CNC Router Yardım

bkilinc

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Çok güzel bir paylaşım formu olmuş, emeği geçenlere ve bilgisini paylaşanlara teşekkür ederim.

15 yıl önce ilk Profesyonel anlamda Türkiye'de köpük kesme cihazını (Digisoft) ve yazılımı yapan bir arkadaşınızım. Kalibrasyon, motor, tork, step motor hesaplarıyla uğraşıyorduk bir ara. O zamanın imkanlarıyla Delphi ve C++ yazılımlarıyla cihazın hem mekaniği hemde yazılımı yapmıştım 1 sene de.

Gençtik tabi, gençliğin verdiği azimle sanayi sitesinde ayağınızın altında elektrikli ısıtıcılarla çalışıyorduk.
Proje bittiğinde sağolsun kriz patlak verdi, dolar uçtu bizde projeye destek alamadan rafa koyduk.2 yerde çalışıyor sanırım. Ancak şu anda ilgilenmiyorum bu işle....

Şimdi yazılım işiyle uğraşıyorum, işyerimin altında enişteyle çok güzel bir CNC router cihaz yaptık. 1800x2000 mm ölçülerinde sanırım. Her şeyi tamam motorlarından yazılıma kadar. Kontrol kutusu da hazır. Hatta manuel kullanabiliyorsunuz. Ancak benim bu işe daha fazla zaman ayıracak durumum yok malaesef. Tesi kendi söküğünü dikemez misali...

Mach3 programını satınaldık, ama ben bu işi beceremedim desem gülersiniz sanırım. Çok yoğun bir iş hayatım var, kafamı toparlayıp başına geçemiyorum bir türlü...

Arkadaşlar işi özeti, bu mach3 denen karışık yazılımı bizim cihaz kurulumunu yapacak bir arkadaş arıyorum. Yerimiz Avcılar/Istanbul da. Gerekirse ücreti karşılığında da bu kurulumu yapacak bir arkadaş çıkıp yardımcı olursa çok sevinirim. Metrobüs istasyonundan alabilirim kendisini.

Saygılar
Barış Kılınç.
Cep Numaram :0532 457 76 74

Kimse yok mu yardımcı olacak?
Yani şöyle söyle bir sorunum var, bizim sistemde manuel yaklaştırıp programı çalıştırıyorduk, ancak bunda x ve y ekseni nerede olacak bunu bile bulamadım.

Kalibrasyonu yaptım, ondan sıkıntım yok. Ama malzeme ahşap olursa z hızı nasıl ayarlanır bulamadım. Biz HPGL ile çalışıyorduk, burda Gcode ile çalışıyor, z ekseni de önemli...

O yüzden formu da şimdi alakasız konularla işgal etmek istemem...

Yardımcı olacak arkadaşlara Delphi'de çalışan Digi Soft programının kaynak kodlarını vereceğim...
Köpük kesme makinası yapmak isteyenlere yardımcı olalım bize de.:)

Son düzenleme:
kalibrasyon tamam diyorsanız. tüm eksenler yerine oturmuş. mach3 kurulmuş demektir. ayarlamaya çalıştığınız "z hızı yada işleyeceğiniz malzemenin sertik ve derinliğine göre hızları cam programları ile yapabilirsiniz misal artcam , aspire gibi ; çözemediğiniz konuları foto ve videolarla desteklerseniz daha anlaşılır olur daha cok cevap gelir . kolay gelsin

Abi ayarlar tamamsa bi kaç foto alalım :) Makina gayet güzel ve oldukçada güçlü :) inşllah şöyle bir makina yaparız bizde. Gerçi 1000x800x160 net işleme alanı olan bir makina bana çok bile :)

Geç görülmüş bir başlık.
Anlattığınıza göre son düzlüğü geçmiş finish cızığına 3 adım var/yok durumdasınız.
Uçakcı, Ankara'lı hadi baalım iş size kadar gelmiş bi el atın. @bkilinc 'a

Ne fark ederki. bende İstanbul'daydım:):)
Mach3 tüm dünyada aynı şekilde kullanılıyor. Bu en iyi siz biliyorsunuz. Hepi topu 3-5 kablo neyi nereye bağlayacak nereler aktif tık olacak.
Sıkıntı Cam olayı, hiç anlamam. hoş arkadaş 3 mesaj yazmış onlarıda burada yazmış aktivasyon yok. İnşallah maillerini ontrol ederde bunca emeği zayi olmaz.

Makineyi ben gördüm cok sağlam ve çok güçlü tayvan mali ray kizak işleme alani oldukca geniş akz250 kart nema34 motorlar ve asiri seri çalışan bir makima cok aşırı hızlı :) ve hatvesi5 nasil o kadar hızlı şaşırdım dogrusu .

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri