Endüktif sensörler metalik yağlardan etkilenirmi

yunusx

Katılımcı Üye
makinanın birinde redüktör içinde npn no kontak sensörüm sensör sağlam olmasına karşın saymama hatası veriyor her söktüğümde sensörün ucunca yağ görüyorum temizleyince düzeliyor 2 hafta sonra tekrar aynı hatayı yapıyor sensör redüktörün tam altında resimde okla işaretli mili görüyor redüktör içinde ilginçtir gres yağı var galiba redüktör ısınınca eriyor sensöre sızıp arada set oluşturuyor tahminim sizce neden olabilir

* redüktör içinde neden ince yağ konulmamış gres yağı var

*bu arızayı gidermenin başka yolu yokmu

* endüktif sensör madeni yağı metal gibi algılıyor olabilir mi ne yapmam lazım ?

Yunus_
sensörün redüktörün içinde olması şart mı?Ne işe yarıyor ki bu sensör orada?

o sensörün orada ne iş yaptığını doğrusu çok merak ettim. :p
redüktörün içindeki metal tozları yağ içine girip sensörün önüne yapışabilir.bu da sensörün görevini yapmasına engel olur. redüktörün içinde bu tozların her zaman olacağını ve reedüktörün de yağsız çalışamayacağını düşündüğümüzde de senin o sensörü dışarılara taşıman gerek. en pratik ve kalıcı çözüm bu olabilir.
merakımı giderirsen o konuda da fikir alışverişi de yapabiliriz
saygılar

sensör okla işaretli milin altında gövdeye bağlı o mili görüyor ,işaretli mil üstünde çentik var ona göre makinanın testeresini 3 cm sağa kaydırıyor ne yapmam lazım her hafta sensör sökmekten bıktım zor br yerde ayarıda bir dert düşük devirde 2 dakikada bir 3 cm sayıyor redüktördeki rulmanları kapalı tip alıcam ve redüktörün içindeki tüm yağları demizleyecem endüktif sensör bence metalik yağlardan etkileniyor temzileyince düzeliyor metrik 12 sensör var redüktörün altında

redüktörü söktüm içinden yağ ile birikte metal talaşı çıktı gres yağıda özelliğini kaybetmiş talaşla birlikte gres sensörün önüne geliyordu demekki problemi ordan çıkarıyordu ama hala şüpelerim var

kardeş benim sana tavsiyem hafta bir arıza ile uğraşmaktansa 1 tane enkoder at kurtul derim. biraz pahalıdır ama sıkıntı yaşamazsın tabiki sistemine uyarlanabilirse

Yunus Bey Merhaba,
Öncelikle redüktörde ince yağ yerine gres kullanılması yağın viskozitesi açısından gereklidir. Malum ısınmayla birlikte yağ akışkanlığı artacağından dolayı ince yağ kullanmanız sıkıntıyı arttıracaktır. Bunun dışında resimde gördüğüme göre çalışma ortamınızda metalik tozları pek eksik olmuyor.İçinden metal tozlarının çıkması bunun bir kanıtı. İki seçenek var; ya mesafe ölçer olarak sistem değişikliğine gideceksiniz , sensörün yerinin değiştirilmesi, enkoder, switch vb. ya da mevcut durumu bozmadan redüktöre metal girmesini engelleyeceksiniz. Redüktörünüz içine metal aldıkça ısınacak ve içindeki yağın dışarı çıkması da kaçınılmaz olacağından, redüktörünüzü öncelikle muhafaza etmeniz, metal girişini engellemeniz gerekmektedir.Zaten her nerede olursa olsun redüktörlerin veya varyatörlerin yağ kaçırmaları normal değildir.
Zaten yukarıda anlattığınız gibi bu yazdıklarımın çoğunun farkına varmışsınız.

naylon poşet geçir prox switche olmazmı :)

sen en iyisi encoder bağla sorunun ortadan kalkar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri