ceza yemiş miyiz

3.8.0 olan yere sizin sayacın 5.8.0 ı, 5.8.0 yazan yerede sizin syacın 8.8.0 ini yaz.

Böyle bir işlem olmaz.1.8.0 nerede ?

bir form hazırlayıp sayaçtan takip etmeye başladım
1.8.0 değeri 43,50 kWh
5.8.0 değeri 20,17 (%46 sı)
8.8.0 değeri 4,62 (%10,62 si)

edüktiften ceza dayız sanırım bununla ilgili olarak
  1. 5.8.0 değeri fazla ise ayı telafi etmek için ne yapmam gerek (asıl soru)
  2. 8.8.0 değeri fazla olsa idi ne yapmam gerekecekti?
  3. ay sonu tekrar ölçtüm değerler %20 ve %15 ise (normalde normal bir durum) şu anki fazlalığı telafi etmiş mi oluyorum?

Trafonuz kaç kVA ve gerilim seviyesi ne?
Trafo primer gerilimleri kaç volt civarlarında?
sabit kondansatörün kaç kVAr,
akım trafosu oranı ne?
rölen kaç kademe ve marka modeli?
monofaze kademe var mı?
gece tüketim düşük mü?

Trafonuz kaç kVA
1000 kVA
gerilim seviyesi ne
34500/400 gerilim seviyesinden kastınız bu mudur?
sabit kondansatörün kaç kVAr
30 kVAR
Akım trafosu oranı ne
tam bilmiyorum ancak 200/5 olması lazım
rölen kaç kademe ve marka modeli
11 kademe KAEL Var Kombi
monofaze kademe var mı?
sabit kademe dahil 12 kademe ve hepsi trifaze
gece tüketim düşük mü
evet daha ünitler gece çalışmıyor. 6 büyük makinen teki yeni gündüz üretime başladı. Yeni açıldı tesis ve sezona 1 ay sonra girecek sabit kademeyi 10 gündür sürekli açık tutuyorum

en son aldığın, günlük ve hatta varsa saatlik endeksler var ise, onları da yazın.

Ay başındaki endeksi ve şu anki endeksleri de bir yazın.

18 gün boyuncaki aktif tüketimin ne olduğuna bağlı olarak ve önümüzdeki süreçte de benzer tüketim yapacağı öngörülerek,
kapasitif değerin %15'in üzerine çıkmasının önüne geçmek koşuluyla
endüktif reaktif değerin ilerlemesi durdurulabilir.

ve cezai durumun oluşması önlenebilir diyeceğim ama %46'daki bir oranı %20'nin altına çekmek bu vakitten sonra zor olabilir. Helede kapasitif %10 değerindeyken...

ilk defa bugün değer almaya başladım.
ve cezai durumun oluşması önlenebilir diyeceğim ama %46'daki bir oranı %20'nin altına çekmek bu vakitten sonra zor olabilir
ben bu yaptığınız tahmini methodu öğrenmek isterim. ayın sonunda kalan günlerin tamamının değerini bu başlık altında paylaşırım. Şu an sabit kademe açık hatta 1 haftadır açık.
bu on günlük kalan süreyi paylaşacağım. sizden ricam endüktif yüksek ise yapılması gerekeni, kapasitif yüksek ise yapılması gerekeni, monofaze kompanzasyon yok makinelerimiz kapalı iken (sadece aydınlatma ve ısıtıcı çalışıyor iken) yapılması gerekeni
bana izah ederseniz
daha yeniyim bu işlerde ve tesis benim yüzümden cezaya girmekte

Metot şu şekilde. Örnek üzerinden anlatayım.

18 günlük tüketimi;
180 kWh
72 kVAr end. %40 end.
18 kVAr kap. %10 kap.

Şimdi bu tüketime baktığımızda günlük (180/18) 10 kWh aktifin tüketildiği gibi bir sonuç ortaya çıkar.
Ay sonuna kadar aynı şekilde tüketim devam edecek olur ise 30 günlük bir takvimde 12*10=120 kWh daha tüketim olacak ve toplamda ay sonunda tüketim 300 kWh olacaktır.

18. gündeki reaktifin hiç ilerlememesi durumunda yani sistemin endüktif şekilde çalışması önlendiğinde; ay sonunda gerçekleşecek oran;

72/300'den endüktif oran %24 olur.

%40'ı azalttık ancak sınır değer %20'nin altına düşemedik. Peki ay sonunda aktif değerimiz ne olmalı ki, 18. günde %40 olan oranı %20'nin altına düşürebilelim. Ay sonundaki tüketim A ise;

A*19,99/100=72'den, Aktif tüketim, 360 kWh'den yüksek bir değer olmalıdır. Yani örneğimize göre 18 gün boyunca 180 kW tüketen işletme, 12 gün boyunca180 kW daha tüketmelidir ki cezayı kurtarabilecek konuma gelsin.

Bunu yaparken yani 72 kVAr'da endüktifi sabit tutarken, haliyle kapasitif çalışmak zorundasın. Bu örnekte kapasitif değer %10'larda.

Peki 12 günde 180 kWh tüketirsek, endüktifide 72 kVArh'te sabit tutabilirsek, kapasitifimiz kaçı geçmemelidir. ?

360*15/100=54 kVArh'i geçmemelidir.

Son düzenleme:
methodolojinizi çok iyi anladım çok teşekkür ederim.
pratik ile ilgili
1.endüktif ceza mı daha fazla yoksa kapasitif mi?
2. sistemi 72 de tutabilmek koşuluyla dediniz. bunu sabit tutabilmek için sisteme kandansatör mü eklemeliyim? (sabit kondansatör şu anda devrede bu doğru mu şu anki durumumuz için?)
3. sonuç olarak endüktifi azaltmak ya da arttırmak veya kapasitifi azalatmak ya da arttırmak için sadece kondastör ekleme ve çıkartma gibi bir gücümüz var sanırım ancak bunu hangisinde hangisini yapmalıyız onu da tam bilmiyorum

Sabit kondansatörün görevi trafodan kaynaklı olan endüktifliği yok etmek. Dolayısıyla sabit grup hep devrede olmalı ve uygun bir değerde mi değil mi diye sayaçtan alınan endeks sonucuna göre karar verilmelidir. (Genelde Trafo gücünün %3-5 arası denir ama buna göre hareket etmemek gerekir. En iyisi endeksten alınan sonuca göre belirlemektir.)

Şimdi ilk öncelikle faturanın son düzenlendiği tarihteki ve bugünkü endeksi buraya yazınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,231
Son üye
matrix96

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri