sayın asistan,
patenti alınmış ise ve sizce başka sakıncası yoksa, burada devresini verirseniz inceleyelim, çünkü gerçek anlamda mini kompanze yapabilen cihaz tasarımı yapılabilir...dolayısıyla sizinkisi eğer yeni bir yaklaşımsa haklı olabilirsiniz, şahsen ben sadece "energy saver" cihazını denediğim ve kandırmaca olduğu için karşıyım, yeni mucitlerin hakkını yemek istemem..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayın asistan sayın günerdr in söyledikleri tamamen doğru. Belgeler madem elinizde mevcut iyice inceleyin hiç birisinde elektrik faturanızda tasarruf yapmanızı sağlar elektrik faturanız azalır gibi ibareler göremezsiniz. Onlar sayın günerdr in belirttiği gibi başka amaçlarla verilmiş belgeler. Ama burada devletin büyük hatası olduğunu düşünüyorum. Kurumların verdiği belgelerin reklam ve tanıtımlarda böyle farklı yanıltıcı amaçlarla kullanılmasına izin verilmemelidir.

sayın srdr X evet belgelere tekrar göz attım. dediğiniz gibi hiçbirinde "elektrik faturanız azalır " tarzında bir ibare yok fakat örneğin TPE Tescil belgesinde Elektrik Tasarruf Cihazı olarak patent alınmış ve UDEM den aldığı ISO 9001:2008 kalite belgesi de elektrik tasarruf cihazları üretim ve satışı olarak verilmiş. tasarruf kelimesine rastlayabildiğim belgeler bunlar.

sayın kural dediğim gibi patenti alınmış bir cihaz. fakat ilk mesajımda da belirttiğim gibi benden bu cihazın pazarlamasını yapmam istendi. yani cihaz benim elimde değil elimde olsa ilk devresini hiç düşünmeden yayınlarım zaten çünkü dediğiniz gibi patenti alınmış bir cihaz. eğer forum kuralları açısından sorun teşkil etmeyecekse (forumunuzda yeni olduğum için yanlış birşey yapmamak adına soruyorum) belgeleri burada yayınlayabilirim. konuşmalarımız da bir yerde havada kalmış olmaz diye düşünüyorum. ilginize gerçekten çok teşekkür ederim.

Elektrik tasarruf cihazı adıyla paten alabilir çok normal. Patent veya başka bir belge alırken üreticinin belirttiği ürün ismi kullanılır. Yani ben bir cihaz yapıp bu cihaza bu tür bir belge almak için başvurduğumda adını "görünmezlik cihazı" olarak veririm ve ürün adı kayıtlara o şekilde geçer kimse cihaz görünmez yapıyor mu diye bakmaz. Ayrıca cihaz faydasız bir cihaz değildir. Enerji nakil hatlarındaki yüklenmeyi azaltır zaten faydalı ürün belgesinide muhtemelen bu yüzden almıştır. Ama bu kesinlikle kullanıcının faturasına yansımaz.

merhabalar arkadaşlar.

bahsettiğim cihazla ilgili yaklaşık 10 gündür araştırmalarımı sürdürüyorum ve ulaştığım sonuçları sizlerle paylaşmak istedim. bu 10 günlük süre içerisinde elektrikçiler, elektrik mühendisleri ve elektrik teknikerleri ile fikir alışverişinde bulundum. cihazın mantığı mini kompanzasyon. ve bu şekilde motorlu ve bobinli her türlü cihazda elektrik tasarrufu sağlanabileceği bana söylenen ortak görüş.

