Dyn-11 Yzn-11 Dzn-5 Yzn-5 gibi bağlantıların yapılma amacı nedir bize ne yarar sağlar

Dyn-11 Yzn-11 Dzn-5 Yzn-5 gibi bağlantıların yapılma amacı nedir bize ne yarar sağlar? bağlantı değişiklikleri arasındaki fark nedir? bu bağlantılardan hangisini nerede kullanırız?

bu konu hakkında bilgi alabilir miyim? çizimleriyle birlikte gösterirseniz sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu isimlendirmeler Trafoların sargı bağlantı şekillerini ifade etmek için kullanılır...
Transformatörlerinin bağlantı şekilleri, iki harf ve bir rakamla belirtilir.
Kısaltma sembollerinde büyük harfler, primer sargıları için; küçük harfler ise sekonder sargıları için kullanılır.
Örneğin Y (primer yıldız bağlı) z (sekonder zikzak bağlı) gibi...

11 ise örnekleyecek olursak : Grup sargıları arasındaki elektriki açılardır...
11x30 = 330 elektriki dereceye tekabül eder...
***Yıldız–Yıldız Bağlantı: Ufak dağıtım trafolarında kullanılabilir. Nötr hattı %
10 üzerinde yüklenemez.
***Yıldız–Zikzak Bağlantı: Ufak dağıtım trafolarında kullanılabilir. Nötr hattı %
100 yüklenebilir.
***Üçgen–Yıldız Bağlantı: Büyük dağıtım trafolarında kullanılabilir ve nötr hattı
tam yüklenebilir.
***Yıldız–Üçgen Bağlantı: Santrallerde kullanılan büyük güç trafoları.

Son düzenleme:
Merhaba Mesut Bey,

Size manyetik alanlardan korunma yolları ile bazı soruları olacaktı. Mümkünse bana mail adresinizi gönderir misiniz?

Mail Adresim: ******@baykal.com.tr

Moderatör tarafında düzenlendi:
Manyetik alanlardan koruma yöntemi üstünde durulması gereken hassas konulardan.Çünkü ülke olarak bu konuda bilinçsisiz.

Son düzenleme:
daha önce hiç yzn bağlantısı yapmadım dyn11 den farkı ne nasıl yapılır

şebekede doğal kompanzasyon yapmamızı sağlar. örneğin aralarda faz farkı vardır 5 ile 11 bağlanıtsının. gerilimleri vektorel olarak topladığımız zaman kompanze etmiş oluruz sistemi. Şebeke harmoniğinide azaltmamıza yardımcı olur. Mühimdir yani bu bağlantı çeşitlerinin olması. Geniş olarak incelemek isterseniz harmonik oluşumu ve doğurduğu sebepleri inceleyebilirsiniz.

Dyn-11 dağıtım trafosu fazın ikisi yoksa tek fazla çalışırmı yani ag tarafından enerji alabilirmiyim.

Bu isimlendirmeler Trafoların sargı bağlantı şekillerini ifade etmek için kullanılır...
Transformatörlerinin bağlantı şekilleri, iki harf ve bir rakamla belirtilir.
Kısaltma sembollerinde büyük harfler, primer sargıları için; küçük harfler ise sekonder sargıları için kullanılır.
Örneğin Y (primer yıldız bağlı) z (sekonder zikzak bağlı) gibi...

11 ise örnekleyecek olursak : Grup sargıları arasındaki elektriki açılardır...
11x30 = 330 elektriki dereceye tekabül eder...
***Yıldız–Yıldız Bağlantı: Ufak dağıtım trafolarında kullanılabilir. Nötr hattı %
10 üzerinde yüklenemez.
***Yıldız–Zikzak Bağlantı: Ufak dağıtım trafolarında kullanılabilir. Nötr hattı %
100 yüklenebilir.
***Üçgen–Yıldız Bağlantı: Büyük dağıtım trafolarında kullanılabilir ve nötr hattı
tam yüklenebilir.
***Yıldız–Üçgen Bağlantı: Santrallerde kullanılan büyük güç trafoları.

Sn mesutelb verdiğiniz bilgilerde yanlışlık var şöyle ki yıldız-yıldız bağlantı büyük güç trafolarında da kullanılır. örnek teiaş 154/34,5 kV YNyn0 trafolar.
yine üçgen-yıldız bağlı trafoların nötr hatları % 100 yüklenmesi tavsiye edilmez ama çok az yüklenebilirler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,263
Kullanıcılar
450,085
Son üye
coşkun memis

Yeni konular

Geri