Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Yetki Belgesi ( E.K.A.T. )

arkadaşlar ben tedaş gölbaşı eğitim merkezinde elektrik öğretmeniyim ve kurumumuz 5 merkezde 36kv a kadar yetkisi olan ekat belgesi veriyor bu merkezler ankara, istanbul,izmir,erzurum,erzincandır. bu merkezler arasında en donanımlı olanı ankaradaki gölbaşı eğitim merkezidir. ekat belgesi almaya başvurabilmek için kurumsal başvuru gereklidir. yani tedaş bireysel başvuru almıyor. aynı zamanda elektrik mezunu olmanız gerekli ( eml,myo,çem gibi)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
"Hocam fakülte mezunlarının bu belgeyi alma zorunluluğu yoktur" demişsiniz.Fakültelerin hangi bölümünden mezun olan kişiler alma zorunluluğu yoktur.Yani demek istediğim bu belge olmasa bile fakülte mezunları o işte çalışabiliyor mu?

sadece elektrik mühendistlerinin bu belgeyi alma zorunluluğu yok. malesef elektrik öğretmeni bile olsanız hatlarda çalışabilmek için bu belgeyi almak zorundasınız..

Emrah bey öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim yanlız size bir sorum olacak kaç günlük bir sürede bu belgeyi alabiliyoruz.

Emrah Bey;
Aşağıda gözüktüğü gibi ustalık belgesini çıraklık eğitim merkezinden almış kişiler bu eğitime katılabiliyormu, bizim yaptığımız görüşmede en az meslek lisesi elektrik bölümü mezunu olması gerektiği söyleniyor.

2_E.K.A.T belgesini kimler alabilir?

E.K.A.T belgesini;
a- Bir çıraklık eğitim merkezinin elktrik bölümünden (Şimdilerde buraların yeni adı Mesleki Eğitim merkezi olarak anılıyor) ustalık belgesi almış olanlar,
b- Meslek Lisesi Elektrik bölümü Mezunları,
c- Meslek Yüksek Okulu Elektrik/Elektrik-Elektonik bölümü mezunları,
d- Mühendislik fakültelerinin Elektrik/Elektrik Elektronik bölümlerinden mezun olanlar
alabilirdi.
Fakülte mezunlarının bu belgeyi alma zorunluluğu yoktur.

Merhaba storm6116;
Kurs süresi yaklaşık olarak 3 hafta fakat iş güvenliği eğitimi sınavlar derken 4 fafta süreyi alabiliyor.

Sn. selcukxp;
Bahsettiğim gibi,Bir çıraklık eğitim merkezinin elktrik bölümünden ustalık belgesi almış olanlarda alabiliyor.Fakat bireysel başvuru yapılamıyor.

Başarılar...

merhaba 2003 yılında ekat belgesi aldım.şuanda geçerliligini koruyormu? eger yenilemem gerekiyorsa ne yapmam gerekiyor. bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim

6seneye yakın oldu erzincandan ekat belgesini alalı
tredaş ın özelleştrme kapsamında taşeron şirket yollamıştı
3yıllığına almıştı bu ihaleyi fakat 3yılın sonunda ekat belgelerimiz bize geri vermedi
ki trdaş ta bununla ilgili bişi yapmadıı
eğtim masraflarımızı onlar karşıladığı için geri vermedilier. yeni ihalede o şirket ihaleyi kaybetti başkası geldi yine aynı durumda vede şartlarda şuan devam etmekteyiz

adımıza çıkan bir belge onların n işine yarr ki geri vermiyolar ve biz n yapabiliriz bu durmda
yardımcı olursanız sevinirim...

merhaba 2003 yılında ekat belgesi aldım.şuanda geçerliligini koruyormu? eger yenilemem gerekiyorsa ne yapmam gerekiyor. bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim

6seneye yakın oldu erzincandan ekat belgesini alalı
tredaş ın özelleştrme kapsamında taşeron şirket yollamıştı
3yıllığına almıştı bu ihaleyi fakat 3yılın sonunda ekat belgelerimiz bize geri vermedi
ki trdaş ta bununla ilgili bişi yapmadıı
eğtim masraflarımızı onlar karşıladığı için geri vermedilier. yeni ihalede o şirket ihaleyi kaybetti başkası geldi yine aynı durumda vede şartlarda şuan devam etmekteyiz

adımıza çıkan bir belge onların n işine yarr ki geri vermiyolar ve biz n yapabiliriz bu durmda
yardımcı olursanız sevinirim...

Benim diyeceğim tahminden öte gitmez
Belgenizi aldığınız eğitim merkezi ile irtibata geçin. En doğru bilgiyi onlardan alırsınız.

Emrah merhaba.Öncelikle bu bilgilendirmen için teşekkür ederim.Bu EKAT belgesini alabilmek için diplomamda bir problem çıkırırlarmı,Lise Elektronik Bölümü,Yüksek Okul Haberleşme bölümü mezunuyum.Fakat yaklaşık 10 yıldır enerji işiyle uğraşan bir firmada çalışıyorum.Çalıştığım firma bize bu belgeyi alacak,korkum tedaş diploma konusunda problem çıkarırmı?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri