elektrik proje-taahhüt şahsi firma kurmak

tahir18

Üye
selamlar elektrik proje-taahhüt şahsi firma kurmak için gerekenler nelerdir ve ne kadar bi sermaye gereklidir ve sektördeki zorlukları nelerdir.bilgisi ve tecrübesi olan kişilerden yardım istiyorum.teşekkürler.

kardes merhaba, konu ıle ılgılı ufak bır yardımım olacaktır sana, yaklasık 4 ay once arkadasımda aynı senın bahsettıgın gıbı sahıs fırması kurdu ve kurulum malıyetı yaklasık 400ytl bunun ıcerısınde acılıs ucretı,muhasebecı aidatı dahıl, 400 ytl harıcınde dukkan kırası eklemen gerekıyor. vergılendırmeye gelınce 3 ayda bır gelır vergısı ve stopaj vermen gerekıyor, yanı her ay cebınden cıkacak ucretı kısaca yazmak gerekırse;

dukkan kırası 400ytl, muhasebecı aidatına 100ytl dersek

3*400+3 aylık kıra bedelının %20si (bu demırbas stopajı)
3*100+3 aylık muhasebeci aidati %20si (buda muhasebecı stopajı)

gelir vergisine gelince yıllık verılme olasılıgı var, hesaplama yontemıde

yıllık net kar * %20 = gelir vergisi (yanı 100 lıra kar ettıysen 20 lirası devlet babaya vergı)

ve daha bır suru gıderın olacaktır, detaylandırmayı muhasebecınden ogrenırsen daha garantı olacaktır. yardımım olduysa ne mutlu....

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

basıt usul ac daha ıyı olur muhasebe ucretleri v.s az olur

Sosyal güvenlik primide vermen gerekir.Bağkur primi yani.

basıt usul dedıgını acıklarmısın ayhan acar

Kardeş basit usulü sen baştan unut , basit usul vergiye tabii esnaf bir çok taahhüt işi yapamaz ki... Ayrıca işyerinin (dükkanın) m^2 si de önemli ...
Sen 12 m^2 küçük dükkan açmayacaksın herhalde...

Sen deftere tabii gerçek gelir mükellefi olursan , malzeme satarsın , taahhüt işi yapabilirsin vs. vs...

Ben Bakım ve onarım üzerine bir yer acmayı düşünüyorum.Makına makım ve onarım için iş yeri açmayı düşünüyorum.Açacagım dukkanda Ufak tefek panolar toplayacagım.

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri