Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Yetki Belgesi ( E.K.A.T. )

Merhaba arkadaşlar EKAT Sınav soruları var mı (güncel)
Teşekürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ekat belgesi şu anda sadece istanbul tuzla tedaş eğitim merkezinde verilmekte tel:0216 39528 38

Arkadaşlar ekatla ilgili genel bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. ekat, elektrik kuvvetli akım teslerinde çalışma belgesi tek ( türkiye elektrik kurumu ) zamanında başlamış bir çalışmadır. ilk çıktığında sadece tek tarafından verilen bu belge şimdi TEKin 3 e bölünmesinden dolayı TEİAŞ, TEDAŞ, EÜAŞ tarafından verilmeye devam edilmektedir. lakin ekatla ilgili sorunlar bügüne kadar katlanarak devam etmiş. özellikle 3 kurumunda ekat programları gün geçtikçe farklılaşmış ve kurumlar kendi program ve yeterliliklerine göre ekat vermeye ve yenilemeye devam etmektedirler. benim sizlerden rica edeciğim ekat la ilgili yaşadığınız problemleri burda yazmanızdır. burda yazdığınız problemleri bir araya getirip çözüm yolları üretmeye çalışacağız. teşekkürler.
bana [email protected] den ulaşabilirsiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
ekat belgesi ne anlam ifade ediyorki???? sanayide çalışan elektrikçilerin çoğunda bu belgenin olmadığını zannediyorum.Ben şahsen bakanlıktan bilgi talep ettim; fen adamları yönetmeliğinde belirtiliyor özetiyle cevap aldım. mühendisler odasından talep ettim enerji solumsusu ili ilgili yönetmelikte belirtildiği gibi diyorlar? iş yerinde yetkili bir mühendis bulunuyor sorumluluk üzerinde gözüküyor. 24 saat iş yerinde durmuyor. teknisyenler gereken işlemleri yapmak durumunda. Teiaş, Tedaş veya Eüaş bu konudaki kendi yönetmeliklerindeki gerekleri yerine getiriyorlarmı merak ediyorum? acaba iş yerlerrinde farklı bir durum varda ben mi bilemiyorum? ayrıca resmi kurumda isen belge yenilemek gerekmiyor, özel kurumda isen belge yenilemek gerekiyor. bu ne anlam ifade ediyor? resmi kurumda isen farklı olma nedeni nedir? Daha doğrusu ekat ne anlam ifade ediyor, bunca konuşmalarda hala anlayabilmiş değilim. örneğin Ülkemizde ne kadar elektrikçi var bunların ne kadarı(yüksek gerilimle uğraşan) ekat belgesine sahip bu konuda bir istatistik, çalışma varmıdır? esenlik dileği ve saygılarımla..

Merhaba arkadaşlar ben ek hat belgesini aldım 2010 da sorular aynı arkadasım

1000 voltun üzerinde çalışan tüm elektirkçilerin ( mühendisler hariç) ekat belgesi vardır alması lazım olmayan çok çok azdır. ve cezası çok ağırdır.

TM İŞLETME TEKNİSYENİ EĞİTİMİ (Ç.B.)

(TAMAMLAMA)

a- Eğitim Kod Numarası : 1 – 3

b- Eğitim Süresi : 1 Hafta (40 saat )

c- Programda Yer alan Dersler ve Süreleri :

Ders Adı
Ders Saati

01 Kumanda ve Manevralar
10

02 Koruma Sistemleri
08

03 Yüksek Gerilim Şalt Teçhizatları
08

04 İş Güvenliği
08

- Sınav ve Değerlendirme
06

TOPLAM
40

d- Eğitime Katılma Şartları:

Aşağıda belirtilen şartlardan; ya 1-2 ya da 1-3. maddelerde belirtilen şartlara sahip olmak.

1- Endüstri Meslek Lisesi, Teknik Lise veya Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümü mezunu olmak.

2- TEK, TEAŞ ve TEİAŞ İşletme Müdürlüklerinde; Trafo Bakım, Röle, veya Test başteknisyeni / teknisyeni olarak asgari 5 yıl görev yapmış, bu hizmeti ile bu konuda aldığı eğitimi belgelendirmek.

3- TEİAŞ dışı elektrik kuruluşlarından (TEDAŞ ve EÜAŞ gibi) alınmış Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Belgesine sahip olmak.

e- Programın Uygulama Esasları:

Teori eğitimi TEİAŞ Eğitim Merkezinde günde 8 ders saati üzerinden gerçekleştirilecektir.

İşbaşı, eğitimi ilgili Müdürlük tarafından kursiyerin çalışacağı Trafo Merkezinde (yazılı sınavda başarılı olan elemanlara) “Saha Objektifleri” ve “Bilgi-Beceri” kitapları doğrultusunda uygulanacaktır.

İşbaşı eğitimini tamamlayan kursiyerler için ilgili Müdürlük, TEİAŞ Eğitim Merkezine yazılı olarak işbaşı uygulama sınavı talebinde bulunacaktır.

İşbaşı eğitimi uygulama sınavının yeri ve tarihi TEİAŞ Eğitim Merkezince ilgili Müdürlüğe yazılı olarak bildirecektir.

f- Değerlendirme :

TEİAŞ Eğitim Merkezince 1. Haftanın sonunda eğitim programına uygun olarak yazılı sınav yapılacaktır. Bu sınavda başarı puanı 100 üzerinden en az 60 olacaktır.

İşbaşı eğitimi uygulama sınavı Trafo Merkezinde belirlenen komisyon tarafından yapılacaktır.

İşbaşı uygulama sınavının başarı puanı 100 üzerinden en az 60 olacaktır.

Kursiyer yazılı ( teori ) ve uygulama sınavından ayrı ayrı 60 puan alacaktır.

Yazılı ve uygulama sınavında başarılı olamayan elemanlar için ilgili Müdürlük, TEİAŞ Eğitim Merkezinden yazılı olarak uygulama ve/veya yazılı (teori) sınav talebinde bulunabilir veya başarılı olamayan elemanları daha sonra aynı eğitime tekrar gönderebilir.

g- Eğitim Sonunda Verilecek Belgeler:

Başarı Belgesi

Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Belgesi

Not: Elemanın daha önce almış olduğu belge alınarak yenisi tanzim edilecektir.

TM İŞLETME TEKNİSYENİ EĞİTİMİ (Ç.B.)

a- Eğitim Kod Numarası: 1 – 2

b- Eğitim Süresi : 5 Hafta (150 saat )

c- Programda Yer alan Dersler ve Süreleri :

Ders Adı
Ders Saati

01 Temel Elektrik
14

02 Kumanda ve Manevralar
19

03 Yük Tevzi Usulleri
03

03 Koruma Sistemleri
20

04 Yüksek Gerilim Şalt Teçhizatları
20

05 Elektrik Ölçme
12

06 AA – DA
10

07 Şema
04

08 Topraklamalar
04

09 İletişim Sistemleri
04

10 İş Güvenliği
16

11 İlk Yardım
16

- Sınav ve Değerlendirme
08

- Saha Objektifleri

- Bilgi – Beceri

TOPLAM
150

d- Eğitime Katılma Şartları :

Endüstri Meslek Lisesi, Teknik Lise veya Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümü mezunu olmak.

e- Programın Uygulama Esasları :

Teori eğitimi TEİAŞ Eğitim Merkezinde günde 6 ders saati üzerinden gerçekleştirilecektir.

İşbaşı, eğitimi ilgili Müdürlük tarafından kursiyerin çalışacağı Trafo Merkezinde (yazılı sınavda başarılı olan elemanlara) “Saha Objektifleri” ve “Bilgi-Beceri” kitapları doğrultusunda uygulanacaktır.

İşbaşı eğitimini tamamlayan kursiyerler için ilgili Müdürlük, TEİAŞ Eğitim Merkezine yazılı olarak işbaşı uygulama sınavı talebinde bulunacaktır.

İşbaşı eğitimi uygulama sınavının yeri ve tarihi TEİAŞ Eğitim Merkezi tarafından ilgili Müdürlüğe yazılı olarak bildirecektir.

f- Değerlendirme :

TEİAŞ Eğitim Merkezinde 5. Haftanın sonunda eğitim programına uygun olarak yazılı sınav yapılacaktır. Bu sınavda başarı puanı 100 üzerinden en az 60 olacaktır.

İşbaşı eğitimi uygulama sınavı ilgili Trafo Merkezinde belirlenen komisyon tarafından yapılacaktır.

İşbaşı uygulama sınavının başarı puanı 100 üzerinden en az 60 olacaktır.

Kursiyer yazılı ( teori ) ve uygulama sınavından ayrı ayrı 60 puan alacaktır.

Yazılı ve uygulama sınavında başarılı olamayan elemanlar için ilgili Müdürlük, TEİAŞ Eğitim Merkezinden yazılı olarak uygulama ve/veya yazılı (teori) sınav talebinde bulunabilir veya başarılı olamayan elemanlar daha sonra aynı eğitime tekrar gönderebilir.

g- Eğitim Sonunda Verilecek Belgeler:

Başarı Belgesi

KUVVETLİ AKIM TESİSLERİNDE ÇALIŞMA BELGESİ EĞİTİMİ

a- Eğitim Kod Numarası: 1 – 1

b- Eğitim Süresi : 4 Hafta (120 saat )

Programda Yer alan Dersler ve Süreleri :

Ders Adı
Ders Saati

01 Temel Elektrik
14

02 Yüksek Gerilim Şalt Teçhizatları
16

03 Kumanda ve Manevralar
16

04 Koruma Sistemleri
16

05 Elektrik Ölçme
06

06 AA – DA
06

07 Topraklamalar
04

08 Enerji Kabloları
06

09 İş Güvenliği
12

10 İlk Yardım
16

- Sınav ve Değerlendirme
08

TOPLAM
120

Eğitime Katılma Şartları :

Meslek Yüksek Okulu, Teknik Lise veya Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü mezunu olmak.

Programın Uygulama Esasları:

Eğitim, TEİAŞ Eğitim Merkezinde günde 6 ders saati üzerinden gerçekleştirilecektir.

Değerlendirme :

TEİAŞ Eğitim Merkezinde 4. Haftanın sonunda eğitim programına uygun olarak yazılı sınav yapılacaktır. Bu sınavda başarı puanı 100 üzerinden en az 60 olacaktır.

Sınavda başarısız olan elemanlar işyerinin yazılı talebi doğrultusunda istendiğinde eğitime tekrar katılabilir veya sınava ikinci kez alınırlar.

Eğitim Sonunda Verilecek Belgeler:

Başarı Belgesi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Emrah bey ben Seyitömer Termik Santralında 380kV - 154kV - 34,5kV Şalt tablocu olarak çalışıyorum iş yerinden bir şekilde ayrılırsam veya emekli olduktan sonra özel sektörde kamuda çalışırken almış olduğum Yüksek Gerilim Çalışma Belgesi geçerli olurmu teşekkürler....

Forum istatistikleri

Konular
128,576
Kullanıcılar
450,579
Son üye
Bekirdsasas

Yeni konular

Geri