devrede bulunana terimler

jevix

Üye
tüm foruma iyi geceler benim sorum devre şemalarında bulunan bazı terimlerle ilgili
vcc,vss,vdd,vee gibi terimler devrede ne anlam taşır yanlı anlamayın bunların kaynak voltajları olduğunu biliyorum velakin ne anlam taşıdıklarını merak ettim
tabii eksik olanlarıda yazarsanız sevinirim devre şemalarını okurken bu tip kısaltmaların anlamlarını bilmiyorum pozitif voltajmı negatif voltajmı bunları öğrenmek istiyorum yardım edecek herkese teşekkür ederim

bunlar bazı standartlardır. aklınıza gelmediğinde proteustan da bakabilirsiniz.

vee = -5 veya - x volt

vcc/vdd = +5 veya + x volt

vss = toprak

bilgiler için çok teşekkür ederim hepinize aradığım bilgilerdi birde bi sorum daha var farklı konu açıp kalabalık etmek istemedim
avrupa elektronik standartları veya adı her neyse tam hatırlayamadım dünya elektrik ve elektronik standartları kurumu muydu onun ismini tam bilmiyorum kurumun ismini sormak istediğim şu bu kurumun web sitesini bilen varsa ve eklerse sevinirim birde dünya üzerinde geçerli olan elektronik devre sembolleri gerekli forumdaki veya net ortamındaki eski sembollerin bulunduğu yahutda 3 5 devre elemanın sembolünün olduğu türden bi devro sembolleri tablosu aramıyorum dünya elektronik kurumu(ismini bilmiyorum) bunların son güncellenmiş devre sembollerini istiyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri