Eplan p8 ve Full DT ayarı

canerland

Üye
Arkadaşlar Eplan da çizim yaparken, sayfaya koyduğum bir sembole isim veriyorum.Fakat her isim verdiğimde başına - karakteri koyuyor bunu nasıl yok edebilirim yada - yerine nokta koymak istiyorum.

Bir kere DIN norm veya IEC norm proje çiziyorsan bazı kurallara riayet etmen gerek.
Bir Projeden örnek verecek olursak.
== TESİS İSMİ (==HT1)HAVALANDIRMA TESİSİ
= GRUP İSMİ (=1) Beslemeler, (=2) Ana Tahrik , (=KLM) Klemens Planı gibi
+LOKASYON .Hangi pano ise (+P1) veya +OP gibi lokasyon ismi.
-Cihaz kodu. (-G1). Yani beslemeler grubunda powersupply 1 (=2-G1) veya beslemeler grubunda anapanoda takılı olan powersupply (=2+P1-G1) vede beslemeler grubunda lokal panoda olan acilstop (=2+OP1-S1) gibi.
Bu standartı kullandığında - işaretini kaldıramazsın. Temayüllere aykırı.

Yok eğer bu uzun is ben klasik metod istiyorum dersen. O zaman projeyi oluştururken (Mevcut bir projeden kopyalamayacaksın ancak sayfa sayfa kopyalayıp yapıştırırabilirsin.)
Yepyeni bir projede IEC norm tip şablon değilde Sequential (sıralı tip) proje seç.
Yalnız bu seçimin geriye dönüşü yoktur. ayarlardan değişmez.

Birde sayfa düzeninde 1 den mesela 100 e kadar gidersin ve 10s1 diye kodlama yapabilisin.
IEC ve DIN norm da yani HLA (High Level Assignment ) da her grupta sayfa no tekrar 1 den başlar. 10 adet grubun varsa 10 adet 1. sayfan var demektir.

Norm bu lakin şöyle bir durum var.Bir cihazın - girişi veya + girişini gösterme istiyorum o zaman mesela +V yazacağım o zaman ekranda -+V gözükmekte bu kafa karıştırıcı olmasın diye değiştirebilir miyim diye düşündüm.Yorumunuz için teşekürler

Bende bir soru sormak istiyorum;
Çizmiş olduğumuz projede kablo-damar numaralandırması yapamıyoruz, numaralandırma yapmak istediğimizde ???? işareti çıkıyor kablo bağlantılarının yanında bunun çözümü nedir?

arkadaşlar eplan8 i nereden indirebilirim yardımcı olursanız sevinirim

plcnet.ru sitesinden rapid linklerini bulabilirsiniz.Ben indirip kurdum ve çalıştırdım.

Eplan p8 de 1 yıla yakın zamandır proje izmekteyim. Mountıng panele panel konusunda ve eplan cabınet konusunda bilgi alabilirsem sevnirim teşekkürler

EPLAN CABİNET DEMOSU KULLANAN ARKADAŞ VARMI

arkadaşlar epan indirdim kurdum ama bir türlü çalıştıramadm lisans olayında kaldım :((

Forum istatistikleri

Konular
128,332
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Geri