Devrede Alıcı yokken kapasitif yazıyor...

canj23

Üye
Arkadaşlar iyi çalışmalar bi konuda yardıma ihtiyacım var ve kompanzasyon hakkında yüzeysel bilgim ve tecrübem var.
Bir atölyede günün sadece birkaç saati çalışma oluyor diğer saatlerde sistem duruyor.aylık ortalama 700-800 Lira arası fatura geliyor buraya.
Sorunum şu; işletmede devrede hiçbir alıcı yokken regler entes RG-5T aşırı kompanzasyon gösteriyor ve cezaya giriyor.
Devrede ups var bundan kaynaklandığını düşünüyorum.
Kendimce şimdilik bulduğum çözüm 4ad. 2*36w floresan armatürü açık bıraktığımda sistem normale dönüyor.
Bunun için kalıcı bir çözüm bulmamadım.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
UPS konusunda haklısınız. UPS tek fazlı ise, ıkı adet 120- 125 watt gıbı cıvalı lamba balastı alın,
Bunları birbirine seri baglayın. Bir ucunu, nötre, dıger ucunu UPS in baglı oldugu fazı bularak olara baglayın. O fazı bulamıyorsan, tek tek fazlara bagla, reaktıf röledekı kapasıtif sarfıyat/görünümün değiştigi fazda bırakın. Kablonuz, 2.5 mm. olmalı.Eger, laşıma durma saatlerı bellı ıse, mumkunse bır zaman saatı ıle o saatler dısında devreye gırecek şekilde ayarla, veya elle devre alın çıkarın.

Peki UPS kompanzasyona neden bu şekilde etki ediyor?
Aküler mi kapasitif etki yapıyor?

Röleniz,tek faz kontrollu.Yükleriniz motor tipi
3 fazlı yük değilse,bu röle ile kompanzasyon
şansınız yoktur.UPS ler,içindeki kondansatör
devreleri nedeniyle kapasitif etkilidir.UPS ten
kaynaklanan kapasitiflik için ( ups gücünün
yaklaşık % 10 kadar ) reaktör bağlamanız ge-
rekebilir.5 kademeli ,tek faz beslemeli kom-
panzasyon tesisinizide yeniden düzenleme-
niz gerekir.

UPS konusunda haklısınız. UPS tek fazlı ise, ıkı adet 120- 125 watt gıbı cıvalı lamba balastı alın,
Bunları birbirine seri baglayın. Bir ucunu, nötre, dıger ucunu UPS in baglı oldugu fazı bularak olara baglayın. O fazı bulamıyorsan, tek tek fazlara bagla, reaktıf röledekı kapasıtif sarfıyat/görünümün değiştigi fazda bırakın. Kablonuz, 2.5 mm. olmalı.Eger, laşıma durma saatlerı bellı ıse, mumkunse bır zaman saatı ıle o saatler dısında devreye gırecek şekilde ayarla, veya elle devre alın çıkarın.
Ups 3 fazlı bu durumda her faza iki adet 120w mı bağlamam gerekiyor.ben tam 4 tane 2*36 w floresan lamba yaktığımda sistem düzeliyor 3 az 5 çok geliyor busefer devreye kondansatör alıyor. Bu durumda her faza 2 ad. 40w Balast kullansam uygun olurmu.

Ups 3 fazlı bu durumda her faza iki adet 120w mı bağlamam gerekiyor.ben tam 4 tane 2*36 w floresan lamba yaktığımda sistem düzeliyor 3 az 5 çok geliyor busefer devreye kondansatör alıyor. Bu durumda her faza 2 ad. 40w Balast kullansam uygun olurmu.
Floresantları tek fazamı baglıyorsunuz, üç fazamı dagıtıyorsunuz.

Floresanlar mevcut floresanlar ben extra olarak bağlamıyorum aynı fazlardamı farklı fazlardamı bilmiyorum ama aynı fazlarda olduğunu düşünüyorum çünkü anahtarlar Yanyana dizilmiş.farklı faz vermemişlerdir diye düşünüyorum

Floresantları tek fazamı baglıyorsunuz, üç fazamı dagıtıyorsunuz.
Bugün 150w Balast ve 250w Balast aldım sisteme dediğiniz gibi ilk etapta 2 ad. 150watt balastı seri bağlayarak denedim. Az geldi.
Daha sonra 2 ad. 250wqtt balastı seri bağlayıp denedim fakat oda az geldi.
Daha sonra tek başına seri bağlantı olmadan direk olarak 250watt balastı faz nötr arası bağladım. Buseferde fazla geldi yani seri bağlayınca gücümü düşüyor anlamadım.
Bide bir sorun daha var bu role tek fazdan ölçtüğü için diğer fazlardaki değişimleri gözleyemiyorum. Şimdilik direk olarak bağladım balastlar çok ısınıyor bi mahsuru olurmu acaba orda tereddütte kaldım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Balastlar devreye lamba ıle bırlıukde serı baglanır bılıyorsunuz. Yani, 110 volta göre sarılmışladır. O bakımdan 2 adet balast derı önerilmiştir. Yakında yanacaklardır. Söküp seri bağlayın, iikişer ikişer seri baglayıp paralel olarak bağlayın ve sayaç ekranından tesisin endüktif veya kapasitif olma durumunu ileyin.

Balastlar;
Seri bağlandığında toplam direnç artarak akım azalıyor. Reaktif akım yeterli gelmiyor.
Tek bağlandığında ise ikili seri duruma göre direnç az olduğundan reaktif akım artıyor ve fazla geliyor.

Yukarıda bahsedildiği gibi; şönt reaktör profesyonel çözüm.

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri