busbar sistemi

arkadaşlar büyük bir avm işi yapıoruz...busbar sistemi var...busbarlar eae olacak...benim sorum busbar döşenirken püf noktaları nelerdir...mesela askı elemanları tam terazide gitmeli... yamukluk olur ise ne olur....iletkenlerde alüminyum olacakmış......gerilim düşümü bakıra göre ne kadar olur........ayrıntılı bilgisi ve bizzat yapıp işletmeye almış arkadaşlar yardımınızı bekliorum...ii akşamlar..

ben tekstil fabrıkasına uyguladım
kucuk ebattaydı ama dıkkatli edilmesi gereken hususlar:
--askı elemanları tamamen terazide gitmeli
--gerilim düşümünü busbar larda nasıl olur onun detayı projede yokmu? onu hesaplatmak lazım
--benden tavsiyesi busbarları ekleyerek asmalısınız
--yamuk olması durumnda dıger busbar ı eklemeyi yapmanız cok zor olur ayrıca tehlkıkelı olur tam akleyemezsınız
--çıkış şalter yerlerini önceden belierlemeniz lazım
kolaygelsın

busbar sistemlerinde en onemlı nokta ek noktalarının tork anahtarı ile istenılen kuvvette sıkılması,terazide olması,busbar gucune uygun şalter konması,askıların 1,70 m ara ile takılması vede çıkış kutularını tam oturup oturmadıgına dikkat edilmesi gerekmektedir.:D

öncelikle uygulam alanına göre ölçüler alınır trazi olayı çok hassastır 40m ye kadar ip terazisi uygulana bilir uygun şekilde askı tijleri kesilir hazırlanır askı tij leri kesimden sonra uçları somun kolay takılsın diye yuvarlanır
askı tijleri monte edildikten sonra askı profilleri bantın her iki baş noktalarına yer düzse yerden tavan düzse tavandan ölçü alınarak monte edilir
sonrasında her iki başa monte edilen askı profilnde yine ip terazi yöntemini uygulayarak
ortadaki tij lerin askı profilleri monte edilir
sonra yine her iki baştaki askı profillerden uygun kenar ölçüsü alınarak her iki başa basbar tutucu klips monte edilir yine bu her iki baştaki monte ettiğimiz klipslere göre ip ile hiza alınır ve ortadaki profillere ip hizasında basbar tutan klips ler monte edilir ewet askı elmanlarının montajı bitti.

gelelim busbara
busbarlar bildimiz gibi boy halindedir daha önce monte ettğimiz klipslere busbarı boy boy monte ederiz ekleme vidalarını çok aşırı olmamak kaydıyla sıkar ve ek kapaklarını takarız sonrasında enerji giriş fişleri monte edilir .
ve alıcı çıkış fişleri alıcılar monofaze ise uygun bir faz dağılımı yaparak alıcıların fişlerini takarız.

eğer basbar sisteminde yaptığın bantın kolon veya duvar dan sallanmamak için destek alacağı bi durum yok ise belirli aralıklarda çapraz tij yöntemini uygulayıp çapraz monte ettiğimiz tijleri askı profiline monte ederiz bu şekilde bant taki sallanmayı engellemiş oluruz.

alaminyum iletkendeki gerilim düşümü hesabını iletkenin kesiti ve mesafe bilgisi olmadan hesaplayamayız ayrıca bunu busbar tedarik çindende öğrene bilirsin eae firması o konularda teknik destek veriyor.

Merhaba arkadaşlar,

Hatalı montaj olası bir yangının başlangıç sebebi olabilir mi ?
İşletmedeki hav dolayısıyla yangın riskini azaltmak için busbar tesisatta nelere dikkat edilmesi gerekiyor ?

Teşekkürler.

dostum eaenin kx serisi bence yanlış ni üretim iletken kesitleri çok düşük lg nin kopyasını yapmışlar fakat onların kesitlerinden çok daha düşük kullanmışlar kb serisini kullanmanı tavsiye ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri