Delta B serisi servolara uygun CNC kontrol kartı

acadmax

Üye
Selamlar arkadaşlar,
yapmaya çalıştığım 3 eksen CNC için, elimde 3 adet DELTA ASD B servo motor ve sürücüleri mevcut.
Ancak bunları PC ile kontrol için bir kontrol kartı (mach3 uyumlu) ihtiyacım var.
Bu serinin analog girişli olması nedeni ile step/dir çıkışlı cnc kartlarını kullanamayacağım söylendi.
Bu motorlara uygun CNC Kontrol kartı konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bu modellerin yanlis hatirlamiyorsam step-dir pinleri mevcut. Dolayisi ile CNC kontrol karti olmadan dogrudan bilgisayarin parallel portuna baglayabilirsin.

Az once kontrol ettim, step-dir ile calistigindan eminim. Hatta su an yanimda step-dir ile calisan bir ASD-B surucu/motor var.

bu servo direk pc nin parelel portu ile calisir
belki guvenlik olması acısından pc nin parelel portunu koruman icin bir kart takabilirsin parelel port izalatoru

belki guvenlik olması acısından pc nin parelel portunu koruman icin bir kart takabilirsin parelel port izalatoru
Surucu tarafinda izolasyon yapiliyor olmasi lazim. Dolayisi ile ayrica izolasyon yapilmasa da olur sanirim.

Az once kontrol ettim, step-dir ile calistigindan eminim. Hatta su an yanimda step-dir ile calisan bir ASD-B surucu/motor var.

öncelikle ilginize teşekkür ederim,

ROBOSAN OTOMASYON 4 EKSEN USB CNC KONTROL KARTI | STEP MOTOR | SERVO MOTOR | STEP SÜRÜCÜ | CNC

de görülen kartı farklı firmalara sorduğumda (şemada step/dir çıkışları görülüyor) kullanamayacağım belirtildi.
Ancak Tekno Elektronik- Mach3 Kontrol Kartı ve Usb el çarkı adresinde görülen kart için yaptığım görüşme sonucunda rahatladım, rahatlıkla kullanılabileceğini belirttiler.

Servo motorlar ile ilgili bilgi ve tecrübem yok, neresi nereye bağlanacak, nasıl ayar yapılacak konularında sizlere danışmaya devam edeceğim.
Yardımlarınıza şimdiden teşekkürler...

bu servo direk pc nin parelel portu ile calisir

Selamlar,
Servo sürücülerin ambalajında bulunan 1k lık dirençler mi? yoksa ayrıca bir devre mi gerekecek.

Servo sürücülerin ambalajında bulunan 1k lık dirençler mi? yoksa ayrıca bir devre mi gerekecek.
Parallel porttan gelen kabloyu dogrudan surucu pin'ine baglayacaksin, devre ya da dirence gerek yok. Parallelden 5V gelecegi icin surucu icindeki direnc yeterli oluyor.

Bu sayfada ASD-B surucuyu step-dir ile surmek icin almis oldugum notlar var. Ilgili parametreler, kullanilacak pinler vs.

direnc kullanmanıza gerek yok
pc nin paralel port cıkısı direk servo motora baglanabilir

izalator kartı tedim , servo ile pc yi birbirinden izole etmek faydalı olur
izalasyon icin optokuplor kartları var bunlardan almanız faydalı olucaktır

Parallel porttan gelen kabloyu dogrudan surucu pin'ine baglayacaksin, devre ya da dirence gerek yok. Parallelden 5V gelecegi icin surucu icindeki direnc yeterli oluyor.

Bu sayfada ASD-B surucuyu step-dir ile surmek icin almis oldugum notlar var. Ilgili parametreler, kullanilacak pinler vs.

Notlar için de teşekkür ederim,
Parametre ayarları için keypad gerekiyor galiba, ben sadece motor-sürücü ve bunların kablolarını aldım. Sürücülerde parametre ayarı için kablo,keypad gerekecek anladığım kadarıyla.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,341
Kullanıcılar
450,181
Son üye
oflazca

Yeni konular

Geri