erarth current

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Yeni işe başladığım sitenin jeneratörü çalışırken, ekranda "generator earth current" 7 amp.
bilgisini okudum.
Bu,ne demektir, neye delalet eder.

Yardımlarınızı rica ediyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
toprak kaçağı dıyor hocam ama emin değilim çevırıye mantık yuruttum pens ampermetreyle bakılabılırse olay çıkar açığa

bazi jeneratorlerde toprak lama kablosu uzerine konan akim trafolari ile herhangi bir sebepden dolayi topraga akacak kacak akimlar olculur ve gosterilir. bu kacak degeri arttigi zaman hata vererek sistemi korumaya alir.
bu konan sistemle izleme saglanirken ortam olusursa generator earth fault current hatasi verilmesi saglanir.

peki,600 kVA jeneratör için bu akım değeri bellimidir.Yani,kaç amp.den sonra korumaya geçer.
Ayrıca,yıldız noktası ile topraklama elemanı arasına,notr direnci koymaya gerek varmıdır.

sayin degerli buyugumuz zeybek bey
isletmemde 800kva ve 600kva olmak uzere iki jeneratorum var ancak boyle bir sistemim yok.
aktif olarak boyle bir sistemede henuz sahit olamadim malesef
ancak bu dererler 25A de 10 saniye kalirsa zararli oluyor normal degeri 10A olarak okudum sanirim.
jeneratorun sarim direnci toprak direnci vs bu degerlere etki ediyor degiskenlik gosteriyor.
sarginin direnci toprak direnci vs hesaplanarak deger bulunmasi gerekmekde ve bu degere gore ekranda toprak akim hatasi vermesi icin bir deger vermeniz gerekmekde.
malesef fazla bir tecrubem olmadi
saygilar

Toprak hatası açması (Earth-fault tripping) de denen olay 3 faz ve nötr vektörel toplamı kontrol eden sistemdir. Transfer şalteri 4 kutuplu seçilmez ise jeneratör çalışmada yük nötr akımı Şebeke işletme topraklamasına akmaya başlar denge bozulur.

Son düzenleme:
peki,600 kVA jeneratör için bu akım değeri bellimidir.Yani,kaç amp.den sonra korumaya geçer.
Ayrıca,yıldız noktası ile topraklama elemanı arasına,notr direnci koymaya gerek varmıdır.

Ekli dosyalar

• 1411217653018.jpg
    1411217653018.jpg
    40.1 KB · Görüntüleme: 28
o hiç bir şey değildir. dünyadaki, hiç bir jeneratör moduluınde toprak kaçöağı koruması yoktur .
akım trafosu konmaz normalimde. ama koymuşlarsa bu dünyada 2. olacak :) 1. bir yede gördüm .
otomatik start modulune bağlanın disable edin .
kuvetle muhtemel yaa deepsea dır yada comap korumaya geçecek limiti siz belirlersiniz.
ama eminimki toprakta akım trafosu yoktur . onu bulun orya normal ampermetre bağlayın değer doğrumu bakın . ha onu bulacağınızı sanmıyorum ama hani belki avrupalılar yapmışlardır onlar bizim kadar hırsız değillerdir koymuşlardır olabilir.

Servet bey bir jenerator ureticisi olarak mesajinizi pek dogru bulmadim

o hic bir sey degildir zigniyetinin sonucu SOMA

Bu sistem var bir defa gormussunuz yok demeniz tezat (pek uygulanmaz diyebilirsiniz daha dogru olur)

toprakda akim trafosu yoktur diyor ancak onu bulun oraya ampermetre baglayin ikisi ayni degeri gosteriyormu dogrulayin diyorsunuz yine tezat

hirsizlik konusunda yazmayacagim bile koca bir milleti hirsiz ettiniz.
ancak jenerator uretip bu koruma onleminden caldiginizi kabul etmeniz bir ozelestiri olarak cok isabetli olmus.
basarilar dilerim.

Jeneratör yetkili servis sahibi Elk.Müh. arkadışımla görüştüm, bahsettiğim vektörel korumanın bazı istisnalar hariç jeneratör standardında olmadığını ama bunu ekstra koruma amaçlı olarak uygulayanlar olduğunu söyledi böyle bir durumda 4 kutuplu transfer şalteri kullanmak şarttır.
"Generator earth current" hatası jeneratör panelinden geliyorsa gövdeye kaçak sızıntı vardır diye yorumladı, bunuda antiparantez belirteyim. Jeneratör nötr topraklamasına binde bir rast geldiklerini bununda bazı şartnamelerde belirttiği için uygulandığını belirtti.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri