dc akım ölçmek

ceyran21

Üye
arkadaşlar dc akım ölçmek istedim ampermetrede dc ayarladım ama + kabloda akım göremezken - kabloda akım görebiliyorum böylemidir

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ölçü aletini nasıl bağladınız ölçü aletiniz nasıl bir cihazdır? Görebilirmiyiz?

Pens ampermetre ile ölçmek kolaydır ama dijital multimetrelerde kablo pozisyonu şönt akım ölçme konumuna getirmelisiniz. Diğer türlü ölçemezsiniz. Kabloları ters bağlasanızda - yada + olarak akımı ölçüyor olmalısınız.

Ölçü aletini nasıl bağladınız ölçü aletiniz nasıl bir cihazdır? Görebilirmiyiz?

Pens ampermetre ile ölçmek kolaydır ama dijital multimetrelerde kablo pozisyonu şönt akım ölçme konumuna getirmelisiniz. Diğer türlü ölçemezsiniz. Kabloları ters bağlasanızda - yada + olarak akımı ölçüyor olmalısınız.
Pensampermetre ile ölçüyorum

Akım ancak seri devrede aktığına göre hem + hemde - kabloda ölçmeniz gerekir.

Ya ölçü aletiniz bozuk yada yanlış ölçüm yapıyorsunuz. Ölçü aletinizin marka modeli nedir ve nasıl bir devre de akım ölçmeye çalışıyorsunuz güç kaynağı nedir yükünüz nedir net bilgiler olmadan bizler tahminden başka yorum yapamayız.

Akım ancak seri devrede aktığına göre hem + hemde - kabloda ölçmeniz gerekir.

Ya ölçü aletiniz bozuk yada yanlış ölçüm yapıyorsunuz. Ölçü aletinizin marka modeli nedir ve nasıl bir devre de akım ölçmeye çalışıyorsunuz güç kaynağı nedir yükünüz nedir net bilgiler olmadan bizler tahminden başka yorum yapamayız.
Bende sasirtan bu zaten ölçü aleti unit marka şerit led ölçüyorum 3 metresi kaç amper çekiyor diye bakmıştım

Bende de farklı bir markanın pens ampermetresi var. Ampermetrede kademe ayarı yok. Direkt 1000 amper ölçmek için kalibre edilmiş. Sizinde ampermetreniz bu gibi çok yüksek akım ölçmek için ayarlı ise 12 voltta 500 ma yada bir kaç amperi sağlıklı ölçemiyor olabilir.

Pens ampermetre ile dc akım ölçerken akımın pensampermetreye giriş yönü önemlidir.Artı ve eksi kablo hattının durumuna göre ölçüm alamadığınız kabloda pens ampermetreyi 180 derece çevirerek ölçüm yapmayı deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,349
Kullanıcılar
451,820
Son üye
husrev53

Yeni konular

Geri