Bu Devrede Röle Yerine Alternatif Ne Olabilir?

trserkan06

Üye
Merhabalar arkadaşlar. Bu devrede rölelerin yerine sessiz çalışan ve ucuz olacak birşey kullanmam lazım.

Rölelerin kontaklarının kontrol ettiği değerler; DC 0-4V arası ve 40mA'i geçmiyor.

Ama biz işimizi sağlama almak için 0-12V aralığında ve 500mA olarak düşünelim.

Bir de polarizasyon yönü olmamalı. Röle ile aynı görevi görmeli, hattı kesmeli ve birleştirmeli.

Aynen röle mantığıyla çalışan, izalasyon yapacak sessiz ve ucuz bir çözüm arıyorum. Bu sebeple SSR kullanamadım. Çünkü 4 tane almam lazım olur. Opto kuplör yada mosfet kullanırsam da bu senaryoya göre baya adetli kullanmam lazım sanırım.

Bu arada küçük bir not ekleyim, tetiklerin geldiği işlemcinin şasesi ile röleleri süren BC337 transistörlerinin şaseleri ortak bağlı..

Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

rZ0DZ1.jpg

solit state röle bozuk yada tehnolojik ömrünü doldurmuş foto tab makinalarında çok çıkar bilgine snradan gördüm çift kontak varmış tek kontak olanlarını gördüm sadece

Dostum bilinmesi gereken bu devreden kaç volt ve kaç amper akım geçtiğidir.

Röle yerine transistör kullanılabilir. Mosfette kullanılabilir. Sİze kalmış ancak diğer devrenin yani rölenin kontak devresininde voltaj akım bilgisi lazım. AC mi DC mi v.s.

Serkan_48'in dediği gibi, röle anahtarlama elemanıdır. Dolayısıyla diğer anahtarlama elemanları da işinizi görür. Buradaki kullanıma BJT transistör, Mosfet ya da yüksek bir güç söz konusu ise Güç Transistör'ü kullanılabilir.

Dostum bilinmesi gereken bu devreden kaç volt ve kaç amper akım geçtiğidir.

Röle yerine transistör kullanılabilir. Mosfette kullanılabilir. Sİze kalmış ancak diğer devrenin yani rölenin kontak devresininde voltaj akım bilgisi lazım. AC mi DC mi v.s.

DC 0-4V arası ve 40mA'i geçmeyecek.

Ama biz işimizi sağlama almak için 0-12V aralığında ve 500mA olarak düşünelim.

Bir de polarizasyon yönü olmamalı. Röle ile aynı görevi görmeli, hattı kesmeli ve birleştirmeli.

Son düzenleme:
40 ma düşük bir değer. Transistörlerin sızıntı akımları vardır ama çok düşüktür. ve polarizasyon yönü mutlaka vardır. Ters bağlanamazlar. O zaman transistör olmaz.

SSR nin açık hali opto ve triak! 5v yeter tr lere ihtiyacın yok ;)

SSR nin açık hali opto ve triak! 5v yeter tr lere ihtiyacın yok ;)
Transistör zaten olmaz, SSR de pahalı. Opto kuplör ile yaparsam şemadaki senaryoyu oluşturmak için baya adet kullanmam lazım ki fiyat olarak SSR'ye yaklaşıyor sanırım.

Mesajımı tekrar oku olmadı bir daha ... çıkışlar hat başına paralel bağlı, dolayısıyla güce göre hat başına yine tek triak yeter!!!

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri