Devre analizi

posta61

Üye
Bu kart akulu cocuk arabasi devrede ileri geri anahtarlama yapan transistorlerde ariza oldunu dusunmekteyim acaba hangi trler ileri geri olabilir

Ekli dosyalar

• IMG_20230822_181924.jpg
    IMG_20230822_181924.jpg
    267.8 KB · Görüntüleme: 29
Fotoğraf biraz daha net olsa transistör veya fetlerin adı okunabilirdi.
Avometre (ibreli faha rahat izlenir), ileri geri tuşlarına basınca. Transistörkerin bazında veya fetlerin "gate" tinde voltaj değişimi göreceksiniz, hangi bacağı ne olduğunu bilmiyorsanız her bacak için bu ölçümleri yapacaksınız. Hepsini not alırsanız bozuk olup olmadığı anlaşılır.
Ayrıca kart üzerindeki malzeme kısa devre ise sökmeden de avometre ile anlayabilirsiniz.

Kirmizilar 1 Y/ 2 Y(8050) mavi olan 2304 olmas lazim fet galiba .yeşiller nce 30 fet galiba bu resim daha net .Ben 1 ve 2 Y transistorler 8050 lerden suphe ediyorum ama onlari nasil olcerim 12 volta olcmemde bi sakinca olmaz galiba tesekkurler

Ekli dosyalar

• IMG_20230822_230547.jpg
    IMG_20230822_230547.jpg
    360.4 KB · Görüntüleme: 12
Transistörlere henüz bakanadım ancak:
1. İbreli ölçü aletiniz varmı?
2. Cihaz kapalı iken; önce düşük omaj sonra yüksek omaj kademesinde transistörlerin bacakları arasında kısa devre varmı?
3. Yüksek omaj kısmında ters yönde bir kaçak varmı. Mesela C, E bacakları arasında.
4. Bu ölçümü her iki yönde de yapın (probların uçlarını çapraz değiştirerek)
Bütün bunları, anlaşılabilir şekilde not alın.
5. Genelde en fazla bozulan çıkış transistörler idir (büyük olanlar), onlardan başlayın.
6. Evvela, önceki mesajda olan ölçümü yapın.
Adım adım ilerlerseniz problemi çözersiniz.

1. İbreli ölçü aletiniz varmı?
2. Dijital ise: aşağıdaki gibi ölçün, 350-450 arası bir değer görmeniz lazım, kısa devre ise arızalıdır, değilse bütün uçlar arasında ölçüm yapıp yazın
3. Kenarda olan NCE30P30K P kanal fet olduğu içim +/- ölçüm uçları (başta) ters olacak.

nce30h15k.png

Son düzenleme:
İki cesit olcu aletim var bugun yaptigim incelemede,sanki oyuncak arabanin geri vites kolunda sıkıntı var gibi hafif oynatinca gidip geliyor.Ancak bunu FET ten mi yoksa vites kolundan mi anlayamadim işten gec çiktigimdan fazlada bakamiyom yarin devam edecegim. Benimle ayrintili ugrasip emek verdiginden cok tesekkur ederim vites kolunu sokup duz baglayip tekrar size yazarim iyi geceler ustam.

Slm ustam karti yeni soktum olcu degerlerini atacagim size .Ancak unuttugum bi sey var bu cihaz uzaktan kumandayla giderken ileri geride problem cikarmiyor sadece pedalina biz basarken geri sorunu oluyor uzaktan kumandayla çalisirkende ayni transistorlerle çalismiyormu neden manuelde geri sorunu olmakta

Slm ustam karti yeni soktum olcu degerlerini atacagim size .Ancak unuttugum bi sey var bu cihaz uzaktan kumandayla giderken ileri geride problem cikarmiyor sadece pedalina biz basarken geri sorunu oluyor uzaktan kumandayla çalisirkende ayni transistorlerle çalismiyormu neden manuelde geri sorunu olmakta
Evet, röle vs yoksa, aynı transistörler kullanılır,
Eğer problem bu kadarsa elektroniğinizde arıza yok demektir.
Problem swiçlerde (pedalda) olabilir, uçlarını dışardan kısa dere ederek baktınızmı?
(Bunu yaparken dikkat edin.)

2 tane Role var transistor resimlerini attim size pedal ve vites kolunu kisa devre yaptim şarj bitti dolsun yine yazarim size ancak uzaktan kumandayla geri sikintisi olmuyor

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri