C İle MCU Programlamadan, Bilgisayar Programı Kodlamaya Geçiş

Furkan ben bu saydığın programlama dillerinin hemen hepsiyle program yazdım.

O yüzden burada amacını belirtmelisin. Programlamanın çok farklı dalları var.

Örneğin amacın sistem programlama mı yapmak? Sistem programlama derken donanımla haberleşmek, gömülü sistemler ve sürücüler yazmak, kısacası üzerinde çalıştığı donanımın son damla performansını kullanacak bir uygulama mı yazmak istiyorsun. Örneğin bir işletim sistemi.

Ya da grafik, oyun programlama mı öğrenmek istiyorsun.

Yoksa senin gösterdiğin basit program tüm bu dillerde yazılabilir.

Ama bahsettiğim gibi kaliteli C ve C++ kitaplarından benim bildiğim Türkçe'ye çevrilen yok. Ama D kitabı ücretsiz hem de Türkçe.

O yüzden hangi dili seçersen seç önerim ilkönce dilin kendini çok iyi öğren. (Senin siyah beyaz ekran diye bahsettiğin kısım) Sonra o dili doğru öğreten kitaplardan öğrenmeye çalış.

Ben seri potru denedim. Onuda virtual olarak, ama paralel portu denemedi.
internette yapanları gördüm.

Dil öğrenme konusunda ise önce c dilini bildiğinizi varsayıyorum.
Qt de c++ ile yapacağın uygulamalar neticede c++ belli bir derecede kullanacaksınız.
C dili bilen birisi için sınıfları belli başlı konuları bilmek yetreli olacak konusundayım(Tabii uygulamalar textboxa yazı yaz, oku gibisinden ise)

Artı olarak Qt ide pyhton ile yazabiliyorsun vede qt yi kurunca göreceksin orada güzel example lar var. Kodu okuyup anlayabilirsin.
Eğer c++ veya bir dili tam öğrenim sonra uygulama yapım dersen işin içinden çıkamazsın vede sabrın kalmaz.

Mesela c++ ta ve her program da ilk yazılan kod:

#include <iostream>

int main()
{
std::cout << "Hello World! " << std::endl;

return 0;
}

Programlamaya girdiğinizde ilk bu örneği yaparsınız fakat zıtlığa bakın ki bu örneği anlamanız için belli konuları bilmeniz gerekiyor.
Aslında altta bayağı bir mekanizma çalışıyor. Ama neticede bu işe bir yerden girmeniz gerekiyor.
Önemli olan burda siz bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsunuz yoksa basit uygulamalar yazmak için mi?

Dil seçimi konusunda ben c ve c++ da uygulama yaptım, yapıyorum.
D dilini duydum, ama nedense hiç ihtimal vermedim. Neticede 1970 den 1980 lerden bu yana kod birikimi var. Bunu aşmak kolay değil.
C bilen birisi için embedded işler ve diğer masaüstü programlarıda yanına katınca Qt platformu yeter diye düşünüyorum. Ayrıca
Not istersen internette c++ için Necati Ergin hocanın pdf ini bulabilirsin.

Not bu sitede dillerin kullanım oranlarını gösteriyor bilgi vermesi amacıyla
TIOBE Software: The Coding Standards Company

Kullanım alanım otomasyon ve endüstri olucaktır muhtemelen yoğunlukla, normal basit algoritmalar dışında mesela cam programlarıyla çalışmam muhtemel ilerde. Veya yaptığım karta serial üzerinden kod gönderecek tarzda programlar yazmak isteyebilirim. Cam programları, plclerin Os ları, g code işleyen yazılımlar falan hangi dillerle yazılıyor?

Hangi diller hangi alanlarda kullaniliyor daha dogrusu, mesela arm tabanli bi sistemi tamami kendi yazimim bi g-code okuyucu, eksen kontrolcusune cevirmek istersem hangi dil? Diger seyler icin hangi dil?

Ve mumkunse kaynaklarda Turkce ye takilmayalim. Yabanci kaynaklar daha iyi oluyor genelde, ingilizcem de fena degildir, daha hizli, kalici ve iyi egitimler oluyo yabanci kaynakli..

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Cad cam programları genelde c++ ile gelistiriliyor.
Cam programı gelistirmek dxf stl iges gibi standart dosya formatlarını okuyup çizdirmeniz gerekecek. Cam kısmında ise geometri, tranmorfasyon, numerik analiz, carpma kontrolü gibi konular var kolay is degil :) ama yapılabilir.

G kod isleyen derken anladıgım kadarı kontrol unitesinden bahsettiniz. sinumerik 840 d de linux tabanlı bir isletim sistemi var(yanlisda olabilir program acilirken ekranda linux yazısını gördüm) yani konu yine c ve c++ a geliyor

Sinumerik 840d nin yani sira windows tabanli yazilimlarla da yapmayi dusunuyorum aslinda benim kontrol kartimla haberlesip motion controle cevirecek basit bi kart.

Konu anlasilmistir, ben dogru dili secmisim ayni yoldan devam etmeliyim. C++ dan devam. Cam yazilimlarinin ne kadar komplike oldugunu tahmin edebiliyorum :)

Internette acik kaynakli cam yazilimi kodlari var mi? Bi bakip genel mantigi gormek istiyorum.

Konuyla ilgili degil ama robot kol, 6 eksen cnc gibi komplike sistemleri bi arada kodlayip beraber calismalarini saglayacak kapsamli bi cam programi ne var piyasada? Muhtemelen o yazilim pahali olacaktir onun yaninda alternatif dusuk ucretli veya free bi programda onerebilir misiniz? 5-6 eksen makina icin kod uretmesi gerekiyor...

Paylasim ve yardimlariniz icin tesekkurler, iyi forumlar...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Sinumerik 840d nin yani sira windows tabanli yazilimlarla da yapmayi dusunuyorum aslinda benim kontrol kartimla haberlesip motion controle cevirecek basit bi kart.
Burayı tam anlayamadım. Kartın g kodunu alıp motorlara direk sinyal çıktısımı verecek? Aslında alt sistemi ben bilmiyorum. Yani sistemde en son motor var motordan önce sürücü var, sürücüden önce kontrol paneli var. Dediğim gibi burayı tam bilmiyorum, bilenler açıklarsa sevinirim.

Internette acik kaynakli cam yazilimi kodlari var mi? Bi bakip genel mantigi gormek istiyorum.
opencascade vardı. Birde Linuxcnc vardı. Hiçbirine bakmadım.

Konuyla ilgili degil ama robot kol, 6 eksen cnc gibi komplike sistemleri bi arada kodlayip beraber calismalarini saglayacak kapsamli bi cam programi ne var piyasada? Muhtemelen o yazilim pahali olacaktir onun yaninda alternatif dusuk ucretli veya free bi programda onerebilir misiniz? 5-6 eksen makina icin kod uretmesi gerekiyor...

Bu konuyla ilgili açıkcası bilgim yok, Bir cnc yi cam yazılımıyla kontrol ediyorsun ama Robotda tam olarak nasıl oluyor, kafama takılan bazı konular var.
Neticede robot eksenlerinde de motor var ama, okuldayken hatırlıyorum. Bir pozisyon için robot farklı şekillerde aynı pozisyonda olabilir. Bunu nasıl çözüyor.
Neyse forumda bilen arkadaşlar vardır herhalde.

Kolay Gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,351
Kullanıcılar
450,205
Son üye
ahmtmtlu

Yeni konular

Geri