Doğrusal kızak ile vidalı mil uzunluğu arasındaki ilişki hakkında bir soru?

Slymn G.

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Forumu biraz araştırdım ama merak ettiğim sorunun cevabına ulaşamadım. İdarelik bir CNC makinem var ama daha iyisini kendim yapmak istiyorum bunun hareket sistemi için doğrusal kızak kullanacağım. Siparişleri vermeye başladım. Merak ettiğim soru vidalı mil boyu ile doğrusal kızak boyu arasındaki ilişki ne olmalı.

Örnek: X ekseninde 1000mm işlenmiş vidalı mil kullanmayı düşünüyorum. Milin işlenen kısmından bi miktar uzunluğunun azalacağını hesaplamak gerekir snaırım. Bunun için kaç mm doğrusal kızak kestirmeliyim? Bu konularda beni yönlendirirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

öncelikle dijital ortamda bir tasarım yapsanız ?? böyle kafadan makine yapacam diyerek tasarım olmaz.

Solidworks benzeri bir programla 3d çizim yaparsanız daha iyi olur. Gerçi yusuf diye bir arkadaş burada 2d çizimle hesap edip yapmayı becerebilmişti.

öncelikle dijital ortamda bir tasarım yapsanız ?? böyle kafadan makine yapacam diyerek tasarım olmaz.

Haklısınız hocam kesinlikle ama ben çinden işlenmiş mil almayı düşünüyorum. 1000mm diye satılıyor ama işlendikten sonra ne kadarlık vidalı kısım kalıyor falan bilgi vermemişler. Aslında sorumda bunu belirtsem daha iyi olurdu sanırım. Ozaman mil geldikten sonra ölçülerine göre çizim yapıp sonra kızak için ne gerekir ordan çıkarmam mantıklı ozaman? Belki kızakları da çinden alırsam diye ondan sormuştum aslında ölçü ne olmalı diye.

dostum onu sen belirleyeceksin bunun ölçüsü yok.
vidalı milin çap ölçüsü var 16-20 gibi
ray ve arabaların büyüklük ölçüsü var 15-20-25-30 diye

ihtiyacına göre sen nasıl bir makine tasarlamak istiyorsan ona göre seçeceksin.

çinden mil alıp gelene kadar çoktan yamulur bükülür onlar.

Çok uzun değilse bükülmüyor. Gerçi aldığın satıcıya bağlı. Deneme için almıştım. Hazır işlenmiş .Tornacı ile uğraşmamıştım. Biz de niye işlenmiş satan olmaz ki?

buradan almak daha uyguna gelebilir ama sanayideki tornacılarla uğraşmak ve yaptırmak ölümdür. gidersin tornacıya bakarsın kapının önüne atmış tabureyi oturuyor içeriye bakarsın çalışan bir makine bile yok olduğu gibi bütün makinelerin talaş hazneleri de tertemiz ustam şu milin ucundan 5 cm (sakın 50mm falan demeyin çoğu milimle değil cm ile iş yaparlar) kısmının çapı atıyorum 12 ye düşecek. alacağınız çoğu cevaptan biri " abim işler çok yoğun onunla uğraşamayız" der. niye çünkü o işe 50 tl istese olmaz istemese yerinden kalkmaya değmez. ha bu arada 12 mm dedim ya o çoğu zaman ya 11,80 ile 12,00 arası veya 12,00 ile 12,10 arası gelir ama asla 11,99-12,00 gibi bir değer boşuna beklemeyin:)

bunlar hep tecrübe ile sabittir.

Seri üretim olmayan işler pahalı maalesef, kendi tezgahınız yoksa masraflı oluyor. 12.00-11,99 arası işlemek kolay değil, bu ölçüyü yakalayıp 50 TL isterse kuruşuna kadar hakkıdır derim. :):)

Saygılar....

buradan almak daha uyguna gelebilir ama sanayideki tornacılarla uğraşmak ve yaptırmak ölümdür. gidersin tornacıya bakarsın kapının önüne atmış tabureyi oturuyor içeriye bakarsın çalışan bir makine bile yok olduğu gibi bütün makinelerin talaş hazneleri de tertemiz ustam şu milin ucundan 5 cm (sakın 50mm falan demeyin çoğu milimle değil cm ile iş yaparlar) kısmının çapı atıyorum 12 ye düşecek. alacağınız çoğu cevaptan biri " abim işler çok yoğun onunla uğraşamayız" der. niye çünkü o işe 50 tl istese olmaz istemese yerinden kalkmaya değmez. ha bu arada 12 mm dedim ya o çoğu zaman ya 11,80 ile 12,00 arası veya 12,00 ile 12,10 arası gelir ama asla 11,99-12,00 gibi bir değer boşuna beklemeyin:)

bunlar hep tecrübe ile sabittir.

Cm ile çalışan tornacı mı olur abi naptın sende. Senin muhattap oldukların ehil şahıslar değil demekki. Yaptıracağın iş kıymetlisi ise ehil birine gereken işçiliği bayılırsın. Evet cepten para çıkacak olunca bir vidalı milin 2 ucunu tornalatmak için 100 lira 200 lira çok gelebilir ama adamda o işin tecrübesi var.

Sen 12 mm derken o bölgede rulman çalışacağını söylersen nasıl bir hassasiyet olmasını söylersen ona göre işler. Yanına da oraya takacağın rulmanı götürüp kontrol edersin adamın yaptığını. Yada adama verirsin rulmanı oraya şunu takacam arkadaş ona göre yap dersin. Ha yapmıyor mu bir daha ona gitmezsin. 11.99 un hakkı da 10 lira 20 lira olamaz kimse kusura bakmasın.

Ayarını dozunu kaçıranlar var, istisnalar kaideyi gıdıhlamaz :D

Niğdede ikamet ediyorum ve burda güvenebileceğim bir tornacı tanımıyorum. Mili Türkiye'den alsam Kayseri'de bu mili istediğim gibi işleyebilecek birileri var mı bildiğiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri