bu fatura neden bu kadar fazla

komikleşme m-usta-fa. Güç faktörü cos fi 'dir tabiki.!
Üniversitelerin elektrik, elektrik-elektronik mühendisliği bölümlerinde gösterilen tüm derslerde de bu şekildedir. Piyasa ağzı değildir.

m-usta-fa üretilen aktif sayaçların reaktif güçü hesapladıklarına dair elimde şematik bilgiler yok. Bunu bize bi hocamız aktarmıştı. Şu bi gerçek 1 fabrikada tüketilen reaktif güç ile 100 konut veya işyerinde tüketilen reaktif güç eşittir. Bu durumu fabrika sayısı ve konut + işyeri sayısı ile oranlarsak yarı yarıya'dır. Sonuç olarak reaktif güç bedeli fabrikalardan alınıyorsa meskenlerden de alınmalı ki alınıyor da.. bunu sadece halk bilmiyor..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Şimdi tedaş'ın uygulamasına göz atalım..

Ne diyor; sanayi kuruluşları reaktif güç bedeli öder. Ama sistemi kompanze ederse bundan kurtulur. Aslında %100 kompanze mümkün değil. Bi şekilde yine öder ama çok az öder. Burda amaç enerji nakil hatlarında verim kaybına yol açan reaktif akımın santraldenn çekilmesini önlemek. Tabi sanayi kuruluşları sermaye şirketleridir ve çektikleri reaktif güç ile orantılı bu kompanze sistemi kurduklarında hem tedaş kazanmış olacak hem de sanayi kuruluşu ve sonuç olarak ülke kazanacak.

Meskenler ise reaktif güç bedeli ödemez diyor tedaş. Şimdi burdaki ödemez aslında nihai ödemez anlamında değildir. Reaktif güç bedeli hesaplanmaz (ayrı ayrı) anlamındadır. Miktar çok küçük olduğu için aktif güç'e eklenir.. Örneklersek 50 Tl 'lik faturada bu reaktif güç bedeli nerdeyse 3-5 TL arasıdır.

TEDAŞ meskenlere de kompanzasyon sistemi zorunluluğu getirse ki böyle uygulama düşünülüyor aslında (çünkü teknolojinin ilerlemesi elektronik cihazların çok sayıda kullanılması reaktif güç tüketimini artırmıştır...) Meskenler bunun altından kalkamaz. Bu nedenle meskenlere böyle bir uygulama yapılmıyor. Bu yüzden de aktif ve reaktif güç'ü ayrı ayrı hesaplayan sayaçlar da istenmiyor!!

Türkiye'de 10 milyon mesken sayısı varsa 100 bin adet fabrika vb merkezler vardır. 10 milyon mesken'den kompanze sistem yerine 100 bin adet fabrika vb merkezlerden kompanze istenmesi daha kolay ve daha akılcıdır. Üstelik bu merkezler sermaye gruplarıdır ve altından kolaylıkla kalkabilir.
Durum tamamen bundan ibarettir.

___

Konutlarda kullanılan reaktif güç miktarı çok çok azdır. Oysa sanayii'de bu o kadar fazladır ki neredeyse yarı yarıya denk gelir.
Bu yüzden endüktif sayaç konutlarda kullanılır fakat kapasitif yükler de hesaplanır ama bunu bi çok kimse bilmez.

Kapasitif sayaç ise sanayii'lerde kullanılıyor. Kullanılma zorunluluğu işletmelerin kompanzasyon sistemlerini kendileri kurması için caydırıcı bir sebep olmaktan başka bir şey değil!
Aslında tedaş reaktif güç bedelinden para kazanmak istemiyor. Hatta reaktif güç bedeli enerji nakil sistemlerde verimliliği düşürdüğü için işletmeye yıpranma açısından zarar veriyor.

Başka şekilde örneklersek;
iki işletme düşünelim. Aktif güçleri ikisininki de eşit. Ama bu iki işletlemenin şebekeden çektikleri reaktif güç tamamen değişik olabilir. Eğer bu iki işletme kompanzasyon sistemi kurmazlar ve aktif sayaç kullansalar haksızlık olmaz mıydı? Sonuçta iki işletme aynı aktif güçü çekmelerine rağmen biri diğerinden daha fazla sanal akım çekip şebekeyi yoracak!

Burada hatlar karışmış biraz::) Kapasitif ve endüktif sayaç diye bişey yok.
Sanayilerde aktif + reaktif sayaç konutlarda aktif sayaç kullanılır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
...
Meskenler ise reaktif güç bedeli ödemez diyor tedaş. Şimdi burdaki ödemez aslında nihai ödemez anlamında değildir. Reaktif güç bedeli hesaplanmaz (ayrı ayrı) anlamındadır. Miktar çok küçük olduğu için aktif güç'e eklenir.. Örneklersek 50 Tl 'lik faturada bu reaktif güç bedeli nerdeyse 3-5 TL arasıdır.
...

Hesaplanmayan bir birim ücretlendirilemez. Ama demek istediğiniz şu ise hemfikiriz:
Tedaş, mesken abonelerinin elektrik birim fiyatını, reaktif güçlerini de göz önünde bulundurarak yüksek tutmaktadır.

komikleşme m-usta-fa. Güç faktörü cos fi 'dir tabiki.!
Üniversitelerin elektrik, elektrik-elektronik mühendisliği bölümlerinde gösterilen tüm derslerde de bu şekildedir. Piyasa ağzı değildir.

m-usta-fa üretilen aktif sayaçların reaktif güçü hesapladıklarına dair elimde şematik bilgiler yok. Bunu bize bi hocamız aktarmıştı. Şu bi gerçek 1 fabrikada tüketilen reaktif güç ile 100 konut veya işyerinde tüketilen reaktif güç eşittir. Bu durumu fabrika sayısı ve konut + işyeri sayısı ile oranlarsak yarı yarıya'dır. Sonuç olarak reaktif güç bedeli fabrikalardan alınıyorsa meskenlerden de alınmalı ki alınıyor da.. bunu sadece halk bilmiyor..
sayın engineer29 ,
insanları aşağılar tarzda konuşmanıza kibirlenmenize karşı , kibarlığımı daha ne kadar muhafaza edebileceğimi bilmiyorum.
Bilmiyorsunuz , bilmediğinizi de bilmiyorsunuz. Bakınız cosinüsfi ile power factor arasındaki farkı anlatan bir yüksek mühendis , emo nun sitesinde bir sunum hazırlamış.
http://www.emo.org.tr/ekler/c0303ffb193bd5e_ek.pdf

Bu linki dikkatlice okursanız , belki işin doğrusunu öğrenirsiniz.
Gelelim ev tipi abonelerin reaktif güç bedeli ödeyişine.Bu konuda bir kaynak gösterebilir misiniz?İlmi bir açıklama getirebilir misiniz? Siz hala piyasada satılan enerji tasarruf cihazlarının , gerçekten de enerji tasarrufu yaptırdığını sanıyorsunuz , aktif sayaçların reaktif gücü kaydettiğini sanıyorsunuz.Bir de insanlara mühendis olmayan anlamaz falan gibi ithamlarda bulunuyorsunuz.Nereden biliyorsunuz anlamayacaklarını? Asıl anlamayan sizsiniz. Anlamadığınızı da kabullenmek istemiyorsunuz. Bir de manyetizmadan bahsediyorsunuz.Bırakın literatürü ya da bilimsel yazıları okumayı , forumda bir araştırma yapsanız dahi yeterdi bunu anlayabilmeniz için.
Evet üniversitelerin mühendislik fakultelerinde insanlara hitap tarzını , adab-ı muhaşeret kanunlarını öğretmelerini beklemiyorum.İlkokulda da mı öğretmediler bunu size.
Arkadaşımız bir yorum yapıyor, sizin verdiğiniz cevap " kafayı çalıştırırsanız , googlede araştırma yaparsınız, enerji tasarruf cihazlarını görürsünüz falan filan diyorsunuz.Ben size bir doğrudan bahsediyorum , siz komikleşme diyerek , komik duruma düşüyorsunuz.Elinize hiç enerji analizörü aldınız mı bilmiyorum ama , aldıysanız orada bile cosinüsfi ile PF nin farklı olduğunu görebilirdiniz. Ben harmonikli çalışan bir yerde görevli olduğumdan , her zaman görüyorum.Cosfi miz 1 fakat PF miz 0,95 .Neyse ya.

sayın engineer29 ,
insanları aşağılar tarzda konuşmanıza kibirlenmenize karşı , kibarlığımı daha ne kadar muhafaza edebileceğimi bilmiyorum.
Bilmiyorsunuz , bilmediğinizi de bilmiyorsunuz. Bakınız cosinüsfi ile power factor arasındaki farkı anlatan bir yüksek mühendis , emo nun sitesinde bir sunum hazırlamış.
http://www.emo.org.tr/ekler/c0303ffb193bd5e_ek.pdf

Bu linki dikkatlice okursanız , belki işin doğrusunu öğrenirsiniz.
Gelelim ev tipi abonelerin reaktif güç bedeli ödeyişine.Bu konuda bir kaynak gösterebilir misiniz?İlmi bir açıklama getirebilir misiniz? Siz hala piyasada satılan enerji tasarruf cihazlarının , gerçekten de enerji tasarrufu yaptırdığını sanıyorsunuz , aktif sayaçların reaktif gücü kaydettiğini sanıyorsunuz.Bir de insanlara mühendis olmayan anlamaz falan gibi ithamlarda bulunuyorsunuz.Nereden biliyorsunuz anlamayacaklarını? Asıl anlamayan sizsiniz. Anlamadığınızı da kabullenmek istemiyorsunuz. Bir de manyetizmadan bahsediyorsunuz.Bırakın literatürü ya da bilimsel yazıları okumayı , forumda bir araştırma yapsanız dahi yeterdi bunu anlayabilmeniz için.
Evet üniversitelerin mühendislik fakultelerinde insanlara hitap tarzını , adab-ı muhaşeret kanunlarını öğretmelerini beklemiyorum.İlkokulda da mı öğretmediler bunu size.
Arkadaşımız bir yorum yapıyor, sizin verdiğiniz cevap " kafayı çalıştırırsanız , googlede araştırma yaparsınız, enerji tasarruf cihazlarını görürsünüz falan filan diyorsunuz.Ben size bir doğrudan bahsediyorum , siz komikleşme diyerek , komik duruma düşüyorsunuz.Elinize hiç enerji analizörü aldınız mı bilmiyorum ama , aldıysanız orada bile cosinüsfi ile PF nin farklı olduğunu görebilirdiniz. Ben harmonikli çalışan bir yerde görevli olduğumdan , her zaman görüyorum.Cosfi miz 1 fakat PF miz 0,95 .Neyse ya.

yahu kardeşim bulmuşsun bir makale.. o makaleyi okumadan bana bilgiçlik taslıyorsun. o makale harmonik bozukluklarının aslında güç faktörünü etkilediğini, nonlineer güçlerin bu harmonik bozukluğunu meydana getirdiğini anlatıyor.
Yani demek istiyor ki distorsiyon olayı işe girerse güç faktörüne onu da eklemek zorundasın. bu son söylediğim o makalenin her hangi bi yerinde yazmaz!. Başka yerde de bulacağını sanmıyorum. Manyetik derslerinde anlatılan küçük bi istinadır bu!
Harmonik bozukluk yani distarsiyon güçler varsa (harmonik bozukluğu oluşturan distarsiyon güçlerdir)
o zaman;
güç faktörü =Pf= temel bileşen*Cosq
ile hesaplanır.

Temel bileşen; Görünür güç ile distarsiyon gücünün vektörel olarak toplanması ile elde edilir.

Sen sadece düz mantıkla hareket ediyorsun. nonlineer sistemler varsa güç faktörü cosq değil. Evet değil ama aha formül ortada.. nonlineer sistem yoksa da güç faktörü= cosq 'dur.
peki tüm bunlar alakasız mı peki!!

yahu kardeşim nasıl bi forum bu! anlamadım gitti.. ağzına kadar usta dolu... yanlarında da iki üç kendiniz bilmez mühendis var.. onların da yazdıkları hep "belki olur belki olmaz belki şöle olsa iyi olur felan diye düşünüyorum" ile bitiyor. düşünme kardeşim! ortada kanıtlanmış o kadar teorik bilgi var ki! onları bil de konuş! Konuş ki mühendis olduğunu kanıtla.. teorik bilgi sıfır pratik de sıfır arkadaş!
pratikte sıfır oldukları için de burda ustalar ne derse inanıyorlar!

Son düzenleme:
Bakınız;
kendiniz de diyorsunuz ki , pf=temel bileşen x cosfi
bu durumda nasıl pf=cosfi oluyor ?
Sistemde harmonik yoksa , m=1 olacaktır. bu durumda elbetteki PF=cosq olacaktır. PF nin cosfi ile aynı değer olması , ikisinin aynı şey olduğu anlamına gelmez.Sistemde harmonik distorsiyonun olmadığı anlamına gelir.örneğin ;
iş=kuvvet x yol
biz 1 birim kuvvet uygularsak , iş matematiksel olarak , yolla eşit değere sahip olur. Bu durumda biz genel kural olarak iş ile yol aynı şeydir diyebilir miyiz?
Aynı şekilde, harmoniksiz sistemlerde cosinüs fi ile PF matematiksel olarak aynı sonucu veriyor diye, ikisinin aynı şey olduğunu söylemek ne kadar doğru olur? Evet okullarda , belki harmoniği sıfır kabul edip, işlem yapılıyor olabilir.Bu bir seviyeye kadar işlem kolaylığı sağlamak amacıyla yapılmış olabilir.pi sayısını 3 almak gibi , g yi 10 almak gibi , sürtünmeyi sıfır saymak gibi...
İsterseniz yabancı bilimsel yazıları okuyunuz, isterseniz yerli , sonuç değişmeyecektir.
Siz forumumuzdaki mühendislerimize laf atıyorsunuz.Diyorsunuz ki , teorik yok , pratik yok , ustaların peşine takılmışsınız.
Üstadım , yüce insan , büyük mühendisim , önemli insan ; artık sizler prtaik bir ıspat ya da teorik bir bilgi ortaya atsanız da feyz alsak.Akşamdan beri görüşlerinizi yazıyorsunuz.Ortada ne bilimsel bir formul, ne pratiksel bir ıspat var.Yazdıklarınızı hiç bir bilimsel platforma dayandırmıyorsunuz.İşkembe-i kübradan sallıyorsunuz da sallıyorsunuz.Ve sürekli insanları aşağı görüyorsunuz.
siz hala endüstride kullanılan kapasitif sayaçlardan bi habersiniz.Oysaki onlar piyasadan kalkmak üzere( yeni tesisler için kalktı bile) şeş kaza sanayide kapasitif sayaç kullanılır diyerek bir doğru yazmışsınız, sonra da kendi doğrunuzu yalanlamışsınız, karışıklık oldu demişsiniz.Ben ise sanayide kullanılan mekanik kapasitif sayacı ilk olarak 1996 yılında bastaşta görüm , son olarak ta bu gün çalıştığım fabrikada gördüm.Siz hala varlıklarından haberdar değilsiniz.Çalışma prensibinden haberdar değilsiniz.
Hala ve hala bana nasıl olup ta, aktif sayacın , reaktifleri kaydettiğinin ilimsel açıklamasını yapmadınız, yapamadınız, ki yapamazsınız da.(kombi sayaçtan bahsetmediğimi biliyorsunuz)
Madem bilim ortada , formül ortada , buyurun anlatın formulü bilimi.Feyz alalım ki, biz cahillerin cehaleti gitsin.
Ben yazdıklarımı sallamıyorum.Power factor ile cosinusfi nin farkını çok araştırmıştım.Ve çok büyük ulusal elektrik şirketlerinin enerji kalitesi uzmanları ile görüştüm, kaç tane yüksek mühendis ve mühendisle görüştüm. Yqani bir makaleye bağlı kalarak yazmadım onları.
cosinüsfi , power factoru oluşturan etkenlerden birisidir.Diğer etkenlerin 1 olması ( işlem çarpma olduğundan etkisizdir) diğer etkenleri etkisiz kılar, fakat asla anlam olarak cosfi ile PF yi aynı şey yapmaz, aynı matematiksel değer yapar.

Sn. engineer29, üslubunuzu bozmayınız, seviyeyi ayaklar altına almayınız.
Forumun kalitesine gölge düşüremem, yaptırımlar uyuglanır.

Son düzenleme:
Mekanik sayaçlar, tüm işlemi fiziksel olarak gerçekleştirir. bu sayaçlarda güçler vektörel olarak işlenir... yani elektriğin vektörel toplamını (bileşke) almış olur. Bu bileşke doğrultusunda harcanan enerjiyi yazmış oldukları için, fazları bağımsız olarak değerlendiremezler.
yani çok fazla reaktif güç çekilen faz indüktif, daha az reaktif yük çekilen faz kapasitif, ortalama yük çekilen faz da tam kompanze düşünürsek, mekanik sayaç üzerinde indüktif ve kapasitif olan fazların farkı kadar bir reaktif enerji yazılır.

Bu nedenle mekanik sayaç bulunan işletmelerde, tek fazdan ölçüm alınarak, ve Cosq değeri 0.96 ya da 0.95 değerlerinde ayarlanarak kompanzasyon sağlanır.

www.kolaykompanzasyon.com - Reaktif Rölenin Seçimi
Bu yazdıklarınız nedense, bu adreste, kaelin rölesinin tanıtımında geçenlerle aynı.Hani belki adamlardan telif hakkı istersiniz diye yazdım :)
Fakat yazınızın, sorularımla alakasını kuramadım.Ayrıca evdeki sayaçların reaktif gücü kaydedip kaydetmediklerinden bahsederken bahsederken,"fazlar" ifadesini kullanmazsak , daha az komik olur diye düşünüyorum.Sizin yazınız kompanzasyon yaparken, neden üç fazdan ölçüm almalıyız sorusu ile alakalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,531
Kullanıcılar
450,523
Son üye
c.kilaguz
Geri