Dc Elektrik Motoru Tüketimi

idealist

Üye
Merhabalar ben bu foruma yeni katıldım bir kaç gündür inceliyorum.
Yaşım 17
Radyoloji Teknisyeni öğrencisiyim ama elektronik konusunda bilgiliyim(Genelde Teorik şeyler)

1) soru
5volt bir elektrik motoru 3W akım çekiyor (motorun bilgisinde yazan bu değer)
peki ben nasıl bir batarya,akü kullanmalıyım ki onu 4 saate yakın çalıştırabileyim.

2)DC generatör yani dinamo peki dinamodan kazandığım yükü ampermetreyle direk ölçebiliyorum peki bu enerjiyi aküye nasıl devredebilirim herhangi bir doğraultmaça ihtiyacım var mı?

Saygılar, İyi Forumlar...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar ben bu foruma yeni katıldım bir kaç gündür inceliyorum.
Yaşım 17
Radyoloji Teknisyeni öğrencisiyim ama elektronik konusunda bilgiliyim(Genelde Teorik şeyler)

1) soru
5volt bir elektrik motoru 3W akım çekiyor (motorun bilgisinde yazan bu değer)
peki ben nasıl bir batarya,akü kullanmalıyım ki onu 4 saate yakın çalıştırabileyim.

2)DC generatör yani dinamo peki dinamodan kazandığım yükü ampermetreyle direk ölçebiliyorum peki bu enerjiyi aküye nasıl devredebilirim herhangi bir doğraultmaça ihtiyacım var mı?

Saygılar, İyi Forumlar...
3watt akım çekiyor diye bir tabir yok zaten orada gücü belirtmek istedin galiba yada
5volt luk bir motor 3w gücünde ise
5/3=1,6amper akım çeker
bu motoru 12volt 7ah lik akü ile 4 saat çalıştırabilirsin...

generatör ile aküyü şarj etmek istiyorsun galiba
generatörünün çıkışı kaç volt??
24volt olarak hesaplayalım
12voltluk akünün şarj olması için 14.4 volta ihtiyarç vardır. generatörün çıkışını 14.4volta düşürüp aküye bağlarsan akün şarj olur. bu değerin üzerinde verirsen aküye zarar verirsin.
24v u 14.4 e düşürmek için lm317 ile ayarlı regülatör devresi kurarak çıkışını 14.4 e ayarlayıp bağlayabilirsin yada hazır bir şarj devresi alıp akünü şarj edebilirsin,
kolay gelsin
~~

Öncelikle engin blgilerinizle yadımıcı olduğunuz için teşekkürler.
Kafamdaki çok soruyu cevapladınız.
Generatörün çıkışınıda yakın zamanda test ediceğim fakat tahmini pingli olucaktır.

Öncelikle engin blgilerinizle yadımıcı olduğunuz için teşekkürler.
Kafamdaki çok soruyu cevapladınız.
Generatörün çıkışınıda yakın zamanda test ediceğim fakat tahmini pingli olucaktır.
,
kolay gelsin.
iyi çalışmalar,

Özür dılerım, akım bilgisi; watt/ volt biliyorum. Bu durumda 3 / 5 = 0,6 amper cıkması gerekır dıye düşünüyorum.
Bu durumda, size 6 volt 3 amper gibi bir güç kaynagı yeterlidir. 12 volt güç kaynağı kullandığınızda, gerilim ayarlayıcı veya gerilim düşürücü kullanmanız gerekir.
DC generatör, adı üzerinde dogru akım kaynagıdır. Arkadaslarıun bagsettiği gibi, akü anma geriliminden az yüksek gerilim olmasında fayda vardır. Birde, genaratör akü arasına bir dıyot baglamakda fayda vardır. Geri besşeme olmaması bakımından.

generatörden çıkan akımım pingli ve istedğiğim voltaj değerine direk çıkamıyor.
Bu nedenle generatör fikrim yattı galiba.

Yardımlarınız için teşekkür ederim iyi forumlar.

Pingli ne demek kusura bakmayın bilmediğim için soruyorum. Merak ettim.

Pingli jeneratör nedir?

14.4 volt üstü aküyü bozmaz bu yanlış olmuş. Aküden akım geçirmek için zaten voltaj yüksek olmalı. Atıyorum 16 volt verirsen 3 amper geçer. 17 verirsen 4 amper geçer vs vs. Ama şarj sırasında akü gerilimi takip edilmeli ve bu gerilim 14.4 voltta sınırlanmalı. Sürekli şarjda kalacaksa 13,6 voltta sınırlanmalı

uyartım sargılı diye düşünüyorum ama pingli jeneratör diye bir kaç sitede aradım bir bilgiye ulaşamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri