Enerji nakil hatlarında Amax hesabı

Arkadaşlar Enerji nakil hatlarında 'Amax: Direğin bir tarafında olabilecek en büyük açıklık miktarı ' hesabı nasıl yapılır yardımıcı olabilecek kimse var mı acaba? Araştırdım ama bununla alakalı pek döküman bulamadım acaba farklı bir isimlendirmesi mi var

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Amax hesabı direğin konstrüksiyon yapısında hesaplanır ve tip proje haline getirilir. Hangi kesitte hatta çalışacaksan tip projesine bakar , Aw , Ag, Amax , Açı faktörlerine uygun direk seçimini gerçekleştirirsin....

Peki bu amax hesabinda kullanilan df ve ds değerleriyle alakalı bildiginiz atilla yunusoglunun kitabi disinda bir kaynak varmı

Hazır excell tabloları var dostum. Ordan kolaylıkla amax hesabı yapabilirsin. İş yerine geçebilirsem excell tablosunu sana yollarım

teşekkürler identify örneği aldım fakat benim traverslerim hepsi ya D ya da T tipi ise(örnek D-300) ise bununla alakalı yapılmış örneğin var mı acaba. Mesela karşılıklı iki direğimden birisi D-300 diğeri ise T-250, bunlar arası Amax hesabı?

T-250 açıda mı? ve D-300 ün açısını söylersen sana hesaplarım.

Arkadaşlar, bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorum. 477MCM iletken, için Df ve Ds formüllerindeki lizolatör değeri ne alınmalıdır? Bu direk askı(zincir) izolatördür diyebilir miyiz? Aynı zamanda iletken çeşidine göre izolatör tipi şudur diyebilir miyiz? Yani 477MCM askı izolatör kullanılır, işte bir başka iletken için mesnet kullanılmalıdır gibi bir bilgi var mıdır? Teşekkürler.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorum. 477MCM iletken, için Df ve Ds formüllerindeki lizolatör değeri ne alınmalıdır? Bu direk askı(zincir) izolatördür diyebilir miyiz? Aynı zamanda iletken çeşidine göre izolatör tipi şudur diyebilir miyiz? Yani 477MCM askı izolatör kullanılır, işte bir başka iletken için mesnet kullanılmalıdır gibi bir bilgi var mıdır? Teşekkürler.

Böyle bir bilgi edindim, sorduğum sorunun cevabı niteliğindedir.

- 3 AWG, 1/0 AWG (bazı hallerde) ve 3/0 AWG (bazı hallerde) iletkenleri hatlarda mesnet tipi izolatör kullanılır.
- 1/0 AWG (genelde), 3/0 AWG (genelde), 266MCM ve 477MCM iletkenleri hatlarda askı(zincir) izolatörü kullanılır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri