CNC'de EVA sünger işlemek!

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Şu tip süngerleri bilirsiniz. Biraz sert oluyorlar. Genellikle çocuk oyuncaklarında kullanılır.

Bu süngerden küçük bir parça keseceğim. 2 bıçaklı 6mm freze ucu kullanacağım. Spindle hızı tahminen 10-15 bin olur diye tahmin ediyorum. Çok hızlı olursa ısınıp malzemeyi eritebilir. İlerleme hızı da mesela 1000 mm/dk olabilir.

Daha önce cnc ile bu malzemeden kesen oldu mu?

EVA-S%C3%9CNGER-MAT-300x240.png

Şu tip süngerleri bilirsiniz. Biraz sert oluyorlar. Genellikle çocuk oyuncaklarında kullanılır.

Bu süngerden küçük bir parça keseceğim. 2 bıçaklı 6mm freze ucu kullanacağım. Spindle hızı tahminen 10-15 bin olur diye tahmin ediyorum. Çok hızlı olursa ısınıp malzemeyi eritebilir. İlerleme hızı da mesela 1000 mm/dk olabilir.

Daha önce cnc ile bu malzemeden kesen oldu mu?

EVA-S%C3%9CNGER-MAT-300x240.png

Pek sert değil sanırım , çok hızlı yüklenilmezse rahat kesilir. Normal orta dansite köpükte denemelerim oldu çoğu uç hatta matkap ucu bile ilerliyor .
Çok hızlı olup eritirse ,zaten sıcak telle kesiyorlar bu tipleri.
6mm firesi çok olur , gerek var mı? -tekrar sıcak tel , incesi makbul olması lazım.

Ben kestim. Bir tık daha yumuşağı. Hani sadece şu siyah renk olanlardan. Uç keskin olsun. 6 lık hss ile girmiştim direk. Hızı hatırlamıyorum. Ama sıkıntı olmamıştı. Toz haline getirmişti keserken.

İlerleme hızı çok yavaş olursa spindle hızından dolayı eriyip yapışma olacaktır. Hızlı ilerleme paso olarakta malzeme kalınlığını tek seferde vermek doğru olur. Tek turda keser çıkar. 2-3 paso da kesecek olursa yine sürtünmeden erime yapışma olur

Malzemenin kalınlığı 26mm olduğu için mecburen 3 seferde keseceğim.

Hımm o zaman yüksek kesme hızıyla denemek lazım

tel ile denesen kesmezmi acaba ısıyı biraz yüksek tututup

Keser ama CNC varken neden o kadar zahmete gireyim!

ne zahmeti yahu u şeklinde bir demir parçasını z eksenine monte edip tel gereceksin (ben bir ara 8 lik tiji tel ısınınınca gevşemesin diye biraz açık u yaparak denemiştim) telin bir ucuna + bir ucuna - 5-12 v verdinmi tamam routerde z hareketi olmayacak. gönderdiğim videoda zaten routera bu şekilde aparat yapmışlar. işleme alanını biraz düşürüyor tabi işleyeceğin parçayı kurtarırmı bilmem

en önemli, kısmı spindle ın bilmem kaçbin devir gürültüsü yok :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şundan yapacağım. İç kısımda görülen 3 tane oyuk var. Bu yüzden olmaz.

hn7072_1-360x270.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri