falan arkadaşlar var. Ses getirecek birşeyler yapmak istiyoruz. Fikir bazında yardımcı olabilir misiniz acaba?

Hocamız bize hem quadrocopter olan hemde araba olan bir robot yapmamızı bunu sesle görüntüyle yönlendirmemizi istedi ama biz daha fantastik enteresan birşeyler bulursak onu da yapabileceğimizi düşünüyoruz.. Çünkü quadrocopter artık herkes yapıyor hatta adamlar herşeyi hazır parçaları birleştirerek hegzacopter yapabileceğimiz setler satılıyor.

Fikirlerimizi paylaşalım istedim bakalım en orjinal ne çıkacak?.. Zaman makinası, ufo tarzı yorumlar olmazsa seviriz :D

Ekmeğin tanesi kaç para? :)
neyse arkadaşlar robot falan bence artık hikaye dediğiniz gibi hepsi artık yapboz gibi satılır hale geldi. eğer elektromanyetik alanında bilginiz varsa kablosuz elektriğe geçiş yapın derim ben. ya da rüzgar ya da güneş ile beslenen santrallerle ilgili geliştirmelerde bulunun. Bi de yanlış anlamayın ama şu da var ki okul birincisi olmak kağıt üzerinde kalan güzel bi anıdır bence bizim okulun birincisi de vardı kontaktörün bobin ucunu bilmezdi ben de bilmezdim ama o birinciydi. şimdi ben biliyorum o hala bilmiyor :)

O nedir arkadaş tranformers gibi.
Benim önerim gözün hareketleriyle oluşturabileceğiniz bir robot kol yapmanız.
Örneğin felçli kişilerde gözün yönlendirebilinir hareketiyle bir robot kolu kullanarak bazı hareketleri yapmaktı.
Örnek verecek olursam robot kolu sağ sola yukarı aşağı hareket göz teması ile hareket ettirerek , göz kapağının kapanmasında parmakların sıkmasını sağlayacak.

O nedir arkadaş tranformers gibi.
Benim önerim gözün hareketleriyle oluşturabileceğiniz bir robot kol yapmanız.
Örneğin felçli kişilerde gözün yönlendirebilinir hareketiyle bir robot kolu kullanarak bazı hareketleri yapmaktı.
Örnek verecek olursam robot kolu sağ sola yukarı aşağı hareket göz teması ile hareket ettirerek , göz kapağının kapanmasında parmakların sıkmasını sağlayacak.

bende bu teklifte bulundum bunun daha zor olacağını söyledi hoca :D bize önerdiği konu tamamen yazılımsal ve internette çok fazla uygulaması ve cihazı bulunan birşey ama kol yapmak çok daha zor dedi :) bizde sustuk tabi aganın lafının üzerine bişey demedik :)

Ekmeğin tanesi kaç para? :)
neyse arkadaşlar robot falan bence artık hikaye dediğiniz gibi hepsi artık yapboz gibi satılır hale geldi. eğer elektromanyetik alanında bilginiz varsa kablosuz elektriğe geçiş yapın derim ben. ya da rüzgar ya da güneş ile beslenen santrallerle ilgili geliştirmelerde bulunun. Bi de yanlış anlamayın ama şu da var ki okul birincisi olmak kağıt üzerinde kalan güzel bi anıdır bence bizim okulun birincisi de vardı kontaktörün bobin ucunu bilmezdi ben de bilmezdim ama o birinciydi. şimdi ben biliyorum o hala bilmiyor :)

Robotsal şeyler hiç bir zaman hikaye olmaz ama elektromanyetik alanına yönelme önerin çok doğru ve mantıklı çünkü neredeyse kimse o dalda ilgilenmiyor sıkıcı geliyor... ama işin kötü yanı beni de cezbetmiyor :D cezbetmeyi bırak dersinden de kaldım zaten :D

neyse arkadaşlar robot falan bence artık hikaye ...

