Dijital Alarm devresini tetikleyici olarak kullanmak

Electrobio

Üye
Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim ve ilk mesajım direk yardım istiyorum kusura bakmayın ama benim için gerçekten çok önemli. Umarım doğru yere konuyu açmışımdır. Bir dijital saat alarm devresini tetikleyici olarak kullanıp basit bir dc motoru çalıştırmasını sağlamak istiyorum. Örneğin sabah 07:15 de alarm çaldığı zaman motor çalışsın gibi. Bunun için çizerek anlattım aşağıdaki linkten ne yapmam gerekli yönlendirirseniz gerçekten sevinirim...

Örnek Resim :
v58sua.jpg

çok teşekkürler bunu deneyeceğim, alarm melodisi şeklinde çalışmasında problem yok zaten onu engelleyemeyiz sanırım, teşekkürler tekrar

birşey daha soracağım bu devrede motor alarm çalıştığı sürece çalışıyor, devreyi tetikleyici olarak kullanmak mümkünmü? devrede alarm birkez öttüğünde motor devamlı ben başka bir anahtarla kapatana kadar çalışsın ? bunun için tristör kullanmam gerekli sanırım ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

SCR kullanmadım çalışma mantığını biliyorum fakat kullanmadığım denemediğim birşey hakkında şöyle olur diyemem, ayrıca scr den başka çözümlerde vardır. Bu arada ben işi yapacak kişinin bunu neden yaptığını, bu işle ilgili bilgisini, esas ihtisasını hep merak ederim ve merak etmeyede hakkım olduğunu düşünürüm, bu şekilde verilecek cevapların daha manalı olduğu kanaatindeyim.

=) tabi söyliym, sessiz, titreşimle çalışan bir uyku bilekliği yapmak istiyorum, ve sabah butonunu kapatana kadar hiç durmasın istiyorum, casio saatin alarmıyla deniyorum onun alarmı 20 saniye sonra otomatik kapanıyo, yani transistörle yapsam 20 saniye boyunca çalışıcak ve sonra durucak ama tristörle anahtar bikere açıldığında ben kapatana kadar kapanmasın istiyorum, transistör yerine tristör taksan olur diyenler var ama emin olamadım

2 Yil olmus ama baska yerde bulamadim. Bunu nasil yapabilecegim hakkinda bilgi verebilirmisini??

Burada inceledim ama anlayamadım. Biri semayi cizebilirmi yada anlayabilecegim sekilde anlatabilirmi

Onceki mesajdaki gibi hoparlere gelen kisimdan tristorun gate ucunu tetikleyeceksin. Dc ile besledigin surece alarm dursada anot katot arasi Iletimde kalacaktir.
Ozetle tristoru alarm devresinin cikisini kullanarak iletime sokacaksin. Bt151 isini gorur.

Sağol dostum. Benim elektrik bilgim dusukvdediklerinden bisey anlamadim ama arkadaşa yaptıricam. devre cizebilirmisin?? :)

Arkadaş 6 volt ile yapmis ben 9 ve ya 1.5 volt yaptigimda fark eder mi. sorun cikarmi

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Geri