burda neden proteus hata veriyor?

teşekkür ederim dediklerinizi uygulayacağım.

Gücenmece yok ! teknik açıdan değerlendir .

Saçmasalak bir devre.

Logic kapıların hangisi nasıl kullanılır ?
Çalışma gerilimleri ne kadardır ?
Kapılar nasıl 1-0 yapılır ?
7447 nedir nasıl çalışır ?
Display nasıl çalışır ne kadar akım çeker kaç Volt ile çalışır ?

Yani proteus tan önce elektronik bilgilerinizi yoklamalısınız.
Yukarıdaki 5 satır anahtar soruların olsun.

Çizdiğin devre çalışsa bile sadece " 7 " gösterir , neden ?

Bunlardan sonra devre nasıl çizilir neden düzenli olmalıdır ... gibi şeylerin üzerinde düşünebilirsin.
Son olarak da proteus'u öğrenebilirsin.

https://www.kontrolkalemi.net/drive/s/pBompXC34neOdV9fxrVKBe5f873FOj
Hakkı.rar

https://www.kontrolkalemi.net/drive/s/cujgY1q8DUmDfWys1g0yBvBGIrJ6F5
PR_Anlatımlar.rar

şöyle söyleyim bu devreyi bu şekilde oluşturmak zorundayım bu bir.bahsettiğiniz sorulara gelicek olursak nerdeyse hepsinin cevabını biliyorum ve devre gayet istediğim gibi çalışıyor şu anda son eklediklerimden sonra 0 ve 8 gösteriyor istediğim gibi ancak ben düzgün çalışmasına rağmen birkaç yerde mantık hatası var bunları düzeltmek için uğraşıyorum tavsiyeleriniz için teşekkürler.

burda muxun boş çıkışları neden kırmızı yanıyor bir de anot display 5 voltta çalışmasına rağmen bu nasıl 9 v a yakın bir değerde çalışıyor,bir de ledler 2v 10m a çalışmasına rağmen burda o değerler sağlanmadığı halde çalışıyor bir türlü anlayamadım.yardım edebilicek var mı devre şeması bu

Ekli dosyalar

• şema 3.zip
    17 KB · Görüntüleme: 8
Hepsinin cevabını bildiğini sanmıyorum , o yüzden uyarıyorum.

Logic kapı girişlerinde polarite , yapmaya çalıştığın şekilde değiştirilmez.
Ayrıca @bayro nun şemasıda da o kısım yanlış , eksiye de artıya da aynı değerde dirençle bağlı , butonlara basınca orta değerde potansiyele gelir yani 9/2 = 4.5 V yani logic 1-0 olmaz ! , kaldı ki 7408 5 Volt ile beslenir !!! demek ki gerilim regülatörü kullanman gerekir.

2iie99v.png

Bu şekilde olursa pull down denir dirençler artıya butonlar eksiye bağlanırsa pull up denir , gerçi biliyorsundur ama hatırlatayım dedim.

Seni uyardılar 330 Ohm gibi direnç kullan diye.
Hemde her segment de kullanman gerekir , çünkü çıkışların her birinin 5 Volt seviyesinde olduğunu bilmen gerekirdi.

Proteus bazı hatalara aldırış etmez.
Beni kurcalayacak olan bu kadarını biliyordur diye düşünür.

Ek :
Sonuçta devre çalışırsa display de ne gösterecek ne bekliyorsun ? yani devre çalışınca ne yapacak ?

Hangi okulun ödevi bu ?

proteusun altyapsını bilmiyorum onun istediği düzeyde elektronik bilgimin olduğunu da sanmıyorum bu işlerde yeniyim.lojik kapıların geneli 5vla çalışıyor evet teorik olarak bu bilgiye sahibim ama bunu nasıl sağlarım konusunda tıkanıyorum.polaritenin bu şekilde verilmiceğini söylediniz ben bir şekilde pilden ve butonlardan polarite vermeliyim.pilin artı ucu 1 eksi ucu 0 polaritesi olarak kullanılabilir diye düşündüm bilmiyorum.devreme baktığımda az çok ne elde etmeye çalıştığımı anlamışsınızdır.bu polariteyi sağlamam yönünde ve gerekli gerilimleri sağlamam yönündeki tavsiyeleriniz var mı?tavsiyeleriniz için şimdiden canı gönülden teşekkürler

Benim yakınımda olsa idin 5 Volt ile çalıştığını bildiğin bir şeye bile bile 9 verdin diye sopayı yerdin.

Gerilim regülatörü duymadın mı ?
7805 mesela :

https://www.google.com.tr/search?q=...fe_rd=cr&ei=kctNVb6INbGz8weMiYCwDQ&gws_rd=ssl

Devreye bakınca senin gönlünden geçenin butonlarla display de 0 dan 9 a kadar saydırmak istediğin kehanetinde bulunabilirdim ama saymayacağını yukarıda yazdım ve o chip i nasıl kullanman gerektiğini öğren diye uyardım ama biliyorum dedin.
Bildiğine göre bana artık söz düşmez.

Dur aklını iyice karıştırayım .
2 buton yerine tek butonla bile olurdu .. :rolleyes:

-------

Neyse bir sürü laf ettim kızmadın teşekkür ederim.
Bedelini ödemem lazım.
İlla 9 Volt ile çalışacaksan , gerilim regülatörü kullanmayacaksan , 40xxx serisi kullan.
Onlar 15V ye kadar çalışır.

Şemayı ve farkları iyi incele :
mesela , common anot mu cathode mu ? neden ?

2lm1e76.png

Sorgular daha doğrusu doğru sorular sonuca götüren en kısa ve sağlam yoldur !

neden 9v kullandım çünkü ben bunu gerçek hayatta da uygulucam ve 5v pil yok malesef piyasada.onun dışında 0 dan 9 a saydırmak istemiyorum yeşil led yandığında 0 olacak kırmızı led yandığında 8 olacak şekilde tasarlamak istiyorum.common anode ta bildiğim kadarıyla ortak anot var ucunu vcc ye bağlıyoruz. kırmızı ledler var 2v 10 m a de çalışan common kathode da ise ortak katot var onu da gnd ye bağlıyoruz.display hakkındaki bilgilerim bununla sınırlı.yorumlarınız hakkında gücenmyorum ve kızmıyorum aksine çok faydalı buluyorum.İfade etme şekliniz biraz sert ama ben buna bardağın dolu tarafından bakıyorum belki bu tarz bir üslupla söylemeseydiniz söylediklerinizi daha çabuk unutucaktım.değerli yorumlarınız için teşekkürler bilgiye tavsiyeye ve eleştiriye açığım her zaman.:)

Sadece 0 ve 8 yanacaksa 2 and ( ve çıkışında 1 transistor- belki gerekmez ) ile doğrudan display sürebilirsin !
7447 gibi bir şeye , ihtiyaç yok.

7447 yi kullanmam gerekiyor malzemeleri ben seçemiyorum verilen malzemelere göre oluşturuyorum 7447 kullanmam zorunlu

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri