Elektronik devre kesici montesi

chief31t

Üye
Selamünaleyküm kardaşlar,

Benim bir düşüncem var lpg li aracım için ancak elektrik bilgim yetmediği için yardımlarınız bekliyorum.

Düşüncem şu; sıralı sistem lpg li olan aracım lpg ye geçtiğinde aracın elektrikli benzin pompasının stop etmesini istiyorum.Benzin pompasının besleme kablosu üzerine öyle bir elektronik devre elemenı koymalıyız ki elemana ikaz geldiğinde kablo benzin pompasına akım göndermesin.devre elemanına ikaz için elektriği lpg deposu üzerinde bulunan selonidden alabiliriz, çünkü araç lpg ye geçtiğinde depo üzerindeki selenoid enerjileniyor.Ne demek istediğim anlaşıldıysa yardımlarınızı bekliyorum.2 kere benzin pompası yaktım düşüncem gerçekleşirse beni rahatlatacağına inanıyorum.Selametle kalınız

saol orhan hocam, ancak daha garantili bir şey yapmam gerek röle yapışır diyorlar ayrıca manyetik indüksiyona sebep olduğundan lpg beynini yakarsın dediler.

peki ya roleyi optokuplör ve transistörle sürsen nasıl olur?

Son düzenleme:
merhaba
kaliteli ve kullanılacak işe uygun bi role kullanırsan hiç birsey olmaz yapışmaz onun yanına istersen birde o roleyi opto kuplor ile sür evladiyelik olur

Sıralı sistemlerde pompaya giden elektrik devre dışı kalmıyormu?ben öyle biliyorum programlama ile alakalı olabilirmi?

benzin pompanızı yakmanızın sebebi ;depoda minimum %35-40 benzin bulunmayışı.Düşündüğünüz gibi yaparsanız;aracınızın beyni hataya geçebilir.

Arkadaşım sıralı sistemde araç ilk olarak benzinde çalışır ve lpg ye geçtiğinde benzini devre dışı bırakır onun için senin ayırıcı elemanında bi sorun vardır bi baktır derim

oto elektiriğini bilmem ama sadece önerim basit olarak 2çarpı 0.50,1,1.5, kablo ile şöför bölümüne çekersin anahtar koyarsın sadece öneri benimki..

oto elektiriğini bilmem ama sadece önerim basit olarak 2çarpı 0.50,1,1.5, kablo ile şöför bölümüne çekersin anahtar koyarsın sadece öneri benimki..

Bu öneri mantıklı görünsede tamamen mantıksız bir çözüm her anahtarlamada oluşan pompa moturunda ark oluşturacaktır kısa zamanda arızaya sokabilir ayrıca bu arklanmada kaçırma ihtimali olmasa bile depo içinde elektrik kıvılcımı oluşturmanın tehlikesini hesap edin.. Herhangi bir kesici koymak mantıklı değildir elektronik donanıma sahip araçlarda lpg devreye girerken kesici devre benzin akışını durdurduğundan pompa moturu çalışmaz sadece enerji alacaktır bunu almasıda pek mühim değil pompa boşa çalışmadığı için arıza yapmaz..

Forum istatistikleri

Konular
128,368
Kullanıcılar
450,242
Son üye
Zaleucus

Yeni konular

Geri