Dinamo elektrik üretim

Calıstıgım fabrikada bir makas var, bu makas 4.5 ton agırlıgında ve yerde hareket ediyor. ustune dahada yuk bındıgı zamanlar oluyor ancak kayda deger degil.

simdi benim sorum su; bu makasın hareket ettiği düzlemde 20m lik bir duzlem bu ve gel-git hareketi yapıyor. Makasın agırlıgıyla elektrik enerjisi elde etmek istiyorum ancak bu nasıl olur verimli olur mu? deneyebilecegim bir alanım var. 4.5 tonluk hareket eden bir kutle ve hareket duzlemine yerlestirebilecegimiz plakalara basmasından elde edilen mekanik enerjiyi dinamolara aktararak ne kadar elektrik uretebiliriz?

Bana bu konu ile ilgili bilgi edinebilecegim saglam bir kaynak onerebilir misiniz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Calıstıgım fabrikada bir makas var, bu makas 4.5 ton agırlıgında ve yerde hareket ediyor. ustune dahada yuk bındıgı zamanlar oluyor ancak kayda deger degil.

simdi benim sorum su; bu makasın hareket ettiği düzlemde 20m lik bir duzlem bu ve gel-git hareketi yapıyor. Makasın agırlıgıyla elektrik enerjisi elde etmek istiyorum ancak bu nasıl olur verimli olur mu? deneyebilecegim bir alanım var. 4.5 tonluk hareket eden bir kutle ve hareket duzlemine yerlestirebilecegimiz plakalara basmasından elde edilen mekanik enerjiyi dinamolara aktararak ne kadar elektrik uretebiliriz?

Bana bu konu ile ilgili bilgi edinebilecegim saglam bir kaynak onerebilir misiniz?

Bununla ilgili bilgisi olan kimse yokmu koca forumda???

çalıştırdığın makas enerji ile çalışıyor sen bunu makas deyilde enerji üretmek için mekanizma yapmak isteyorsan
yapsan dahi tüketiğiğn enerjinin yarısını zor alırsın tabi makas olarak kulanamazsın.
forumda çok konu var araştır devirdaim makinaları.

fizikte verdiğin kadar alırsın,enerji alırsın ama gücü çok az olur.

fizikte verdiğin kadar alırsın,enerji alırsın ama gücü çok az olur.

hiç bir makına yoki almış oldüğü gücü başka bir enerji şekline çevirsin süttünme olduğu için muhakak kayıpa uğrar.
benim bildiğim böyle yanlış ise doğrusunu açıklayın bizde öğrenelim

Ben zaten hepsini alayım demiyorum yada baska bir şey... Dedikleriniz benim istedigimden cok uzak seyler anlasılmamış sanırım. Makası bosverin. Bir kutle bir hat uzerinde hareket ediyor. bu hatta 10cm-20cm basıldıgında olusacak cokmeden dinamo yardımı ile elektrik uretmek amacım... simdi ben o hattın zeminine bir bant yolu doserim birbirine paralel motorlarla mekanik dişlilerle donme hareketini motorlara vererek elektrik alırım az yada cok farketmez. kaybettigim birsey yok burada zaten onemli olan o. ben ekstradan az da olsa enerji üretecegim. olay burada. daha sonrasında bunu geliştirecegim ancak kaynaga ve bilgiye ihtiyacım var...

Yoksa bende biliyorum ordan az enerji alabilecegimi falanı filanı....

Anlayan olursa lütfen bir yorum yazsın hayrına... az enerji alırsın falan demeyin yaw muhendisim bende alla allaaa cok bilmis gibi...

Arkadaşın bahsettiği şey enerji tasarrufu... Şimdi arabalarda bile frenden kaynaklanan enerjiyi geri kazanma sistemleri mevcut...

Arkadaşın bahsettiği şey enerji tasarrufu... Şimdi arabalarda bile frenden kaynaklanan enerjiyi geri kazanma sistemleri mevcut...

İçim rahatladı valla anlamışsınız. çözüm değil artık konu anlaşılsın istiyorum başka ümidim kalmadı...

yorum için teşekkür ederim dexxen

Güzergahta meyil varsa yani makası bu meyilde hareket ettiriyorsanız dönerken frenle iniyorsa bununla elektrik üretebilirsiniz. Çıkarken harcadığınız enerjinin bir kısmını geri alabilirsiniz.
Selamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,353
Kullanıcılar
450,207
Son üye
YK58

Yeni konular

Geri