yine de tam olarak inanabilmek adına cihazı temin ettim ve ampermetreyle ölçüm yaptık bir elektrik teknikeri abimle birlikte. orada cihaz devredeyken ve devre dışı çekilen akımları karşılaştırdık. sonuç düzensiz akımda (ev ortamında ve sadece çamaşır makinesi çalışırken) %16-18 arası bir düşüş. bu cihazı kullanan yerlerden faturalar da edindim orada da ortalama %18-19 civarında bir tasarrufu yine gözlerimle gördüm. ve yine cihazın belgeleri ile alakalı olarak şunu belirtmek isterim. bilenler vardır aranızda iso 9001 kalite belgesi almak herkesin harcı değil. bu da firmaya olan güveni arttırır. bu cihazın %15-20 arası tasarruf sağladığına artık bütün kalbimle inanıyorum ve 5 yıl garanti veren bir firmanın da iso kalite belgesinin bulunması teknik destek konusunda içimi fazlasıyla rahatlattı. sonuç oalrak çevreme gönül rahatlığı ile tavsiye etmeye başladım cihazı.

forumda genel yorumlar biz evlerde aktif elektriğin parasını ödüyoruz bu tarz cihazlar nasıl tasarruf sağlayabilir yönünde. bunu savunan arkadaşlara cevabım şudur. evet biz evlerde aktif elektirik üzerinden ücret ödüyoruz. fakat sonuçta şebekeden evimize reaktif akımda giriyor. motorlu ve bobinli cihazlar sadece aktif akımı kullanıyorlar. buraya kadar sıkıntı yok. kompanzasyonun mantığı da reaktif enerjiyi aktif enerjiye döndürmek değil mi halk ağzındaki tabiriyle. işte bu noktada cihaz reaktif enerjiden aktif enerji elde ederek motorlu ve bobinli bütün cihazların kullanımına sunuyor. bu şekilde tüketim aynı kalıyor evet fakat harcadığımız enerjinin tamamından istifade ettiğimiz için bunu faturada tasarruf olarak görebiliyoruz.

şunu da belirtmekte fayda var. dediğim gibi motorlu ve bobinli cihazların yoğun olarak kullanıldığı yerlere tavsiye ediyorum sadece. ve elektrik faturası 100 lira ve üzeri olan yerler. zaten 40-50 lira fatura ödeyen birisi bu cihazı alsa da cihazın kendisini amorti etme süresi çok fazla uzayacağı için yapacağı yatırıma değmeyecek. 100 lira faturayı baz alırsak bu kişinin ayda 15 lira bile tasarruf ettiğini varsayın zaten cihaz 1 yılda kendini amorti ediyor ve sonrası da kullanıcının karı oluyor. cihazın garantisi 5 yıl olduğuna göre sizce de çok mantıklı değil mi?

akımın düştüğünü görmüşsünüz.Biliyorsunuz akımın birimi AMPER dir.Ama bizim faturalarımızda,tüketilen enerji kısmında amper yazmıyor ki,kWh yazıyor.Yani biz tedaşa(ya da bölgesel ismi her neyse) çektiğimiz amper kadar değil,çektiğimiz kWh kadar para ödüyoruz.Bunu nasıl açıklayacaksınız.
Bu cihazlar reaktif enerjiyi aktife çevirmiyorlar,reaktif enerji çekmemizi önlüyorlar(daha doğrusu ters yönde bir reaktif enerji üreterek ,endüktif reaktif enerjiyi etkisiz hale getiriyorlar)

sayın m-usta-fa ilk mesajımda da belirttiğim gibi elektrik konusunda hiç bir altyapım yok. size bu dediklerinizi teknik olarak ispatlayabilmem o yüzden mümkün değil. zaten altyapım olmadığı için yakşaık 10 günlük bir araştırma yaptım cihazla ilgili. dedikleriniz doğru diyelim ve ben ispatlayamıyorum. siz bana gözlerimle gördüğüm elektrik faturalarındaki düşüşü nasıl açıklarsınız peki? söylediğiniz gibi hiç bir etkisi yoksa cihazın bu düşüş nereden kaynaklanıyor o zaman?

