CCS C Konfigürasyonu Ayarları Hakkında Bilgiye İhtiyacım Var!

hesap19

Üye
Öncelikle herkese merhaba;
Konfigürasyon ayarlarının ne anlama geldiğini anlayamadım.
Kod:
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT,NOWRT,NODEBUG,NOCPD
Bu şekilde konfigürasyon ayarları var en azından benim bulabildiğim.Bu ayarların ne anlama geldiğini hiç bilmeyen birine öğretiyormuş gibi açıklayabilecek birisi varsa çok iyi olur.
Pic 16f628a kullanıcam harici osilatör kullanmıcam.Dahihili osilatö kullanıcam.Hangi komutu kullanıcam bilmiyorum.Yani sadece bunu öğrenmek için değil tamamını öğrenirsem çok iyi olur.

XT. HS ve INTRC_IO: Bunlar mikrokontrollerin kristal hızlarını belirtir
kullanılacak kiristal 10 mhz ve üzeri ise HS ( yani yüksek hızlı ), 10 veya alt hızda ise XT düşük hız demek; INTRC_IO ise dahili kristali kullanmak istediğini belirtir

Öncelikle komutların arkalarında olan NO , o komutun pasif durumda oldugunu belirtir.

NOWDT : Bekçi köpeği demek, bu komut olası kitlenmelerde programa reset attırıp yeniden başlamasını sağlar, NOWDT dersen bu komut kapalı,WDT dersen komut aktif demektir

PROTECT: Kod koruma, mikrokontrollerin içine yükleyeceğin kodlar kopyalananaz demek, NOPROTECT ise kodlar geriye okunup kopyalanabilir demek

NOBROWNOUT: Düşük gerilimle program reset, bu özellik gerilim seviyesi belli bir değerin altına düştüyünde , mikrokontrollerin reset atmasıdır, genelde NOBROWNOUT modunda tutulur , eyer BROWNOUT olarak kullanılırsa, ani geilim dalgalanmalarında sistem sürekli resetlenir

NOLVP: Düşük gelimle program yükleme kapalı demek, buda 2.5v seviyelerinde de program yüklenebilsin diye yapılmış fakat en sağlıklısı 5v seviyeleri oldugundan , bu özellikde genel olarak kapalı durumda tutulur.

NOPUT: Zamanlayıcılar kapalı demek , yani timer olarak geçen zaman döngülerini kullanmayacagını belirtirsin

NOWRT: Program hafızasına, programlayıcı üzerinde yazmaya karşı koruma yok demek

NODEBUG: Programlayıcı ile mikrokontrollerin kablo bağlantısı yardımıyla direk program akışının izlenmesine izin verilmediğini belirtir

NOCPD: Mikrokontrollerin dahili eeprom hafızasındaki bilgileri koruma modu kapalı demek, buradaki bilgiler gerektiğinde programlayıcı ilede okunabilir demek

Kuylus Kaya beye çok teşekkür ederim.Sosyal medya diyim reklam olmasın soruma güzel bir yanıt vermiş.

Ek olarak eklenecek bir şey varsa ve ya eksik olan tamamlarsanız sevinirim farklı bir yerden bu bilgiye ulaştım ve paylaştım zor durumda kalmıştım bu cevap hızır gibi yetişti İnşallah başkalarıda faydalanır.

CCS C programının kurulu olduğu dizinde fuses.txt adında bir dosya var. O dosyada hangi komut ne işe yarıyor ingilizce tanımı mevcut.

CCS C programının kurulu olduğu dizinde fuses.txt adında bir dosya var. O dosyada hangi komut ne işe yarıyor ingilizce tanımı mevcut.
Evet öyle birşeyi help bölümünden de ulaşabileceğim söylendi ama ingilizcem hiç yok çeviride tam doğru sonuç vermeyebiliyor sıkıntı.

Bi ara çevirip açıklamalarıyla paylaşmak için dosyayı yedeğe almıştım öylece kaldı. İş sebebiyle hiç bir şeyle ilgilenemiyorum. Boş bir zamanım olunca biraz üzerinde çalışacağım. Türkçe kaynaklar çok yetersiz. Herkes bir ucundan tutsa böyle kaynak sıkıntısı olmaz.

Bi ara çevirip açıklamalarıyla paylaşmak için dosyayı yedeğe almıştım öylece kaldı. İş sebebiyle hiç bir şeyle ilgilenemiyorum. Boş bir zamanım olunca biraz üzerinde çalışacağım. Türkçe kaynaklar çok yetersiz. Herkes bir ucundan tutsa böyle kaynak sıkıntısı olmaz.
İngilizce çok önemli dil heryerde sorun çıkartıyor.Birde dedğiniz gibi bu ayarlar büyük önem taşıyor keil bu konuları dahada çok derinlemesine işliyor.Arm programlamaya merak salmıştım onunda hakkında türkçe kaynak yok denebilecek kadar az.Kaynak konusunda ccsc biraz daha iyi.

Serdar Çiçeğin CCS C ile PIC programlama adında kitabı var tavsiye ederim. Açıklamalı örnekler mevcut. Çok faydası olur

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri