Doğal görünür güç nedir ?

ertan-030

Üye
doğal görünür güç nedir ? yardımcı olursanız seviniriö. SAYGILAR

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Doğal görünür güç, görünür güçten farklı bir kavram değilse:
İş yapan aktif güç ile iş yapmayan reaktif gücün toplamıdır.
Yani S(görünür güç)=P(aktif güç)+jQ(reaktif güç)

şimdi bu uygun yük durumu, iletim hattı karakteristik empedansa denk bi omik reaktansın hat sonuna bağlanmasıyla oluyo ve bu durumda iletilen güce doğal güç deniliyo..

Buradan bi yola çıkmak mümkün mü acaba ?

___

yok mu bir bilen-yardım edebilecek kimse arkadaşlar??

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu bahsettiğin konu aklıma thevenin teoremini getirdi. Maksimum güç transferi konusu. Buradan yola çıkarak maksimum güç iletimi ve dağıtımı isteniyor olarak yorumluyorum. O halde cos(fi)=1 olmalıdır. Yani akım ile gerilim aynı fazda olmalıdır. Hattın kapasitif özelliğinde dolayı üretilen güç; hattın empedansında harcanıyor demektir. Bunu modellerken de yük direnci thevenin direncine eşit olacak mantığından hattın empedansına eşdeğer empedansı hat sonuna bağlıyoruz demektir. Umarım yardımcı olmuştur.

Bu bahsettiğin konu aklıma thevenin teoremini getirdi. Maksimum güç transferi konusu. Buradan yola çıkarak maksimum güç iletimi ve dağıtımı isteniyor olarak yorumluyorum. O halde cos(fi)=1 olmalıdır. Yani akım ile gerilim aynı fazda olmalıdır. Hattın kapasitif özelliğinde dolayı üretilen güç; hattın empedansında harcanıyor demektir. Bunu modellerken de yük direnci thevenin direncine eşit olacak mantığından hattın empedansına eşdeğer empedansı hat sonuna bağlıyoruz demektir. Umarım yardımcı olmuştur.

Çok teşekkür ederim...

Herhangi bir iletim hattı ,karakteristik empedans değerine eşit bir omik bir yük ile yüklenmesi durumunda hat sonundan yürüyen dalga yansıması olmaz ve kayıpsız olarak yük tarafına geçer.Bu durumda hattın yükü ,dalga empedans yükü (SIL) olarak verilir .
SIL=U^2/Zc = 3Uf^2/Zc dir.
U= Hat sonundaki fazlar arası gerilim
Uf= faz-nötr gerilimi
Zc = Hattın karakteristik empedansıdır.
SIL değeri aynı zamanda bir hattın yüklenebilirlik değerini de verir.ve enterkonnekte sistemde SIL geçerli olmamakla birlikte sistemdeki radyal bir hattın incelenmesinde yararlı olmaktadır .sizinde dediğiniz gibi enerji dağıtım dersinde geçmesi normal bir durumdur. SIL değerine bazı yerlerde Doğal Güç te denir.

s=p+q doğru ancak vektörel olarak toplamı olduğunuda söylemek gerekir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,379
Kullanıcılar
450,259
Son üye
Samet00

Yeni konular

Geri