elektrikli soba

benim ilk mesajıma bakarsanız,
4- hala kontrolkaleminin lambası yanıyorsa madde 1 e dönün
demiştim.

1-topraklı prize takın madde 1 buydu

buradan kastım şudur.bir priz topraklı ise ve o topraklama sağlam ise,cihazın gövdesine kontrolkalemi ile baktığınızda,kontrolkaleminin ışığı yanmaz.Yanması için tek bir durum vardır,o da cihaz gövdesinde değil,sizin gövdenizde elektrik olmasıdır( şaka gibi ama başıma gelmişti)
durumunuz, prizinizin topraksız olduğu ya da topraklamanızın çok kötü olduğu anlamına geliyor.
elektrikli aletlerin gövdesinde kesinlikle elektrik olmaması gerekiyor.Eğer varsa problem var demektir.Fakat bazen,topraklamanız yoksa,cihaz gövdesindeki statik elektrik kontrol kaleminizde görülebilir.Bu elektrik küçücük akımlıdır ve insanı çarpmaz.dokunduğunuzda da ,sizin üzerinizde yok olur gider.
Fakat bu elektrik statik mi değil mi? bunu anlamak biraz da tecrübe isteyebiliyor.Şöyle ki,kontrolkaleminin verdiği ışık miktarına göre bunu anlamak mümkün olabiliyor.Siz en sağlamı cihazın gövdesine,geçici olarak ve dikkatlice,nötr bağlayın.sigorta atmaz,patlamaz çatlamazsa,ve kontrol kalemi yanmıyorsa,statik elektriktir.

voltajı gösteren kalemlerle anlamanız zor olur( ben kalitelisini kullanmadım,belki iyisi de vardır)zaten ölçü aletini bağlasanız da göreceğiniz gerilim sizi korkutur.Yani bazen (özellikle dijitallerde) sizi yanıltır.Örneğin 100 volt görürsünüz,ama aslında o 100 volt zararsız bir 100 volttur.yani sizi dövecek kadar cüsselidir,ama sizi dövecek kadar gücü yoktur. o yüzden en sağlamı klasik olarak nötr veya toprak bağlamak ya da gövdeyle nötr arasına bir lamba bağlamaktır

KAÇAK AKIM ROLESİ BAĞLA. ARIZA VARSA ORTAYA ÇIKAR.SELAM.

REZİSTANS arkadaşin dedığını uygula bencede allah korusun kaçak yok gıbı gorunuyor şu anda bahsettığın sobada varsayalım kaçak oldu nasıl korunacaksın bılhassa ıslak hacımlı banyo mutfak vc bu yerlerde elektrikli saç kurutma çamaşir makinesı bulaşik makinesı kaçak yaparsa çok buyuk tehlıke yaşarsın

Arkadaşlara katılıyorum dedikleri gibi kaçak akım varsa bile kondanstör görevini görüyor olabilir.Avometre ile V~ 700 kademesi ile gerilimini ölçebilirsin 200 den aşağı bir değer göstermesi lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri