devre çıkışını binary okuma (1 ve 0 )

tpckaan

Üye
arkadaşlar devre çıkışının gerilimini 1 ve 0 olarak 7 segment displayde görmek istiyorum. orneğin ptc ile sıcaklık kontrölü devresinde ptc ısıttıgımızda display de 1 ptc nin sıcaklıgı düştüğünde 0 gözükücek. entegre mi kullanmalıyım pic mi varsa devresi yardımlarınızı bekliyorum ,

Ekli dosyalar

• ptc.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 24
Logic-Probe.gif

@tpckaan size lazım olan lojik prob devresidir.
ptcyi tek başına kullanmak yerine şu devreyi kullanın.
0sLChs9ODySmmI6bDnBz7btX1NHf9hRpGWIRU6ATPAHIT9IxrA.jpg

yukarıdaki devrede besleme gerilimini 5v olarak ayarlayınız. Kısa devreyi önlemek için led önüne 330 ohm direnç bağlayınız. Led kullanmayacaksanız bile yine de 330 ohm direnç bağlayınız.
PTC ısıtıldığında transistör iletime geçecektir. Bu durumda lojik prob devresinin test ucunu kolektöre bağladığınız 330 ohmluk dirence temas ettirdiğinizde displayde 1, PTC soğuduğunda ise 0 göreceksiniz. Lojik prob devresinin şasesi ile ptcli devrenin şasesini ortak şase yapın. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
çok sağol hocam deniycem de bişey sorucam bu test ucunu 330 luk dirence degdiricez ya led le direç arasındaki baglantıya mı , kollektörle direnç arasındaki bağlantıya mı , bide ortak şase derken onu anlamadım :)

Direncin 5v a bağlandığı noktaya değdireceksin. Transistor iletime geçince o noktada 5v yani lojik 1 olacak. Ortak şase demek ptcli devrenin eksi ucuyla lojik probun eksi ucunu birleştir demek. Bu devrelerin ikisi de 5v ile çalışıyor beslemesini ortak yaparsan zaten ortak şase olmuş olur.

Son düzenleme:
Şemada belirtilmemiş ama sen 1n4148 kullan.

Direncin 5v a bağlandığı noktaya değdireceksin. Transistor iletime geçince o noktada 5v yani lojik 1 olacak. Ortak şase demek ptcli devrenin eksi ucuyla lojik probun eksi ucunu birleştir demek. Bu devrelerin ikisi de 5v ile çalışıyor beslemesini ortak yaparsan zaten ortak şase olmuş olur.

Selamlar,

Affiniza siginarak mantigima yatmayan bir konuyu sormak istedim. Test ucunu ptc devresinde dokunduracagimiz yeri yanlismi tarif ediyoruz.

Normalde transistorle direncin birlestigi noktadan almamiz gerekmiyormu? Direnc ile 5 voltun birlesiminden alirsak surekli logic 1 konumunda olup bu 5 volt degismeyecegi icin cunku surekli guc kaynagina bagli oldugu icin ekranda 1 gorunecek.

Biz transistor ile ledin yerine takacagimiz 330 ohm direnc birlesiminden almamiz gerekli diye dusunuyorum. Transistor yalitimda iken bu nokta 5 volt logic1 dir. Wger transistor ntc vasitasi ile iletime gecerse direncin uzerinde transistorle baglanti noktasi saseye cekilip 0 volt olacak ve logic 0 olacaktir.

Ben boyle biliyorum. Umarim dogrudur. Kolay gelsin.

Selamlar,

Affiniza siginarak mantigima yatmayan bir konuyu sormak istedim. Test ucunu ptc devresinde dokunduracagimiz yeri yanlismi tarif ediyoruz.

Normalde transistorle direncin birlestigi noktadan almamiz gerekmiyormu? Direnc ile 5 voltun birlesiminden alirsak surekli logic 1 konumunda olup bu 5 volt degismeyecegi icin cunku surekli guc kaynagina bagli oldugu icin ekranda 1 gorunecek.

Biz transistor ile ledin yerine takacagimiz 330 ohm direnc birlesiminden almamiz gerekli diye dusunuyorum. Transistor yalitimda iken bu nokta 5 volt logic1 dir. Wger transistor ntc vasitasi ile iletime gecerse direncin uzerinde transistorle baglanti noktasi saseye cekilip 0 volt olacak ve logic 0 olacaktir.

Ben boyle biliyorum. Umarim dogrudur. Kolay gelsin.
Yorumunuz için teşekkür ederim @serkan_48 haklısınız test ucunu kolektor 330 ohm birleşim noktasından almak gerek. Ama bu durumda direnç değerini iyi hesaplayıp Vce gerilimini 2 v ve üzeri değerde tutmak gerek. Çünkü malumunuz ttl lojik 1 seviyesi 2v ve üzeri değerdir.

Son düzenleme:
Bu durumu isiste bi simule edip bakmak lazım aslında @serkan_48. Yarın bi deneyeyim bu belirttiğin durumu. Tekrar teşekkür ederim.

Deneyebiliriz. Transistor yalitimda oldugunda akim akmayacagi icin 330 ohm ile kollektor birlesiminde potansiyel voltaj 5 volt olmali.

Bu bir nevi piclerde uyguladigimiz pull up ve pull down uygulamasina benziyor. (Buton uygulamalarinda)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri