Değişen dünya ama hala eski microcontrollerler.

türkiyede pic denılınce akla 16f84 gelıyor türkiye ilk olarak bu entegreyı tanıdı nette 16f 84 için yapılmış binlerce devre var ama 18f veya daha teknik bır işlemcı için arasan beş adet tasarım devre bulursun ben çocuğuma oğretırken 16f84 ve 16f 628 ıle başlattım sebebıne gelınce merdıvenın ılk basamağındaydı oğlum basamakları çikarken kırıp dokmesın dıye ucuz malzemeyle başlattım:) boynuz kulağı geçer misalı benı geçtı 18f -30 f lerde proğramlama yapıyor o başka

bir de olaya şu açıdan yaklaşmak lazım. mühendislik okumuyorum ama gördüğüm kadarıyla mühendislikte yeni teknolojiden çok o cihazın kendini kanıtlamışlığı ile ilgilenilir. 16f84 16f628 vs eski modeller kendini kanıtlamıştır. güzel bir dizayn ile çok uzun ömürlü olabiliyorlar. örneğin ben ilk pic devremde bir timer yapmıştım priz için. 7 yıldır tık demeden çalıştı. yeni nesil mikrodenetleyicilerin hassas noktaları tabiri caizse bam telleri nedir, neye karşı hassastır hangi durumlarda kararsız çalışır bilmek çok zor. onun için de belki çok tercih ediliyorlar eski tip denetleyiciler