Elektrikli battaniyenin kademe anahtarında diyodun ne işi var?

Allah razı olsun Onur ustam. Diline ve emeğine sağlık. Ben yatıyorum hayırlı geceler....

cümlemizden hocam. Hayırlı geceler...

Diyotlar kendi üzerinde düşürdüğü gerilimden başkasını düşürmezler(0.5-1volt). Diğer alternansı geçirmediğinden güç yarıya düşmüş olur. Dc uygulamalarda bu sonucu alamazsınız.

Diğer alternansı geçirmediği için normalde 220 volt uygulanan bir rezistansa sanki 110 volt uygulamış gibi olursunuz. Çünkü sinüs sinyalinin diğer yarısı yok. Buda gücün yarıya düşmesi demektir.

Ben ilk başlarda elektrikli battaniyelerin kumandasında mini bir dimmer var sanıyordum malesef yanılmışım yokmuş bende sonradan öğrendim. Merakla içini açmıştım şaşırmıştım. Neden bir elektrikli battaniyeye dc voltaj verilir diye :D :D :)

• Bazı matkaplarda da diyot ile devir ayarı yapılıyor. Aynı sistem bir anahtar diyotu kısa devre eder tam devir kısa devre kalkınca yaklaşık yarı devir. Güç kaybı az, basit, ucuz ve zararsız yöntem. Matkapta olunca tam güç alınamıyor tabiiki. Tork ta düşüyor.

Motor kısmına zararı olmuyor demek ki...

Ümit arkadaşımız kettle parçalayıp diyodun görevini sormuş tartışmıştık, unuttunuz mu ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,357
Kullanıcılar
450,217
Son üye
hshshjsjsh

Yeni konular

Geri