duman dedektörü bağlantısı hakkında

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
selamın aleykum
bir binaya daha önce yangın ihbar sistemi kurulmuş..dedektörler botonlar sirenler.
eklenen bazı odalarada dedektör ilave etmek istiyoruz.hemen yan odada bir dedektör var.o dedektörden bır kablo ile bağlantı yapabilirmiyim.?ıcıne baktım ama cok bişe anlamadım yardımcı olurmusunuz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sarı çizmeli mehmet ağa marka modele göre üretici sitesinden bakabilirsin, önceki koulara bak aynı marka varsa ne ala.

Sarı çizmeli mehmet ağa marka modele göre üretici sitesinden bakabilirsin, önceki koulara bak aynı marka varsa ne ala.
marka modele göre değişen şey ne?
herhangi bir priz ister viko ister scnhnıder bunların nesi farklı.?
aynı şey değil mi?dedektör dedektördür.marka ile işim yok abi..daha önce bu işle
uğraşmış ve kısaca tarıf edecek bi usta yorum yaparsa sevinirim..atlamalı gidiyor galiba dedektör
kabloları tam çözemedim.

2 kablo mu var sadece üreticiye göre değişir, araçlardaki hata tanıma sisteminini OBDII örnek vereyim, mercedes ww hyundai farklı kullanıyor isimleri bile farklı CAN, VAG ... ama bağlantı yuvası dışarıdan bakıldığında aynı! Gerçi sen kafanda bitirmişsin priz 2 kablo ... basit ...!

Abicim
2 kablo mu var sadece üreticiye göre değişir, araçlardaki hata tanıma sisteminini OBDII örnek vereyim, mercedes ww hyundai farklı kullanıyor isimleri bile farklı CAN, VAG ... ama bağlantı yuvası dışarıdan bakıldığında aynı! Gerçi sen kafanda bitirmişsin priz 2 kablo ... basit ...!
Abicim ben ne soruyorum sen bana ne anlatiyosun..duman dedektorunden bahsediyorum..markasi ne olursa olsun baglanti sekilleri ayni olur..paralel ve seri baglantilari varmis.ben dedektor ilave edicem bir odaya..bunun icinde iki dedektor arasina seri bir dedektor daha ilave etmem gerekecek sanirim.bilen kimse yok sanirim.is basa dustu.

Diğer dedektör uçlarına bakarak (+ ve - ye dikkat ederek) 1-3/ 2-4 ... her ne ise paralel bağlayabilirsiniz.
Ancak by lent arkadaşın anlatmaya çalıştığı gibi bu dedektörü bağladığınızda sorun oluşur.
1- Dedektörü adreslemeniz gerekir. (Adresli sistem ise)
2- Santrale tanıtmanız gerekir.

Kardes dedektor baglantilari genelde zon zon olur.atiyorum 4 zon 4 kat ..her kattaki dedektorler birbrine seri bagli sekilde yangin paneline gider..dedektorlerde yanlis hatirlamiyorsam 24 vdc voltaj olmasi gerekir..soyle yap..ilave edecegin dedektorun kapagini sola cevirip cikar.baglantilari goreceksin.siyah -kirmizi + dir...siyahlar birbirine baglanir, kirmizi + uc bir dedektore girer ve yine ayni dedektorden diger dedektore girer..dedektoru yerine taktiginda seri baglanti gerceklesmis olur...kablolari sok ve +,- uclari olcu aleti ile bul.24 voltu gor..o araya ilave edecegin dedektoru gireceksin.seri baglantiyi bozmamaya dikkat edeceksin.biraz karisik oldu sanirim.:))

Selam, bağlanabilir adresli yada konversion olmasi fark etmez. En yakin dedektörden cikarak devam edebilirsin. Sadece sirene dikat et siren ile duman dedektorlerini ayni hatta baglama yeterli

ben baglantisi olmus 2 dedktorun kafasini soketten söküp yer degistiriyorum
ana panel hata veriyor.
siz yenisini baglamaktan bahseyorsunuz ustelik adresleme yapmadan
sonucu merakla bekliyorum.

Kafasini soktuğunu zaman hata vermesi normal bişe hat kopuk okuyor. Resetleme yaptiktan sonra duzelmesi gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri