CPU-Com1h51 ve Nt 21

ben ozel ceviriciden bahsetmiyorum com1h lerde iceride dip swic vardir port un hemen uzerinde 6 veya 8 adet onun 5 incinin on olmasi gerekir

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
ben ozel ceviriciden bahsetmiyorum com1h lerde iceride dip swic vardir port un hemen uzerinde 6 veya 8 adet onun 5 incinin on olmasi gerekir

gezer bey
com1h suanda onumde olmadigi icin onu deneyemiyorum
su an onumde cj1mcpu13 var onada baglanamiyorum ve uzerinde dip sivic yoktur kabloyu dogrulamak icin cj1mcpu13 ile deniyorum

program cx programer 6.10
usb-rs232 cevirici radioshack
rs232 ile plc arasi ise
omron baglanti cizimlerinden
plc-----pc

2-2
3-3
4-8
5-7
9-5

pc taraafi 146 komrulu

amac :
com1hcpu51 , cj1mcpu13 , nt21-st121 cihazlarina baglanmak
programlarin yedeklerini almak degisiklik yapmak

plc ler icin gerekli olan program : cx programer

plcde sifre var ise sadece bazi modellerinkini bulan programin linki
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/omron-şifre-bulucu-program.5044/

nt21 hmi cihazini programlamak icin gerekli olan program ise
Omron NT-Series Support Tool programı...

bu cihazlara baglanabilmek icin
gerekli kablo ise

plc/hmi----------pc
male-----------female
2---------------2
3---------------3
4---------------8
5---------------7
9---------------5

pc tarafinda 1-4-6koprulu

omron kablo semalari ise
https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/4245/

ayrica bu cihazlarda kapaklarin altinda 8li grup dip sivicleri var baglanmak istenildiginde 5numarali dip sivici on konumuna getirmelisiniz

pc nizde com port yok ise buda dizustu oldugunu gosterir
(dizustulerin yenilerinde cogunlukla com port rs232 yani serial port bulunmaz)

usb rs232 cevirici kullanmaniz gerekiyor herhangi bir cevirici oluyor cevirici ile plc veya hmi arasina baglanmak icin de yaptiginiz kabloyu takiyoruz
bilgisayarim sag tiklayin yonetten aygit yoneticisini secin usb-rs232 ceviriciye otomatik olarak atanmis com numarasina bakin ornek com9
sonra cx programinda plc menusu icinde select serial port sekmesine tiklayin com9 olarak belirtin
com9 benim ornegimdir sizde farkli olabilir
cx programinda AUTO ONLINE ikonu olan durbune tikliyoruz onumuze gelen evet hayir penceresinden evet olani seciyoruz ve program pc nize geliyor burdan programi (ladder) istediginiz bir yere kayit ediyorsunuz

butun sorularin cevabini ayri ayri konular icinde buldugumdan dolayi genel olarak anlatip kolaylik olmasini diyer arkadaslara yardim olmasi icin
program linleri arkadaslardan alintidir hepsine tsklr gezer77 ayrica tesekkur ederim yardimlarindan dolayi