Son düzenleme:
Faturaların düşük gelmesi plasebo etkisi olabilir :)

Ben okul dahil 17 yıldır bu mesleğin içindeyim.Buna karşılık 10 günlük araştırma geliyorsa bir şey diyemem.
Bakın ben elektrik sayaçlarından anlamıyorum.Bağlantısını yaparım,sökerim takarım.Fakat dedikleri gibi , sayaçlarımız reaktif enerjiyi yazıyor mu yazmıyor mu,( ki bunu diyenler de bir şey biliyor da diyorlardır) bilmiyorum.eğer bizim sayaçlarımız reaktif enerjiyi yazmıyorsa( ki yazmaması lazım,kanun kural böyle) ,dediğiniz şey teorik olarak mümkün değil.Benim elektrik faturalarım sabit gelmiyor.Tüketimime göre değişiyor.Eğer siz sabit bir yükü,mesela bir motoru,ayrı bir sayaçla çalıştırıp,bana 1 günlük elektrik tüketimini söylerseniz,ve daha sonra mucizevi cihazınız bağlandıktan sonraki gün sonundaki elektrik tüketimini söylerseniz,benim için düşünülebilir veriler ortaya koymuş olursunuz.Her tarafı değişken bir sistemden örnekleme yapmanız,ne fen bilimleri tarafından,ne istatistik bilimi tarafından kabul edilebilir değildir.
Size ben bir de örnek vermek istiyorum.
Ata yadigarı kefeli bir terazi düşünün.bir kefesinde tereyağı,bir kefesinde de çeşitli ağırlıklardan oluşan toplam 1 kilogramlık ağırlık.Ve terazi dengede ise,deriz ki bu tereyağı 1 kilogramdır.Siz kefenin ağırlık olan gözünden herhangi bir ağırlığı aldığınızda (örneğin 200 gram) ,tereyağının kefesi aşağı doğru iner.Şimdi bana diyebilir misiniz ki,kefenin bir gözünden 200 gram almak,terayağı mikratını artırır?
Aynı şekilde,elektrikli alıcıların,aletlerin,gücü sabittir.Sizin motorunuzun gücü 1000 watt ise bu 1000 watt güç çeker.bu güç sonucunda bir kaç değer daha bilirsek,bu bize bazı değerleri hesaplamamızı sağlar.
1000 wattlık güç= o yüke uygulanan gerilim (çarpı),o yükten geçen akım(çarpı) o yükün kosinüs fi değeri
1000=220 volt (çarpı) 4,6 amper (çarpı) 0,98 kosinüs fi
bu formülde mucizevi aleti takıp,kosinüs fi yi 1 yaparsak
1000 olan gücü değiştiremiyoruz çünkü güç =gerilimin karesi,çarpı motorun direncidir.ve çünkü gerilimi tedaş veriyor,ve sabit 220 volt vermiştir.Direnç te motorun bobin yapısı ile alakalıdır. bu durumda güç değişmiyor, gerilim değişemiyor,fakat kosinüs fi değişti. yani terazinin dengesi bozuluyor.Hemen fizik kanunları devreye giriyor ve,eşitliği sağlamak için akım düşüyor.yani sizin yapmış olduğunuz deneyde,akımın düşme sebebi,kosinüs finin yükselmesidir.ve de nasıl ki,bir taraftaki gramajı düşürünce tereyağı miktarı artmıyorsa,düşük akım çekmek te,çektiğimiz gücü azaltmıyor.

merhabalar arkadaşlar.

bahsettiğim cihazla ilgili yaklaşık 10 gündür araştırmalarımı sürdürüyorum ve ulaştığım sonuçları sizlerle paylaşmak istedim. bu 10 günlük süre içerisinde elektrikçiler, elektrik mühendisleri ve elektrik teknikerleri ile fikir alışverişinde bulundum. cihazın mantığı mini kompanzasyon. ve bu şekilde motorlu ve bobinli her türlü cihazda elektrik tasarrufu sağlanabileceği bana söylenen ortak görüş.

yine de tam olarak inanabilmek adına cihazı temin ettim ve ampermetreyle ölçüm yaptık bir elektrik teknikeri abimle birlikte. orada cihaz devredeyken ve devre dışı çekilen akımları karşılaştırdık. sonuç düzensiz akımda (ev ortamında ve sadece çamaşır makinesi çalışırken) %16-18 arası bir düşüş. bu cihazı kullanan yerlerden faturalar da edindim orada da ortalama %18-19 civarında bir tasarrufu yine gözlerimle gördüm. ve yine cihazın belgeleri ile alakalı olarak şunu belirtmek isterim. bilenler vardır aranızda iso 9001 kalite belgesi almak herkesin harcı değil. bu da firmaya olan güveni arttırır. bu cihazın %15-20 arası tasarruf sağladığına artık bütün kalbimle inanıyorum ve 5 yıl garanti veren bir firmanın da iso kalite belgesinin bulunması teknik destek konusunda içimi fazlasıyla rahatlattı. sonuç oalrak çevreme gönül rahatlığı ile tavsiye etmeye başladım cihazı.

forumda genel yorumlar biz evlerde aktif elektriğin parasını ödüyoruz bu tarz cihazlar nasıl tasarruf sağlayabilir yönünde. bunu savunan arkadaşlara cevabım şudur. evet biz evlerde aktif elektirik üzerinden ücret ödüyoruz. fakat sonuçta şebekeden evimize reaktif akımda giriyor. motorlu ve bobinli cihazlar sadece aktif akımı kullanıyorlar. buraya kadar sıkıntı yok. kompanzasyonun mantığı da reaktif enerjiyi aktif enerjiye döndürmek değil mi halk ağzındaki tabiriyle. işte bu noktada cihaz reaktif enerjiden aktif enerji elde ederek motorlu ve bobinli bütün cihazların kullanımına sunuyor. bu şekilde tüketim aynı kalıyor evet fakat harcadığımız enerjinin tamamından istifade ettiğimiz için bunu faturada tasarruf olarak görebiliyoruz.

şunu da belirtmekte fayda var. dediğim gibi motorlu ve bobinli cihazların yoğun olarak kullanıldığı yerlere tavsiye ediyorum sadece. ve elektrik faturası 100 lira ve üzeri olan yerler. zaten 40-50 lira fatura ödeyen birisi bu cihazı alsa da cihazın kendisini amorti etme süresi çok fazla uzayacağı için yapacağı yatırıma değmeyecek. 100 lira faturayı baz alırsak bu kişinin ayda 15 lira bile tasarruf ettiğini varsayın zaten cihaz 1 yılda kendini amorti ediyor ve sonrası da kullanıcının karı oluyor. cihazın garantisi 5 yıl olduğuna göre sizce de çok mantıklı değil mi?

ISO9001 belgesi ürünlere verilmez firmaya verilir ve aslında dosya yönetim belgesidir. Herkeze verilmez mantığı pek doğru değil ve cihazla hiçbir alakası yok.

Cihaz hakkında herhangi bir kurum tarafından (örn: Tübitak, Üniversiteler vs) bir rapor hazırlanmadıkça, cihaz hakkında söylenenlerin doğru olduğunu kabul etmek mümkün değildir.

Benim şahsi görüşüm eğer kullanıcıların bu cihaz bağlandıktan sonra sayaç değerleri düşüyor ise, sayaçlarının mekanik sayaç olduğu ve sayaçlarının yıllardır kalibre edilmemesinden kaynaklandığını tahmin ediyorum. Zira ancak geçen reaktif akımlardan dolayı sayaçların dönmesi söz konusu ise bir tasarruf olabilir. Ancak buda göreceli zira sayacın elektronik sayaca dönüştürülmesi ile bu tasarruf elde edilebilir.

arkadaşlar belgeleri yayınlamamda bi sorun olmadığı söylendi o yüzden yayınlıyorum. bunlar arasında bizim için önemli olan akreditasyon kurumunun belgesi sanırım. buyrun inceleyin. yorumlarınızı bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,189
Son üye
abdullah 2000

Yeni konular

Geri