elektrikçi arkadaslarla iletişim problemi!!

sulomax

Üye
Arkadaslar öncelikle forumda bulunan ve kendilerinden cok şey ögrendiğim elektrik teknisyeni, mühendisleri ve değerli hocalarımızı tenzih ettiğimi söylemek istiyorum.Yanlıs anlasılmak istemem.Proje mühendisi olarak çalıştığım firma sensör,sensörlü armatür,yangın algılama sistemleri gibi ürnler üretip ithal etmekte.Satıs sonrası teknik servis ekibinden de ben sorumluyum.ancak görüyorumki günde ortalama 15 noktaya ulasılıyor ve bunların en az yarısı elektrikci arkadasların yanlıs montaj ve yanlıs ayarlamalarından kaynaklanmakta.teknik servisin gidip gitmemesine karar veren de benim.karar vermeden önce arayan müşterinin ya da elektrikci arkadasımın yapmasını istediğim bazı basit eylemleri yapmadan yaptık demeleri asla kullanma klavuzunu okumadıklarına kesin bir şekilde kanaat getirmiş bulunmaktayım.bir tesisatın yanlıs yapılmıs olabilecegini yada gözden kacmıs bir kısa veya acık devrenin olabilecegini asla kabul ettiremiyorum.acıkcası sadece ben degil konusunda oldukca uzman mühendis arkadaslarım bile kabul ettiremiyor.o servis noktasına harcanan bosuna paralar hem bizden hemde elektrikci arkadaslarımın cebinden cıkıyor farkında degiller.ama ben genede hatayı kendimde görüp bide sizlere danısmak istedim nasıl anlatmam gerekir bilmediğim bir jargonmu var yada elektrikçi arkadaslar yaptıkları tesisat lar konusunda cok mu hassaslar?cok uzattım sabredip okuyan arkadaslarıma simdiden tesekkür ederim ve tavsiyelerini bekleriyorum....

En iyi yöntem beraber çalıştığınız ekibe eğitim vermek olur.Ek olarakta toplu yemekler düzenleyerek kaynaşma sağlayabilirsin.Böylece daha yakın olursunuz.

tesekkür ederim ilgin için ama benim problemim kendi ekibimle degil piyasada calısan elektrikçi arkadaslarla kesinlikle yanlıs larını kabul etmiyorlar, daha sonra hatalarını anladıklarında utanıp özür dilemek söyle dursun bu seferde ürünler hakkında konusmaya baslıyolar abartanları bi daha kullanmıycam diyor...fakat kullanıyolar cünkü biliyolar aslında sucun kendilerinde oldugunu...işte ben bu durumla hergün karsılasıyorum ve cözemiyorum acaba yanlısmı davranıyorum onu sordum...

Proje mühendisi olarak çalıştığım firma sensör,sensörlü armatür,yangın algılama sistemleri gibi ürnler üretip ithal etmekte.

gördügüm kadarıyla imalatçısınız hiç kendinize sordunuzmu cihazlarımız nasıl diye bu söylediginiz sistemler nasıldır bilmiyorum ama teknik elemanları çok aşagılayıcı bir tavır takınmışsınız kafanızada bunu yerleştirmişsiniz bence önce hatayı kendinizde arayın hiçbir hatayı direkt yanlış bagladınız gibi sözle geri çevirmeyin bir web sitesi yapın ve acilen tüm problemleri vb olayları web destekten verinki birinin problemi diger kişiye cevap olsun

artı ben kalıbımı basıyorum çogu mühendisten daha mühendisim bundada kusura bakmayın size gelen 3 5 kişiyle tüm elektrikçileri ortaya atmanız yanlıştır sorunuzu daha farklı sormanızı beklerdik neyse umarım sorunlarınıza çözüm bulursunuz çünkü bulamazsanız daha çok aglarsınız

Kutunun içinden çıkan kılavuzu bir daha inceleyin. Sizin için kılavuz yeterli olabilir ama siz zaten o konuya hakimsiniz
Empati yapın önceden hiç görmediğiniz bir kılavuzdan ne beklersiniz? yeteri kadar ayrıntı göstersin ne eksik ne fazla, resimler ve bağlantı şemalarıyla açıklamalar olsun, kullanılan dil akıcı ve sade olsun ilgi çekici olsun daha da olmazsa kutudan çıkan elemanların üzerine bağlantı şemalarının olduğu şemaları yapıştırabilirsiniz....

Şayet bilinen sistemin dışında farklı bir bağlantı yöntemi kullanılmışsa bundan kaynaklanabilir. Örnek vermek gerekirse hareket sensörlerinde 3 klemens var. Faz giriş, nötr ve faz çıkış. Ben yüzlerce hareket sensörü taktım. Yeni bir sensör bağlarken şemasına çok dikkat etmem, aynen dediğim sıralamayla bağlarım. Sizin imalatlarınızda klemens sırası farklıysa ya da ne bileyim 4 kablo kullanılmışsa o zaman sorun çıkar.

farklı bir ürün yapacaz diye bazı kuralları siz degişmişseniz yada farklılık yapalım diye 3 baglantı yerıne siz 5 baglantı yapmıssanız işi daha karmaşık kompleks hale getirdiysenız sorun sizdedir üretilen üründe renk kodlaması dogrumu klemensın üzerındeki baglantı yazı harfleri alman normu mu ingiliz normu mu yada hicbiri yok nasıl baglarsanız bağlayın normu mu mühendis olarak tavsiyem üretilen ürünü sürekli arıza veren noktasından başlayın ilk araştırma kendinizden başlamalı fakat bir gercekte montajı yapılan yerde renk kodlaması ne kadar doğru öncelıkle bunu cözmemiz lazım ama bu sizin degil tüm elektrikle ugraşanların büyük sorunu

maxialem arkadasım ilk cümlem bu işi dogru yapan arkadaslarımı tenzih ederim şeklindeydi.farkındaysanız tesisatı yapan arkadastan kontrol amaclı yapmasını istediğim eylemleri yaptım deyip bize yalan söylediğinden bahsettim ve her ne olursa olsun bi ürünün muıtlaka kullanma klavuzu okunmalıdır.zaten klavuzda yazan bir şey yanlıs yapılmıssa garanti kapsamı dısında kalır.buda bizzat elektrikci arkadaslarıma zarar veriyor.ben bunu istemiyorum her seferinde söylerken muhtemelen siz dogru yapmıssınızdır fakat sunu bi kontrol edermisiniz? diye sorarım asla kimseyi asagılamam ayrıca baslıgımda iletişim problemi şeklinde yani bir şekilde birbirimizi anlayamadıgımız kanaatindeyim.eleştirinize katılmıyorum.diğer arkadaslarada tesekkür ederim....

Kendi elemanlarınızla yada daha önceden bildiğiniz ve sizin işlerinizi yapan elektrikçilerle çalışacaksınız.
İlk defa piyasadaki üstelik tanımadığınız bir elektrikçi ile çalışırsanız tek bir zil butonu takılsa bile büyük olasılıkla o yere ikinci defa gidersiniz.Eğer ilk kez çalışacağınız elektrikçi varsa işten önce ayrıntılı konuşup her olasılığı değerlendirin.

haklısınız fakat benim böyle bi şansım yok...bahsettiğim insanlar bayilerimizden ürünleri satın alıp son kullanıcıya ulastıran kişiler.bu durumda ben sadece teknik servis talebi geldiğinde konuya dahil olabiliyorum.eger uygulamayı biz yapacaksak mutlaka gider baslamadan önce arkadaslarla neyin nasıl yapılacagını konusuruz ve işin yarısında gider tekrar kontrol ederim.lakin diğer konuyu bir türlü cözemedim ve sanırım cözemiyecegim cünkü dediğim gibi bizim elektrikci arkadaslar her seyi süper bilir zaten mühendislerden cok daha iyidirler hayatta yanlıs tesisat yapmaz ve kullanma klavuzu diye bir seye ihtiyacları yoktur.bide baska marka ürünleri aynı sistemde kusursuz!!! calıstırabilirler sonra degiştirmek zorunda kalırlar ama problem etmezler..harcanan emege yazık degildir cünkü...

Forum istatistikleri

Konular
128,503
Kullanıcılar
450,494
Son üye
D.Batuhan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri