Elektrik ile ilgili bir kaç soru..

Merhaba arkadaşlar foruma az önce kayıt oldum.Çok güzel bir foruma benziyor.İnşallah iyi vakit geçiririm.

Ödevim olan sorular şunlar;

1.Lamba ve priz tesisatında kullanılan iletken telin kesitlerinin arasındaki farkları açıklayarak yazınız.(Lamba 1.5NYA,Priz 2.5NYA)

2.Adi anahtar ve topraklı priz tesisatı uygulama devresinde enerji girişleri (faz ve nötr) yer değiştirirse devrenin çalışmasında nasıl bir değişiklik olur?

3.Bir devrede üç ampul vardır.Komutatör anahtarı birince konumda sadece bir lamba,ikinci konumda diğer 2 lamba yanan tesisatı uygulama devresini çiziniz.(Siz anlatımı yapabilirseniz devreyi çizebilirim arkadaşlar :) )

4.İki lambalı vaviyen anahtar tesisatının uygulama devresinin açık şemasını çiziniz.(yine anlatım yapmanız yeterli :) )

Cevaplayan arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler..

öğrenci olduğunu tahmin ediyorum ve cevap veriyorum
1)iki kesit arasında akım taşıma farkı vardır aydınlatma az akım ister prize her şey bağlantığından 16 amperlik kablo gerekir
2) adi anahtarla fazı (canlı ucu) anahtarlamak gerekir yer değişirse nötrü anahtarlarsın ve tamir sırasında elektrikci arkadaş faz anahtarlanmıştır diye avuçlaya bilir.
3--4) anlatımla çizemeye bilirsin onu araştır öğren

öğrenci olduğunu tahmin ediyorum ve cevap veriyorum
1)iki kesit arasında akım taşıma farkı vardır aydınlatma az akım ister prize her şey bağlantığından 16 amperlik kablo gerekir
2) adi anahtarla fazı (canlı ucu) anahtarlamak gerekir yer değişirse nötrü anahtarlarsın ve tamir sırasında elektrikci arkadaş faz anahtarlanmıştır diye avuçlaya bilir.
3--4) anlatımla çizemeye bilirsin onu araştır öğren
10.sınıf öğrencisiyim kardeşim :) 1.soru için teşekkür ederimde 2.soruda devrenin çalışmasında nasıl değişiklik olur diye sormuştum :)

2.soru için, devrenin çalışmasında bir değişiklik olmaz ancak emniyetli bir durum değildir.en basitinden ampul değiştirirken bile anahtarla nötrü kesmiş oluğun için duyda hala enerji olduğundan elin değdiği anda 220V AC ile bizzat tanışmış olursun.

2. Soruyla ilgili bende şöyle bir şey demek istiyorum duyu değiştirirken sigortayı kapatmak en güvenli yol bu olaylar olabiliyor ne yazık ki

Forum istatistikleri

Konular
128,429
Kullanıcılar
450,348
Son üye
swarywt

Yeni konular

Geri