Arkadaşın hikaye diye kastettiği robotik için;
bir kaç alanda uzman olmanız gerekir, oysa elektromanyetik gibi alanı belli olan
konular da yetişmek ve üretmek daha kolay.
Mekatronik gibi alanlarda ise birkaç konuya üstün körü bileceksiniz veya sahada uygulama yapacak bilgiye sahip olacaksınız,
arkadaşın dediği gibi montaj yapacaksınız.(plc, sürücü,motorlar, sensörler gibi ürün bilgisine sahip ve uygulama yapmış olacaksınız.)

Kısacası hayatı pek sorgulamıyorsanız Mekatronik, robotik...
Düşündükçe konular sizi çekiyorsa, merak ediyorsanız, bir alanda uzmanlaşmak en iyisi.

not: robotiği küçük görüyorum gibisinden yanlış anlaşılmasın.

Robotsal şeyler hiç bir zaman hikaye olmaz ama elektromanyetik alanına yönelme önerin çok doğru ve mantıklı çünkü neredeyse kimse o dalda ilgilenmiyor sıkıcı geliyor... ama işin kötü yanı beni de cezbetmiyor :D cezbetmeyi bırak dersinden de kaldım zaten :D

robotik hikaye derken Türkiye şartlarında zor iş demek istedim arkadaşlar. Gerçekçi olmak lazım. Hiç böyle bir araştırma yapıldığını gördünüz mü Türkiyede?? geçenlerde muhteşem bir haber okudum -sözüm ona muhteşem- Türkler robot yaptı diye heyecanlandım ki zamanında robotik ekibinde de yer almıştım açıp haberi bir baktım ki gerçekten komik sese yönelen çizgi takip eden bir robot yapmışlar o da tekerlekli. Allah aşkına dünya aynı dünya değil mi ben mi yanlış düşünüyorum adamlar asimo yaptılar hizmetçi robotlar yaptılar bizim atılımı kes sese yönelip çizgi izliyo. ya AVM lerde zaten çizgi izleyen atlı karınca tarzı aletler var bunu bile haber yapabiliolar. Yoksa yanlış anlaşılmasın ne küçük ne de basit görüyorum benim demek istediğim Türkiye şartları.. ayrıca dediğim gibi bunların basitlerini de hobi devre olarak satıolar sağda solda. Arçelik Eskişehir fabrikasında vardı bir robot kolu adını da temel reis koymuşlardı sadece vakumla bir buzdolabını tutup ters çevirerek banda koyuyordu 3 servo motor 2 sensör 2 enkoder. bir de gidenler bilir Festo nun bir robotu vardı WIN fuarında gözünle takip edemiosun hızından. XOX oyunu oynuyordu. Eğer gidip yurtdışında bu işi yapacaksan hiç durma. Ama bizde zor. Yapılanlar da gerçekten hobi devre niteliğinde. [MENTION=173117]slymn58[/MENTION]

Ben stajımı tubitakta yapıyorum teknokentte burada gerçekten çok orjinal şeyler yapılıyor.. En basitinden Siemensin PLC cihazlarını teknolojide ve fiyatta tokatlayan bir firmamız var mikrodev diye.. Araştırmanızı tavsiye ederim.. Buradaki arge şirketleri gerçekten güzel şeyler yapıyor.. En basitinden üniversitemizdeki bir doktora hocamız 10 tane quadcopteri yapay zeka ile yönlendirme projesi yapıyor çok ciddi işler bunlar.. Sıkıntı şı ki vur emrine uymak kolay bişeyler yapmaya başlamak açısından söylüyorum ama bişeyler düşünmek çok zor.. ha deyince gelmiyor aklına insanın.. o yüzden bu konuyu açtım bende, benim gibi bitirme ödevi yapmak isteyipte fikir arayanlara yardımcı olsun diye..

Arkadaşlar yapay zeka dersi alıyorum.Şimdiye kadar hiç yapılmamış bir proje konusu bulmam lazım. Araştırma yapıyorum. Nereleri neleri inceleyebilirim. Ücretsiz makale ve kitaplara da ulaşmakta sıkıntı yaşıyorum. Arama yapamıyorum internette sanırım. Yardımcı olabilecek var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri