elektrikli panjur çözüm

torapans

Üye
arkadaşlar sizlerin yardımına ihtiyacım var;bir dubleks var 3 katlı her katta ortalama 12 tane pencere var toplam 36 tane pencere,bütün pencereler elektrikli panjur,hepsinin kenarında panjur anahtarı var oradan kumanda edilecek,biz bunları ayrı olarak birde antreden kumanda etmek istiyoruz mesela atreden bütün bir katın panjurlarını açmak veya kapatmak istiyoruz,bir katta 12 pencere var 12 tane daha panjur anahtarı koyup parelel anahtarlardan cekmek yerine iki veya üç panjur anahtarı koyup bütün bir katı kumanda etmenin imkanı varmıdır acaba,altyapıyı başka bir elektrikci yapmış bütün panjurlardan birbirine parelel iki devre dolaştırmış ve işverene olur bu demiş antreyede 3 panjur anahtarı koymuş bir katı üce bölmüş yani ben gördüm tesisatı olmaz dedim çünkü devreleri parelel baglarsan panjurun birini kapatmak istediginde bütün parelel dolaşan devrenin birine elektrik gidecek ve bütün kat kapanacak veya açılacak fikri olanların fikirlerini bekliyorum biri hariç kaç tane panjur anahtarı varsa bir o kadarda antreye koyarsın parelel baglar işi çözersin bu hariç teşekkürler

kardeş bence bu işi plc ye girmeden şöyle çözersin;
her panjurdan iki kabloyu(aşağı ve yukarı)antreye toplarsın
tabi bi pano yapman lazım
her kabloya bir röle koyacaksın 220 yi geçirecek ama doğru akımla çalışacak
çünkü panjurların paralel çalışmaması için diyot koyman gerekiyor(pencereye ait anahtardan)
yani akım tek yönlü geçiş yapabilecek
yani sen antreden bütün panjurları kumanda edebilirsin
anlaşılacağı gibi bu panjur anahtarında dc akım olacak
bu anahtardan da istediğin yere paralel devre çekebilirsin

Bu tip uygulamalar için size tavsiyem PIC kullanmanızdır. Karaköyde bu tip uygulamaları pic olarak yapacak kişiler vardır. tabi çıkışlarınız 220 istenirse bir opto kuplor vasıtasıyla triyak tetiklenebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,388
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri