ELEKTRİK GÜCÜNÜ NASIL YÜKSELTİRİM ?

mehan01

Üye
Değerli Üstadlar hepinize saygılarımı sunuyorum.
Benim sorum şu ; Normal işyerinde elektrik gücünü arttırmak için ne yapmak gerekiyor. İşyeri apartman dairesinin altında. Ben işyerinde toplam 18 kw (1,20 kwlık 220 voltluk 15 makina) gücünde makine çalıştırmam gerekiyor. Elektrik normal apartman dairesi elektriği bağlanmış 8 kw gücünde makine çalışınca şartel atıyor. Bunun üstesinden nasıl gelirim. Saygılarım

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
elektrik iç tesisatın bu gücü kurtaracak şekilde kablo kesiti kullanılmışmı ? kaçlık kablo çekilmiş ve kaç amper sigorta kullanılmış ?

bulunduğun bölgedeki edaş a müracat edeceksin güç arttırımı için
onlar senden proje falan filan istiyecekler
çıkacak sonuca göre hat çektireceksin trifaze hat olacak kurulu gücün 15kw üstü olacagından
direk kombi yada x/5 kombi sayaç kullanacaksın ama buna edaş karar verecek
sen sadece masraf yapacaksın başka bişey yapmana gerek yok;)

elektrik iç tesisatın bu gücü kurtaracak şekilde kablo kesiti kullanılmışmı ? kaçlık kablo çekilmiş ve kaç amper sigorta kullanılmış ?
adam 8 kw lık motor çalışınca sigota atıyor diyor kolon sigortası 40 A (muhtemelen gerçi 32 olsa kaç yazar)
18kw lık motor çalısacak diyor kafadan kaba taslak 80-90 ampere ihtiyacı var
güç arttırımı yapacak 15 monafazeyi trifazede 3'e bölecek 32 A sigorasını takıp işine bakacak

Kaçlık kablo olduğunu bilmiyorum ama normal hat çekilmiş 32 amper sigorta kullanılmış

dediğim gibi senin işin akıbetini edaş tan çıkan sonuç belirlecek
zaten güç attırımı yapmayıp aboneliğindeki gücü yükselttirmessen usulsuz elektrik kullanmış olursun onunda cezası var
bu arada ben bir edaş ta dağıtım hizmetleri teknıkeri olarak çalışmaktayım:)

dediğim gibi senin işin akıbetini edaş tan çıkan sonuç belirlecek
zaten güç attırımı yapmayıp aboneliğindeki gücü yükselttirmessen usulsuz elektrik kullanmış olursun onunda cezası var
bu arada ben bir edaş ta dağıtım hizmetleri teknıkeri olarak çalışmaktayım:)
Yine masraf çıktı galiba Ben başka işyerine mi baksam ne yapsam. :)

bilemem tanıdık elektrik muhendisin varsa bu işlerle uğraşan bir sor fiyatını
yada bağlı bulunduğun edaşın dağıtım hizmetleri baş mühendisiylede görüse blirsin bilgi almak için

nasıl yaparım yöntemini soruyorsan;
apartman kofrasından gelen faz hattından kendi sayacına en az 100A akım çekebilecek antikron kablo hattı çekeceksin. sayacından seri akım geçtiği için sayacının kaç A geçirebildiğine bakacaksın. eğer ki o da kurtarıyorsa aynı elektrik hattını iş yerine kadar devam ettireceksin. iş yerindeki cihazların her birine ayrı yüksek amperli sigorta bağlayacaksın. her şey iyi güzel çalışıyorsun ama normalde kendi bölge edaş'ının sana ayırdığı toplam kW'ı geçeceğin için cezalı anormal bir fatura ödeyeceksin. yani bu faturayı ödememek için mecburen güç arttırımı yapacaksın. o da ayrı masraf. çok zor olmayacaksa sanayii ceyranı olan bir dükkana geçmen maddi olarak ve emek olarak daha ucuza maal olacaktır.

nasıl yaparım yöntemini soruyorsan;
apartman kofrasından gelen faz hattından kendi sayacına en az 100A akım çekebilecek antikron kablo hattı çekeceksin. sayacından seri akım geçtiği için sayacının kaç A geçirebildiğine bakacaksın. eğer ki o da kurtarıyorsa aynı elektrik hattını iş yerine kadar devam ettireceksin. iş yerindeki cihazların her birine ayrı yüksek amperli sigorta bağlayacaksın. her şey iyi güzel çalışıyorsun ama normalde kendi bölge edaş'ının sana ayırdığı toplam kW'ı geçeceğin için cezalı anormal bir fatura ödeyeceksin. yani bu faturayı ödememek için mecburen güç arttırımı yapacaksın. o da ayrı masraf. çok zor olmayacaksa sanayii ceyranı olan bir dükkana geçmen maddi olarak ve emek olarak daha ucuza maal olacaktır.
En mantıklısı başka sanayi elektriği olan iş yerine bakmak galiba yoksa dediğin gibi hem maddi hem manevi beni çok yoracak. Teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri