Dc to dc yardım arkadaşlar

okeane

Üye
Merhaba arkadaşlar
Benim dizel forkliftim var
Buna fan bağlıycam
Fortifin 12 v 80A aküsü mevcut
fan ve AKÜ arası çıkmaza girdim
Fan 12v 3.2 A yazıyor üzerinde
Araya nasıl bir devre koyarsam hem fanı yakmam hem süper verim alırım fan turbolu ısıtıcı sistemi bana üfleyecek araya buton vs koyacağım

Normalde hiç bir şey koymanıza gerek yok. Amper değerleri kafanızı karıştırmasın. Gerilim/volt aynı oldukça her bağlı cihaz ihtiyacı olduğu kadarını çeker. Açıp kapatmak için bir adet uygun amperde aç kaoama düğmesi ile rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca fanı kullanma süreniz forklifti kullanma sürenizden düşecektir.

Normalde hiç bir şey koymanıza gerek yok. Amper değerleri kafanızı karıştırmasın. Gerilim/volt aynı oldukça her bağlı cihaz ihtiyacı olduğu kadarını çeker. Açıp kapatmak için bir adet uygun amperde aç kaoama düğmesi ile rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca fanı kullanma süreniz forklifti kullanma sürenizden düşecektir.
Anladım hocam teşekkür ederim
Amper 3.2
Akü 80 amper bağlayınca patlatmayalım yakmayalım dedim

isterseniz 2 adet parelel direnç koyarak akım bölücü bir devre koyabilirsiniz

isterseniz 2 adet parelel direnç koyarak akım bölücü bir devre koyabilirsiniz
Ve watt değerini de bilmiyorum
Forkliftin farına bağlasamda olur
Kısa farları 5w
Uzun farlar 55w ampulle çalışıyor
Buraya ne gerekli
Volt'lar eşitse isterse akü 500A olsun. Öyle olsaydı 70-80A'lık akülerle arabaların ampulleri de patlardı. Hatta forkliftte de ampuller vardır muhtemelen.
Akım bunu nasıl anlıyor acaba :)
3.2 amper ihtiyacı olanı 80 a içinden kendi alıyor yani yakmaz diyorsunuz hocam anladım

Ampulleri karıştırmaya gerek yok. Aküye doğrudan bağlarsanız bile fan çalışır. Fakat aküden sonra bir akü devre kesici varsa oraya bağlayabilirsiniz. Böylece fan açık kaldığında aküyü bitirmez.

güzel insan fanı bağla geç araya uygun bir anahtar yeterli olacaktır. fanın amper olayına takılma sen göm gitsin. ha olurda yavaş hızlı çok hızlı döndün istersen o zaman daha değişik tavsiyelerde bulunuruz sıkıntı yok. tak geç.

güzel insan fanı bağla geç araya uygun bir anahtar yeterli olacaktır. fanın amper olayına takılma sen göm gitsin. ha olurda yavaş hızlı çok hızlı döndün istersen o zaman daha değişik tavsiyelerde bulunuruz sıkıntı yok. tak geç.
Adamsın üstadım :) teşekkürler
Fanım bu çift çıkışlı turbo 7 cm boyunda

Ekli dosyalar

• Screenshot_20221228_152447_n11.jpg
    Screenshot_20221228_152447_n11.jpg
    77.9 KB · Görüntüleme: 10

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye