bu tork hesabı doğrumudur?

merhaba
bir makinada kullanılmak üzere bir step motor almayı düşünüyorum ama bilindiği üzere step motorlar tork değerleri ile sınıflandırılıyor ben ihtiyacım olan tork değerini hesaplayacak mühendislik bilgisine sahip olmadığım için deneme yanılma yolu ile 0,25Kw asenkron motor ile yükü hareket ettirebiliyorum bu durumda asenkron motorun milindeki tork u hesaplamayı düşündüm
motorun etiket değerleri:
v:220-380 A:1,5-0,87 w:0,25 cos Q:0.71
motor elektriksel gücü=1.73*u*ı*cosQ ise
motor elektriksel gücü=1.73*380*0.87*0.71
motor elektriksel gücü=406 watt buldum

buradan P=m*w formülünden m=P\w frmülünü çıkardım
w=açısal hız=2pi*1380\60 sn
w=2*3,14*23
w=144,44

m=406\144.4
m=2.8 Nm sonucuna ulaştım bu hesap dogrumudur bi yanlışlık yaptıysam yardımcı olurmusunuz?

NOT:bu formüllerin hepsini kontrolkalemi.com dan buldum emeği gecen arkadaşlarıma teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
P=m*w formülün doğru fakat kardeş, açısal hızı hesaplarken birşeyi gözden kaçırmışın sanırım. Açısal hız formülünde n değil, (Ns) , yani senkron hız olcak. n=60*f / p formülünden senkron hızını bulabilirsin.

p -> kutup sayısı.

f -> frekans

M= motor gÜcÜ (kw) cİnsİnden * 9550 (sabİt sayi) / motor devrİ (etİket devrİ)

bunun sonucuda m= 2.80 nm eder en kolay bÖyle hesaplarsiniz

İyİ ÇaliŞmalar.

chernomore ' Alıntı:

açısal hız formülündeki, devir sayısı senkron devir sayısıdır, etiket değerindeki değil.

Yaptığın aslında doğru, ama güç değerin belli iken (250 W), tekrar gereksiz yere güç hesabı yapmışsın
P=T.W, w=2*pi*n/60, n=devir/dak=rotor hızı

250/(2*pi*1380/60)=T=1.7 N*m

chernomore ' Alıntı:

bunun sonucuda m= 2.80 nm eder en kolay bÖyle hesaplarsiniz

İyİ ÇaliŞmalar.

En kısa çözüm budur arkadaşlar!!

Step motorların torku, hızına göre de değişir. En yüksek torka, motor hareket etmiyorken ulaşır, devir arttıkca da tork değeri düşer. Örneğin servo motorlarda, devir ile birlikte tork düşmez; en düşük ve en yüksek devrinde de aynı torku verebilir.

Bu nedenle motor seçerken bu konuya da dikkat etmen gerekiyor. Genellikle step motorlarda, tutma torku belirtilir. Devir arttıkça bu tokun düşeceğini göz önüne almak lazım.

Arkadaşlar bu hesap doğru ama sadec teorik olarak,sonuç =1,73 çıkar ancak size nacizhane tecrübelerimi aktarmak isterim hiçbir zaman teorik sonuca bakılarak torka göre motor seçilmez.bunun toleransı vardır.
Bu motor ancak 1 Nm lik bir torku sürebilir ancak.
Size en güzel bilgi hazinesini hemen vereyim madur olmayın,herkesin fikrini söylemesi bu isteyi güzel kılıyor ama doğru 1 tanedir,bunu unutmayın.Cevap verirken konu hakkında mutlak bilgisi olanlar versin ki yanıltmasın yardıma ihtiyacı olan kişiyi.
Hemen şu bilginin adresini vereyim;
http://okuyancoban.tripod.com/gtdsay.htm
bu sitede torka göre motor devir güç
motor gücüne göre tork tüm hesaplamaları otomatik olarak elde edeceğiniz süper bir hesap makinesi var.Herkese faydalı olması dileğiyle.

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri