DGS düşünenler için ufak bir hesaplama çalışması...

elektrofizikci

Usta Üye
Merhaba arkadaşlar. 2 yıllık elektrik okuyorum ve dgs ile mühendislik düşünüyorum. DGS de okul notunun önemi ile ilgili bir iki deneme yaptım onu sizlerle paylaşmak istedim... Bence baya bir etkisi var... Bence iyi çalışın. Özetle vasat öğrenci olmakla çalışkan olmak arasında 9 sayısal + 5 sözel doğru kadar fark var...

Çalışmam şöyleki :

Yani okul birincimizle aynı yere yerleşebilmek veya onu geçebilmek için ondan 9 sayısal 5 de sözel soru çözerek yakalayabilirz... Yazarken ve okurken 9+5 çok kolay görükse de göründüğü gibi olmadığını ÖSS tecrübelerimizden biliyoruz... 1 tek soru bile binleri yüzleri geçmemizi sağlıyordu...

mesela 80 soruda sözelden ve sayısaldan 60 şar doğru 20 şer yanlış yapan biri, en vasatsa 290 puan, derece ile bitirrise 314 puan alıyor. Arada 24 puan fark var. sayısaldan 69, sözeldende 65 doğru yaparsa (geride kalanların yanlış olduğunu varsayıyoruz, en kötü ihtimal bu çünkü) yine 314 puan alınabiliyor...

50 ye 30 şeklinde de denedim. 50 ye 30 da en düşük puan 262, en yüksek puan 286. Fark yine 24. Bu farkın kapanması için yine 59 say 55 söz yapmak lazım... tabi yanlış sayısını azaltırsak bu daha da ddüşebilir. Atıyorum 59 değilde 57 doğru gibi...(Hani 4 yanlış bir doğru yapıyorsa, 4 yanlış yapma bir soru doğru yapmış gibi ol)...

Özetle yüksek not her zaman her yerde önemli, iyi çalışmalar...

Merhaba arkadaşlar. 2 yıllık elektrik okuyorum ve dgs ile mühendislik düşünüyorum. DGS de okul notunun önemi ile ilgili bir iki deneme yaptım onu sizlerle paylaşmak istedim... Bence baya bir etkisi var... Bence iyi çalışın. Özetle vasat öğrenci olmakla çalışkan olmak arasında 9 sayısal + 5 sözel doğru kadar fark var...

Çalışmam şöyleki :

Yani okul birincimizle aynı yere yerleşebilmek veya onu geçebilmek için ondan 9 sayısal 5 de sözel soru çözerek yakalayabilirz... Yazarken ve okurken 9+5 çok kolay görükse de göründüğü gibi olmadığını ÖSS tecrübelerimizden biliyoruz... 1 tek soru bile binleri yüzleri geçmemizi sağlıyordu...

mesela 80 soruda sözelden ve sayısaldan 60 şar doğru 20 şer yanlış yapan biri, en vasatsa 290 puan, derece ile bitirrise 314 puan alıyor. Arada 24 puan fark var. sayısaldan 69, sözeldende 65 doğru yaparsa (geride kalanların yanlış olduğunu varsayıyoruz, en kötü ihtimal bu çünkü) yine 314 puan alınabiliyor...

50 ye 30 şeklinde de denedim. 50 ye 30 da en düşük puan 262, en yüksek puan 286. Fark yine 24. Bu farkın kapanması için yine 59 say 55 söz yapmak lazım... tabi yanlış sayısını azaltırsak bu daha da ddüşebilir. Atıyorum 59 değilde 57 doğru gibi...(Hani 4 yanlış bir doğru yapıyorsa, 4 yanlış yapma bir soru doğru yapmış gibi ol)...

Özetle yüksek not her zaman her yerde önemli, iyi çalışmalar...

eğitim sistemimiz öyle bir çöktü ki artık mühendislik fakültesi teknoloji fakültesi kazanmak çok kolay. Geçiyorsun barajı lise diploma puanınla gidiyorsun o fakültelere. bunun için dgs'den kontenjanlar her sene düşüyor ve zorlaşıyor. bundan dolayı her zaman üniversite sınavından giriş daha kolay. bunun ispatlarını her zaman yapabılırım söyleyebilirim.

Valla bizim zamanimizda da boyle olsaydi da bizde girseydik keske... ama yas gecti. ne kadar kolay gibi anlatsanda o kadarda kolay degildir zannimca. simdi herseyin 2 si cikti. fizik 2 kimya 2 v.s. meslek liseli olarak birini zor yapiyorduk... hic gozum kesmiyo valla :)

DGS ' de soru sayısı 120 ye düşmüş,süre ise 140 dakika.Yani bu açıklama sınava bir ay kala mı yapılır.Bu zamana kadar hep 160 soru diye girdik denemelere felan.Şimdi büyük ihtimal konulardan çıkacak soru sayısıda değişmiştir.Resmen sürpriz yumurta yani.Artık sınav günü ne çıkacak karşımıza kim bilir.Şunu da ekleyeyim sınav başvuruları başladı diye klavuzda yazıyor yani.Başvuru felan olmasa sınava girdiğimizde haberimiz olacak heralde.

Son düzenleme:
Elektrofizikci öncelikle sana ileride gireceğin dgs sinavinda başarilar diliyorum ,umarim gönlüne göre bir üniversite kazanirsin. Okul puani dgs de çok önemli evet , banada gittiğim butun kurslarda aynini soylediler ,diploma notum düşük oldugu icin kazanma ihtimalim '0' a yapışıktı, kurslara kayit olmadim , ve onlarin tezlerini geçen sene sinavi kazanarak çürüttüm. İş sende bitiyor anlayacagin. Diploma notun düşük gelsede moralini bozma. Sinav puan hesaplamasina gelirsek ,puan uzerinden tercih yapmak dgs de herzaman yaniltir. Biz normal ygs-lys ogrencisi gibi puani yakaladim kesin yerleşirim diyemeyiz, dgs de tercih sıralamaya göre yapilir. Ayrica ösym nin sinavlarinda her zaman sinavin zorluguna gore standart sapma değişir,bu da puan hesaplamasinda yanilgiya neden olur. Geçen yil ösym sinav formati hakkinda bazi sinyaller vermişti ama ben bu kadar degisiklik beklemiyordum doğrusu. Eğer böyle bir değisiklik yapilmişsa ,soru formatlarinin da değişeceğini düşünüyorum.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

valla baya değişiklik yapıldığı söyleniyor daha tam inceleyecek vakit bulamadım... Şimdiden ön hazırlık yapıyorum... Onların ne dediğini veya puan çizelgelerini pek önemsemiyorum ilk olarak... şuan benim yapmam gereken alabildiğim en yüksek puanları almak...tek hedef bu, puanı alalım tercih zamanı da gerekli stratejileri siz tecrübeli arkadaşlarımıza danışacağız... kazanmana da sevindim ayrıca, başarılar sana... Görüşmek üzere...

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri