Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Yetki Belgesi ( E.K.A.T. )

selam arkadaşlar ben ekat belgesi için sınava girecem bana sınavda nasıl sorular cıkıyo bilgisi olan varsa yardım edebilirmi formda bulamadım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın emrah .ekat. belgesini alan 3.sınıf elektrik fen adamının yetkisi artıyormu. örneğin işletme sorumlusu elek. müh. olmadan 34.5 kv de manevra yapabilirmi, şalt sahasında çalışabilirmi.ayrıca bir arkadaş 34,5 kv açma kapamalarının manevra olmadığını belirtti. bu hangi yönetmeliğe göre veya manevraları açıklayan böyle bir yönetmelik varmı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın emrah .ekat. belgesini alan 3.sınıf elektrik fen adamının yetkisi artıyormu. örneğin işletme sorumlusu elek. müh. olmadan 34.5 kv de manevra yapabilirmi, şalt sahasında çalışabilirmi.ayrıca bir arkadaş 34,5 kv açma kapamalarının manevra olmadığını belirtti. bu hangi yönetmeliğe göre veya manevraları açıklayan böyle bir yönetmelik varmı.

Sn.gümüşeser;
ayrıca bir arkadaş 34,5 kv açma kapamalarının manevra olmadığını belirtti. bu hangi yönetmeliğe göre veya manevraları açıklayan böyle bir yönetmelik varmı

Manevra;Yüksek gerilim tesislerinde yapılan açma-kapama işlevinin adıdır.
Örneğin;A fiderinin kesicisinin ve ayırıcılarının açılması veya kapatılması işleminin geneline verilen ad "manevradır".

ekat. belgesini alan 3.sınıf elektrik fen adamının yetkisi artıyormu. örneğin işletme sorumlusu elek. müh. olmadan 34.5 kv de manevra yapabilirmi, şalt sahasında çalışabilirmi

Siz burada öğrenci vasfında bulunduğunuzdan dolayı son mezun olduğunuz diploma geçerlidir.Bu durumda E.K.A.T. belgesini teknik lise çıkışlı birisi olarak aldığınızı varsayacak olursak ki bunu sadece elektrik branşındaki kişiler alabiliyor.( Bkzhttps://www.kontrolkalemi.com/forum/yuksek-gerilim/20039-elektrik-kuvvetli-akim-tesislerinde-calisma-yetki.html)
Bu koşullarda E.K.A.T. belgesini temin ederseniz eğer,Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde,Şalt sahalarında Elektrik Müh. yani iş güvenligi sorumlusu nezaretinde rahatlıkla çalışa bilirsiniz.Bunun dışında bir çok yerde tablocu ve kumandacılar,sorumlu mühendis nezareti olmadanda YÜKDAĞITIM MERKEZLERİ TALİMATLARI doğrultusunda manevra yapmaktadırlar.
Saygılarımla...

Son düzenleme:
EÜAŞ (elktrik üretim anonim şirketi ) kumburgaz istanbul

EÜAŞ (elktrik üretim anonim şirketi ) kumburgaz istanbul

BU mesajın anlamı nedir.Oradamı çalıştığınızı belirtmeye çalıştınız.Eğer amacınız bu ise bunun konu ile alakası nedir.Açıklarmısınız lütfen...
Bu şekilde yazılan mesajlar anlam içermediği için tekrarında silinecektir.

arkadaşlar EKAT belgesi almak istiyorum izlemem gereken yol nedir yardımcı olursanız sevinirim

arkadaşlar bende soruların bazıları ve cevapları var bana mail atmak isteyen olursa soruları göderirim.******@hotmail.com.sadece mail atın soruları istediğinize dair.

Moderatör tarafında düzenlendi:
slmlar ben TEDAŞ Işıklar Eğitim Merkezi irtibat no sunu bulamıyorumm acill ltfn şimdiden tskr

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri