Elektrikli Şofben Duş Başlığına Çok Az Elektrik Veriyor

Karacam7

Üye
Merhabalar
Geçen gün eve bir şofben bağlattık elektrik mühendisliği okuyan arkadaşıma evde kacak akim rolesi olmadigi icin bizde sadece banyoya direkt sofbene 40 A 30ma kacak akim bağladık test de ettik sorun yok ancak banyoda dus basliginin demir kisimlari ve demi hortum cok az bi elektrik oluyor suda hissetmedim pek ama o demir kisimlarda zaman zaman elektrik oluyor ama çok az yani bilenler yardımcı olabilir mi tehlikeli midir veya çözümü için

Merhabalar
Geçen gün eve bir şofben bağlattık elektrik mühendisliği okuyan arkadaşıma evde kacak akim rolesi olmadigi icin bizde sadece banyoya direkt sofbene 40 A 30ma kacak akim bağladık test de ettik sorun yok ancak banyoda dus basliginin demir kisimlari ve demi hortum cok az bi elektrik oluyor suda hissetmedim pek ama o demir kisimlarda zaman zaman elektrik oluyor ama çok az yani bilenler yardımcı olabilir mi tehlikeli midir veya çözümü için

Bağlantı hakkında bilği vermeniz ve fotolar .

Rezistansında sorun kaçak olabilir , topraklama varmı ?

Siğorta özellikleri , Şohben kimliği ( marka model ? bilğileri )

Kaçak akım rölesi topraklama olmadan çalışır mı ?
Sorusuna evet çalışır cevabını veririz ancak tehlikeleri göz önünde bulundurmalısınız.

Diğer , Çeşitli sebepler ?

Son düzenleme:
Bu sadece sizin dairenizden ya da apartmanınızdan değil potansiyel sürüklenmesi ile başka bir binadan bile gelebilir . Bu noktada yapabileceğiniz en akıllıca şey kacak akim rölenizi dairenizi besleyecek biçimde üç fazlı seçmek. En azından kendinizden gelecek bir tehlikeden korunmuş olursunuz. Diğerine çözüm bulmak zor .

Kaçak Akım Rölesi (K.A.R.) şohbene özel bağlanabilir ama öncesinde şohbenin iyice topraklanmış olması gerekiyor. Öncesinde kaçağı toprağa aktaracak bir topraklama yoksa K.A.R.'nin hiç bir etkisi olmaz. Toprağa elektrik geçişi olmadıkça atmaz. Suya ve insan vücuduna geçen elektrikle atsa da ölümcül sonuçlara sebep olduktan sonra bir anlamı kalmaz!
Şohben ve K.A.R.'nın görsellerini paylaşırsanız daha isabetli öneriler gelecektir.

Kaçak Akım Rölesi (K.A.R.) şohbene özel bağlanabilir ama öncesinde şohbenin iyice topraklanmış olması gerekiyor. Öncesinde kaçağı toprağa aktaracak bir topraklama yoksa K.A.R.'nin hiç bir etkisi olmaz. Toprağa elektrik geçişi olmadıkça atmaz. Suya ve insan vücuduna geçen elektrikle atsa da ölümcül sonuçlara sebep olduktan sonra bir anlamı kalmaz!
Şohben ve K.A.R.'nın görsellerini paylaşırsanız daha isabetli öneriler gelecektir.
Prizden gelen toprak notr ve fazla once kacak akima sonrada sofbene bagli topraklama var ama ne kadar olcusu bilmiyorum kacak akimda monofaz
Bağlantı hakkında bilği vermeniz ve fotolar .

Rezistansında sorun kaçak olabilir , topraklama varmı ?

Siğorta özellikleri , Şohben kimliği ( marka model ? bilğileri )

Kaçak akım rölesi topraklama olmadan çalışır mı ?
Sorusuna evet çalışır cevabını veririz ancak tehlikeleri göz önünde bulundurmalısınız.

Diğer , Çeşitli sebepler ?

Sofben 8000 watt cvs kacak akimda 40A 32ma Makelin monofaz olanı sofbene direkt bağlı sofbene yani prize evin sigorta kutusundan gelen de 32 amper normal sigorta yani evde topraklama var bir sekilde suda bir elektrik hissetmedim simdi tekrar deneyince hortumun demir kisimlarindada bisi yok ama dusa girince ayaklarim islaninca demi kisimlardan hafif bi elektrik hissediorum

Ekli dosyalar

• 56E354CD-31D7-4540-9A56-CDF481246446.jpeg
    56E354CD-31D7-4540-9A56-CDF481246446.jpeg
    204.5 KB · Görüntüleme: 28
  • 26C82AE5-96AF-44B9-95F7-39C2DFD29FB3.jpeg
    26C82AE5-96AF-44B9-95F7-39C2DFD29FB3.jpeg
    153.1 KB · Görüntüleme: 18
  • A3133760-136A-40B0-B08D-085B4F8E4C66.jpeg
    A3133760-136A-40B0-B08D-085B4F8E4C66.jpeg
    204.5 KB · Görüntüleme: 15
  • A7CCAFC4-2423-4C6A-B0B4-2E98639C3088.jpeg
    A7CCAFC4-2423-4C6A-B0B4-2E98639C3088.jpeg
    153.1 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Bir ölçü aleti ile nötr toprak direncini ölçün. Sıfır çıkıyorsa (kısa devre) öncesinde sıfırlama yapılmıştır. Topraklamanız yoktur, dolaysıyla sigorta gibi taktığınız K.A.R. hiç bir işe yaramaz. İşe yaraması için şohben ya da hangi cihaz ise üzerinde kaçak oluştuğunda toprağa akması gerekiyor ki K.A.R. bunu algılayıp devreyi açsın/elektriği kessin. Naçizane tavsiyem, K.A.R.'ı sayaç kutusuna takmanız ve toprağı oradan itibaren sağlamanız! Yoksa günü kurtarmak için bugün şohbeni kurtardım sanırsınız yarın buzdolabı ya da çamaşır makinesinde çarpılırsınız! Elektrik şakaya gelmez!

Prizden gelen toprak notr ve fazla once kacak akima sonrada sofbene bagli topraklama var ama ne kadar olcusu bilmiyorum kacak akimda monofaz

Sofben 8000 watt cvs kacak akimda 40A 32ma Makelin monofaz olanı sofbene direkt bağlı sofbene yani prize evin sigorta kutusundan gelen de 32 amper normal sigorta yani evde topraklama var bir sekilde suda bir elektrik hissetmedim simdi tekrar deneyince hortumun demir kisimlarindada bisi yok ama dusa girince ayaklarim islaninca demi kisimlardan hafif bi elektrik hissediorum
Bu kadar rutubetli ve ıslak bir ortamda kaçak akim rolesinin çalışması gayet müşkül. Linye başına alın şofben yanı yerine . Yoksa çok defa banyodan sabunlu ve yıkanmadan çıkarsınız. Zamanında topraklamasız bir devlet lojmanında sadece ani su ısıtıcısı için kacak akim rölesi, 2.5 luk kablo ve galvaniz su borusundan topraklama yapmıştım. Kabloyu da balkondan aşağı
bahçeye sallamistim . Olurmu tabi ki olmaz ama hiç yoktan iyiydi . Hey gidi günler.....

Son düzenleme:
Bu kadar rutubetli ve ıslak bir ortamda kaçak akim rolesinin çalışması gayet müşkül. Linye başına alın şofben yanı yerine . Yoksa çok defa banyoda sabunlu ve yıkanmadan çıkarsınız. Zamanında topraklamasız bir devlet lojmanında sadece ani su ısıtıcısı için 2.5 luk kablo ve galvaniz su borusundan topraklama yapmıştım. Kabloyu da balkondan aşağı bahçeye sallamistim . Olurmu tabi ki olmaz ama hiç yoktan iyiydi . Hey gidi günler.....
Evet en yakin zamanda onu sigorta kutusunun icine aldırıcam saolun bide mesela topraklama degeri cok kotu cikarsa ne yapmaliyiz komple yeniden mi yapilcak sonucta kac yillik ev ya da sizin gibi pencereden kablo mu sallayayim 😂

Evet en yakin zamanda onu sigorta kutusunun icine aldırıcam saolun bide mesela topraklama degeri cok kotu cikarsa ne yapmaliyiz komple yeniden mi yapilcak sonucta kac yillik ev ya da sizin gibi pencereden kablo mu sallayayim 😂
Kacak akim rolesinin olduğu durumlarda 1600 ohm a kadar topraklama değeri idare eder teorik olarak. Tabi ki o kadar kötü olmasın genede .

Bence iyi bir elektrikçiye topraklamayı kontrol ettirin ve ölçtürün. Yoksa deprem bölgesinde ve diğer bölgelerde bir şey olmaz diye kolonları kesenlerin durumuna düşersiniz! Kullandığınız cihazları kendiniz üretseniz bile yarın bir gün gövdelerine kaçak yapıp sizin veya birilerinin hayatını tehlikeye atmayacağını kimse garanti edemez.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri