Elektronik Gürültü Problemi

adem91

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Aşağıdaki Honeywell ürününü gazlı fırınlarda kullanıyoruz. Bu ürün yüksek voltaj üretiyor ve herhangi bir metala yaklaştırınca kıvılcım oluşturuyor ve bu kıvılcım sayesinde gaz alev alıyor(ark oluşturuyor yani). Bu cihaz 20kV civarı elektrik üretiyor. Sorun da burada başlıyor. Cihaz çakarken devrede bulunan 12V da gürültüler oluşuyor. Bu gürültü ise işlemci resetleri ve 74HC595'in rastgele çıkış vermesi gibi sonuçları doğuruyor.
AC girişte Line Filter, ferrit nüve kullanıldı.
DC elde etmek için trafo + 7812 kullandık sonuç olumsuz. PI expert programından SMPS tasarladık sonuç yine olumsuz. Piyasada bulunan 12V LED güç kaynakları da olumsuz sonuçlandı. CMR filter, DSL filter gibi filtreler de sonuçsuz. Akla gelebilecek pek çok yöntemi denedik fakat sonuçlar hep olumsuz.
12V daki gürültü 100ns periyotlu ve genliği ise 60V lara kadar çıkabiliyor.
Hatta 3 faz Şebeke ile kartın beslemesiyle, ateşleme yapacak cihazın fazlarını ayırdık, sonuç yine olumsuz.
Sizin aklınıza gelen herhangi bir çözüm yolu var mıdır?
CCI.jpg

İmkanınız varsa bir de izolasyon trafosu denemeyi öneriyorum.Yuksek gerilim üreten kısım ile 12v üreten kısım nötr dahil birbirinden bagımsız olsun.

Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat dediğiniz yöntemi de denedim sonuç olmadı.

3 fazı ayırdıktan sonra hem ateşleme ünitesine hemde kartın beslemelerine filre kullansan belki hata ortadan kalkar!
Dediğinizi de denedik sorun çözülmedi. Sanıyorum nötr hattı ortak olduğu için. Hem elektriksel hem de elektromanyetik gürültüler var sanırım.

eletronik devre ekipmanlarında gürültü kondansatörlerden kaynaklanır.

Honeywell gibi bir firmanın bu sorunları yaratacak bir tasarımı olmasını beklemiyorum. Cihaz fonksiyonel olarak çalışıyor olabilir ama bu elektronik tarafında bir arızanın olmadığı anlamına gelmez. Bu arıza elektronik devre üzerindeki by-pass kondansatörlerinden kaynaklı olabilir.

cihazi trafo ile izole edebilirsiniz. sebekeyi trafoya, trafo çıkışını cihaza. ve ona (cihaza ayrı toprak hattı. )

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri